A lényeg: kamerák
Mivel a Huawei P30 után mindenki egy remek fotós mobilt várt, a kínai gyártó ezen területen hozta el a legtöbb újdonságot, és még a bejelentés előtti eligazításon is az idő 90 százalékában a Huawei P40 fotós teljesítményéről volt szó - és gyors tesztünk alapján kijelenthetjük, hogy megérdemelten. Kattints a karanténban készített fotókra, ha azok teljes méretét szeretnéd látni!
Az előlapon egy 32 megapixeles (f/2.2, 1/2.8", 0.8µm) szenzort, valamint egy mélységérzékelőt találunk, ami remek selfiket eredményezhet, a hátoldalon pedig egy négytagú Leica kamerarendszer dolgozik: egy 50 megapixeles (f/1.9, PDAF, OIS) fő kamera, egy 40 megapixeles ultraszéles (f/1.8, 1/1.54", PDAF, RYYB szenzor) másodlagos és egy 12 megapixeles periszkópos nagylátószögű (f/3.4, PDAF, OIS, 5x optikai zoom) szenzor, valamint egy 3D ToF lencse társaságában.
A készülék ötszörös optikai, és akár 50x-es hibrid zoomra képes, a megnövelt szenzorainak köszönhetően pedig gyengébb fényviszonyok között is remek képeket készít, a képstabilizátor rendszere pedig az egyik legjobb, amit eddig mobilban láttunk. A Huawei P40 Pro minden dicséretet megérdemel, ha a fotós teljesítményről van szó, hozza azt, amit előzetesen vártunk tőle.
Szoftveres fék
Ha csak a hardvert nézzük, akkor PC World ajánlata díjat kellene kapnia a Huawei P40 Prónak, viszont a Google-mentes HMS rendszere miatt nem merjük a készüléket ajánlani. Egyelőre a Huawei platformján csak kevés minőségi app érhető el, a kedvelt Google Play appok zöme pedig csak különféle trükkökkel telepíthető a mobilra - amennyiben arra lehetőség van. Mintha a Windows Phone sztorit látnánk újra megelevenedni.
A Huawei korábbi ígérete alapján elvileg a Huawei P40 készülékek rajtjára a legtöbb népszerű applikációnak már mind fent kellene lennie az AppGalleryben. Nos, cikkünk írásakor, pár órával a premier előtt nem nagyon láttunk nagy mozgást e téren ahhoz képest, amit például a P40 Lite teszt során tapasztaltunk. Hivatalos Facebook app továbbra sincs, mint ahogy a Messengert sem érdemes a szoftverboltban keresni. Nincs fent hivatalos Outlook, OneDrive kliens, és természetesen az összes Google releváns megoldástól (Gmail, Google Maps, YouTube) búcsút kell inteniük a HMS tulajdonosoknak.
Az amerikai tiltás értelmében utóbbiak megjelenésére nincs is semmi esély, sőt, olyannyira jól működik a gépezet, hogy még ha akad is egy szoftveres kiskapu, azt is bezárják pár napon belül. A Google szolgáltatások tiltása miatt azon programok sem indulnak el, amelyeknek van bármilyen Google relevanciája. Ez érint például minden játékot, amely használja a Play játékok alapú autentikációt, de még azon programok is tiltásra vannak ítélve, amelyekbe például YouTube linkeket próbál beágyazni a fejlesztőjük.
Nos, ezek a programok egyébként mind nem találhatóak meg az AppGallery-ben. bár a Huawei is kínál egy kiskaput, amellyel sok Android alapú program működésre bírható a HMS-en is (például a Messenger). Ez a Phone Clone nevezetű appon keresztül érhető el, amely segít az új készülékek tulajdonosainak a névjegyek, a képek, a naptárbejegyzések és például az appok költöztetésében. Utóbbival egy az egyben átküldhetők az APK fájlok a HMS rendszerekre, nem kell, hogy azok elérhetőek legyenek az applikációboltjában - bár ez a frissítést gyakorlatilag kizárja. Ez végső soron egy úgynevezett sideload lehetőség, amely mellett természetesen third party applikáció boltok is bevethetők (például APKPure), amelyek tovább bővítik a telepíthető applikáció kínálatot, de egyszersmind biztonsági kockázatot is jelentenek.
Összegzés
Szoftveres oldalról tehát nem marad más, mint a trükközés. A felhasználóknak dörzsöltnek is kitartónak kell lenniük, hogy legalább a korábban megkedvelt alkalmazások 60-70 százalékát továbbra is használhassák, miközben az élmény körülbelül olyan lesz, mintha warezolnának, hiszen a sideload gyakorlata a Google ökoszisztémában nem egy megtűrt és biztonságos jelenség. Ennek híján egy korai Windows Phone élmény vár a felhasználókra, akik naponta nézegethetik majd, hogy az általuk korábban kedvelt, vagy az éppen menő app vajon megérkezik-e az ő platformjukra hivatalosan, de a frissítgetéssel is manuálisan kell foglalkozniuk.
Nem hivatalos megoldásokkal természetesen tele van az app bolt, ám azok rendkívül rossz minőségűek, és az adatkezelés módja is a legtöbb esetben nem egyértelmű, hiszen azok mögött lelkes, ámde nem professzionális fejlesztők állnak. Kár a készülékért, hiszen a Huawei P40 Pro hardveresen tényleg kiváló lett, a fentebb említett szoftveres okok miatt egyelőre mégsem tudjuk azt nyugodt szívvel mindenkinek javasolni. Emlékeztek még a Nokia PureView 808-ra? Egy újító, remek kamerás mobil volt Symbian rendszerrel, amely végül a kasszáknál megbukott. Nem is tudjuk hirtelen, miért jutott eszünkbe pont ez a párhuzam.
A Huawei P40 8GB memóriával 128 GB háttértárral bruttó 287 900, míg a P40 Pro 8 GB memóriával 256 GB háttértárral 394 900 forintos áron érkezik Magyarországra. A készülékek már online előrendelhetők, április 6-tól a pedig hazai kereskedelmi partnerek kínálatában is elérhetővé válnak. A P40 Pro+ előreláthatólag június végén érkezik hazánkba informácóink szerint 489 900 forintos áron.