Egy készülékteszt során ideális esetben nem kellene geopolitikai történésekkel, államok és cégek közötti vitákkal foglalkozunk, viszont a Huawei P40 Pro sorsát ténylegesen megpecsételi azon piacvédelem által motivált vita, amely miatt a kínai cég kénytelen volt Google szolgáltatások nélkül kiadni a telefonját, kvázi felvizezve az Android élményt, pedig a hardver jobb szoftveres hátteret érdemelne.
Ugyanígy ilyenkor holmi világjárványokkal sem kellene optimális esetben foglalkoznunk, ám a koronavírus a másik azon tényező, amely megpecsételheti a Huawei P40 széria sorsát. A járvány és a karantén okozta bizonytalanság ugyanis a készülékeladásokra is hatással van. Érhető módon az emberek többsége nem akar több tíz, főként nem több százezer forintot kiadni feleslegesen egy mobilért amikor nem tudja, hogy mi lesz 2-3 hónap múlva, sőt, egyáltalán lesz-e munkája 2-3 nap múlva. Ez az egész mobilpiacra hatást gyakorol, és leginkább a csúcskategóriát sújthatja.
Ezen körülmények között kellene helyt állnia a Huawei P40 Prónak, amelyet volt szerencsénk a telefon hivatalos bejelentése előtt három napig tesztelni. Az érzéseink vegyesek, hiszen amennyire tudunk lelkesedni a készülékért, olyannyira bosszankodunk a szoftveres hiányosságai miatt.
Hardveresen kiváló
A készülékben a 2019 végén bemutatott HiSilicon Kirin 990 5G SoC dolgozik, amely nevéből adódóan tartalmaz integráltan egy 5G modemet is. A Mate 30-ban már használt 7nm-es eljárással készült lapka csúcsteljesítményt kínál, zökkenőmentesen képes futtatni a HMS alapú Android rendszerét, bár a teljesítmény terén a Kirin 990 a benchmark méréseinken elmaradt a Snapdragon 855+-alapú eszközök számaitól.
Négy applikációval összesen öt mérést futtatunk le, amelyek közül csupán egy volt, amelyet könnyedén le tudtunk tölteni a HMS AppGallery nevű applikációboltjából, a többit mind sideload megoldással pakoltuk fel. A GFXBench programját azonban még így sem sikerült, amely láthatóan egyáltalán nem lett felkészítve egy Google-n kívüli ökoszisztémára. S ezzel nincs is egyedül, de erről majd később. A Huawei P40 Pro adataid a nagyjából hasonló árkategóriában megtalálható - szintén 5G-s - Samsung Galaxy S20 Plusszal hasonlítottuk össze.
Huawei P40 Pro
- AnTuTu: 466 007 pont
- GeekBench (Single/Multi): 752/2999 pont
- PCMark8 Work 2.0: 9430 pont
- PCMark8 üzemidő (repülő üzemmóddal): 800 perc
- 3Dmark Slingshot EXTREME (oGL ES 3.1 / Vulkan): 5692/5457 pont
Samsung Galaxy S20+
- AnTuTu: nincs adat
- GeekBench (Single/Multi): 910/2778 pont
- PCMark8 Work 2.0: 10 431 ppont
- PCMark8 üzemidő: 763 perc
- 3Dmark Slingshot EXTREME (oGL ES 3.1 / Vulkan): 6727/5329 pont
Mint látható a nyers erőt tekintve a Galaxy S20 széria jobb választás lehet, amely apró előny főként a Snapdragon 855+ SoC-nek köszönhető, energiahatékonyság terén viszont a HiSilicon Kirin 900 viszi a pálmát, amely kisebb, 4200 mAh-ás akkumulátorral is hosszabb üzemidőt produkált, mint amire a Galaxy S20+ képes egy 5000 mAh-ás teleppel. Ráadásul a készülék képes 40 W-os gyorstöltésre is, amelyhez megfelelő csatlakozót is biztosít a Huawei, így a készüléket nagyjából 1 óra alatt maximumra lehet tölteni. A készülék emellett vezetékmentes 27W-os Qi töltésre is képes, valamint visszatöltésre is felkészítették, azaz más készülékeket is életben tarthatunk a Huawei P40 Próval.
Elegáns design
A kijelző is piros pontot érdemel, a 6,57 hüvelykes, 90 Hz-es AMOLED panel szinte teljes egészében -körülbelül 95 százalékban - betakarja a teljes előlapot, amelyet mindössze csak az előlapi kamerasziget tőr meg. A panel rendelkezik HDR+ minősítéssel. meg tudja jeleníteni a DCI-P3 színteret, fényereje és betekintési szögei is jók, ráadásul 90 Hz-en képfrissítési értéke az alapértelmezett, amely kapcsán pláne rendkívül jónak számítanak fentebb mért PCMark 8 üzemidő értékek.
Az üveg által dominált előlapot és hátlapot oldalt egy fémcsík töri csak meg, amely rendkívül elegáns megjelenést biztosít a készüléknek, egyszerűen jó kézben fogni, főként, hogy idén a hátsó kamerasziget is kevésbé dudorodik ki. A termék oldalára csupán egy Type-C USB csatlakozó került (tehát jack itt sincs), a hibrid dual SIM-es nyílás, valamint egy power és hangerőszabályozó gomb került. Az ujjlenyomatolvasót a kijelző alá tették a Huawei mérnökei, és növelték annak méretét, ezáltal pontosságát is, amely mellett természetesen a mostanság divatos 3D arcfelismerés is elérhető. Mi utóbbit használtuk tesztünk során, üzembiztosan működött.
Az általunk tesztelt modellben 8 GB RAM és egy 256 GB-os háttértár volt megtalálható. Utóbbi a hibrid SIM foglalaton keresztül. további 256 GB-os kártyával bővíthető, amennyiben valaki nem egy másik SIM-kártyát helyez oda. A termék emellett már eSIM kezelésre is fel lett készítve.
De mit tudnak a kamerák, és mekkora problémát jelent a Google-támogatottság hiánya? Cikkünk folytatódik a következő oldalra kattintva!