Gyorsabb RAM és VGA
A processzor túlpörgetése mellett a rendszermemória és a videochip gyorsítása is jelentősen javítja gépünk teljesítményét. A DDR4 RAM-mal már gyárilag is effektív 2666 MHz-nél járunk, ám ez még messze nem a szabvány felső határa. Már a középkategóriás AM4 alaplapoknál lehetőségünk van 4000 MHz körüli értékeket beállítani, ráadásul megfelelő RAM-modulokkal ez a sebesség garantálható is. A memória tuningolása bonyolult folyamat, rengeteg tesztelésre és aprólékos időzítési beállításra van szükség. A gyártók éppen ezért bevezették az XMP-szabványt, amely egy kis chipben tárolja a gyártó által megadott tuningparamétereket. Az alaplap BIOS-ában elegendő csupán az XMP-profilt választanunk, és RAM-moduljaink máris gyorsabban üzemelnek a gyártó által garantált stabilitást megtartva.
Játék-PC-knél érdemes a videokártyát is kezelésbe vennünk. Ezen sikeres tuning után akár 15-20 százalékot is gyorsíthatunk, ami a játékok közben jól érezhető. A grafikus chip túlpörgetése nem sokban tér el a processzor tuningolásától: az órajel emelése mellett a feszültségszintet is növelnünk kell, illetve a maximálisan elérhető fogyasztási határt kitolnunk. A fedélzeti videomemóriát a rendszermemóriához hasonlóan kell nagyobb teljesítményre sarkallni, ami szintén érezhetően javítja a játékok alatti sebességet. Ehhez a VGA-tuninghoz ma már minden gyártó egyedi programot kínál, de érdemes az MSI AfterBurnerét is kipróbálni, amely gyártótól függetlenül, bármilyen kártyán képes megváltoztatni a gyári beállításokat.
A túlpörgetés veszélyei
Ahogy annyi minden más, a tuning sincs ingyen. Tény, hogy a gyártó által meghatározott teljesítménynél többet érünk el, azonban néhány mellékhatás is ismert. Egyrészt a tuningoláshoz extra hűtésről kell gondoskodnunk, márpedig az AMD Ryzen CPU-k gyári hűtői nagyon jól sikerültek, és halkan is dolgoznak, épp csak tuningra nem alkalmasak. Alaplapból is ajánlatos jobbat, drágábbat választani, és RAM-ból sem a DDR4-2666-os modul, hanem a drágább, DDR4-3200-as az ajánlott. A sikeresen felgyorsított rendszeren jobban fognak futni a programok és a játékok, ami ugyanakkor megnövekedett fogyasztást és hőtermelést eredményez. Áltagos használat mellett ez szerencsére nem jelent érezhetően nagy pluszkiadást, de egy 7/24-ben üzemeltetett, agresszíven tuningolt géppel már számolni kell vele.
A garanciával kapcsolatban sok tévhit kering a felhasználók körében. Az általunk is bemutatott túlpörgetés egy tuningra előkészített rendszer számára nem jelent problémát, olyannyira nem, hogy ez a komponensek élettartamát nem csökkenti vészesen, és a garanciákról sem kell lemondanunk. Persze a profi, extrém tuning egészen más: 1,45 volt feletti feszültség és LN2 (folyékony nitrogén)-hűtés mellett le kell mondanunk a garanciáról.
AMD Ryzen Master
Az sem jelent ma már gondot, ha valaki tart a BIOS/UEFI-ban turkálástól. Az alaplapgyártók, és már az Intel és az AMD is kínálnak windowsos tuningszoftvereket. Ezek segítségével még egyszerűbbé vált a túlpörgetés, és egy-egy beállítás után azonnal tesztelhetjük is gépünk stabilitását.
Az AMD Ryzen Mastert akár ki is emelhetjük a sorból, mert ezt tökéletesen a Ryzen processzorok tudásához igazították, így minden opció megtalálható benne, amire szükségünk lehet, miközben nem zavarnak meg a felesleges beállítások. A program persze nem a kezelőfelülete miatt fog megragadni emlékezetünkben - egyszerűen, sallangmentesen, de magyarítva és észszerűen rendszerezve találunk meg itt minden opciót.