Miért jobb egy NAS, mint egy külső HDD?
A NAS-t hálózati kapcsolaton keresztül éred el, így minden olyan eszköz, amely kapcsolódik a hálózatra, látja a rajta tárolt adatokat. Teljesen mindegy, hogy PC-ről, notebookról, tabletről vagy telefonról van szó, hozzáférsz egy gigantikus, központi tárhelyhez. Sőt, egy okostévé vagy médialejátszó is gond nélkül lát mindent. Így ha például van egy jó kis filmgyűjteményed, akkor sokkal egyszerűbb hozzáférni a mozidhoz a tévéről is.
A NAS előnyei azonban nem merülnek ki annyiban, hogy minden gépről elérhető tárhelyet szolgáltatnak. Két vagy több merevlemezzel és a RAID 1 vagy RAID 5 mód beállításával a hardveres adatbiztonságról is gondoskodhatsz, a felhasználókezeléssel pedig a család minden tagjának külön bejáratú tárhelye lehet - olyan, amit más nem lát. A NAS-ra készülhet a biztonsági mentés, a jobban felszerelt modellek pedig, ha szeretnéd, akár interneten keresztül is elérhetők.
A NAS kis helyet foglal, halk és nem is fogyaszt sokat: ha folyamatosan működik, akkor sem terheli meg a villanyszámlát 5-700 forintnál nagyobb összeggel.
És ez még mindig nem minden! Egyes NAS-ok médialejátszóként is működnek, mások tudása pedig alkalmazások segítségével tovább bővíthető. Így akár saját webszervert, FTP-szervert, levelező szervert, adatbázis szervert üzemeltethetsz, vagy a VPN-szolgáltatás segítségével mindig, mindenhol biztonságosan internetezhetsz. Sőt, pillanatok alatt privát felhőtárhelyet is létrehozhatsz. Vagy ha kicsit komolyabban beleásod magad a dologba, akkor Docker segítségével okosotthon HUB-ot is összerakhatsz a NAS-ból, valamint olyan hirdetésblokkolót, amely a teljes otthoni hálózatot szűri. Amennyiben gyerek(ek)kel élsz, ez igen előnyös tud lenni.
Titkosítva jobb
Külső merevlemezeknél és USB-stickek esetén - feltételezve, hogy azokat nemcsak a lakásban használod, hanem magaddal is viszed őket - mindenképpen gondoskodj a fájlok titkosításáról! Tekintve, hogy egy külső tárolóra sokszor érzékeny adatok kerülnek, érdemes szem előtt tartani, hogy az információk soha ne kerülhessenek rossz kezekbe. Itt gondolhatunk akár arra, hogy az előző esti bulin készült fotókat nem biztos, hogy szeretnénk a neten viszontlátni, de nyilván a főnök sem örülne annak, ha illetéktelenek kezébe kerülne valahogyan egy új projekt tervanyaga.
Márpedig ez több módon is megtörténhet: az adattárolót ellophatják a táskánkkal együtt, de az sem elképzelhetetlen, hogy véletlenül mi magunk hagyjuk azt el. A lényeg az, hogy az adatok titkosításával ilyenkor biztosíthatjuk, hogy mások ne tudják megnézni, mi található pontosan a merevlemezen (vagy USB-sticken), hiszen ahhoz jelszó is szükséges. Ha a HDD vagy stick mellé nem jár szoftver a titkosításhoz, akkor használd a Windows BitLockert vagy a keresztplatformos VeraCryptet.
Biztonsági mentéshez: külső meghajtó
Ha azért van szükség egy újabb merevlemezre, hogy arra biztonsági mentést készíts, akkor mindenképpen ajánlott külső merevlemezt használni, hiszen így nagyobb esély van arra, hogy a meghajtó átvészel egy esetleges hardvermeghibásodást. A biztonsági mentésnél irányadó 3-2-1 szabályt is követve így a fontos adatokból máris van egy másolatod, de még ugyanazon a rendszeren. Ezután már csak egy olyan második mentésről kell gondoskodni a tökéletes biztonság elérése érdekében, amely fizikailag is más helyen lévő adattárolóra kerül.
Viszont fordítsd meg a folyamatot! Ha a külső meghajtót "hasznos" adatok tárolásához használod, akkor fokozottan ügyelj arra, hogy legyen biztonsági mentés a tárolt adatokról máshol is.
Egy külső meghajtó - egyszerűen a használat módjából és a hordozásából adódóan - sokkal könnyebben kaphat ütést, vagy eshet le véletlenül, így sokkal nagyobb eséllyel hibásodik meg úgy, hogy a rajta lévő adatoknak végleg búcsút mondhatsz.
Kilenc ok a NAS-ok mellett, egy ellenük
1. Egy NAS segítségével hosszútávon megoldható akár a teljes család tárhelygondja.
2. A NAS keveset fogyaszt, ezért folyamatosan működik; mindig, minden eszközről elérhető a rajta tárolt tartalom.
3. A "mindig minden eszközről" olyannyira igaz, hogy a közép- és felsőkategóriás modellekhez akár interneten keresztül is kapcsolódhatsz.
4. Minden felhasználó saját fiókot, saját tárhelyet kaphat a NAS-on, amelyhez csak és kizárólag ő férhet hozzá.
5. Elég a fájlokat egyetlen, központi helyen tárolni, amivel rengeteg kapacitást megspórolhatsz. A könnyű fájlmegosztásnak hála, nemcsak számítógépek és telefonok, hanem akár tévék csatlakoztatására is van mód.
6. A NAS-ok ideális megoldást jelentenek biztonsági mentés készítéséhez mindenféle eszköz számára.
7. RAID 1 vagy RAID 5 használatával a NAS önmagában védelmet nyújt a HDD meghibásodásából adódó adatvesztéssel szemben.
8. Privát és hibrid felhőszolgáltatás hozható létre gyakorlatilag korlátlan tárhellyel.
9. A felsőkategóriás NAS-ok tudása alkalmazások telepítésével tovább bővíthető: webszerver, FTP-szerver, VPN stb.
-1. A NAS sajnos nem olcsó mulatság, egy jobban felszerelt modell ára bőven 100 ezer forint felett van - merevlemezek nélkül.
Ha tetszett a cikk, akkor érdemes megvenned a 2022/01-es PC World magazint, ugyanis telepakoltuk hasznos és érdekes tartalmakkal, ráadásul szoftverek és PC-s teljes játék járnak hozzá ajándékba.