Mind az ingyenes Playerben, mind a legújabb, 7-es verziószámra váltott VMware Workstationben megtalálhatók az újdonságok. Mivel olvasóink nagyobb része valószínűleg az előbbit fogja használni, ezen mutatjuk be az izgalmas új funkciókat.
Nem csalás, nem ámítás, itt bizony egy Windows 7 fut ablakban, teljes Aero felülettel!
A Playerrel eddig csak készen kapott virtuális gépeket tudtunk futtatni – innen a neve –, mostantól viszont újakat is létre tudunk hozni, illetve a meglévők konfigurációját is meg tudjuk változtatni. Aki jogosult Windows 7 alatt a Windows XP-mód használatára, az az ehhez kapott licencelt, aktivált virtuális XP-jét képes a VMware rendszer alá is importálni, és azon akár 3D-s alkalmazásokat is futtatni.
Hasznos új funkciók
Mint mindig, a VMware termékeit most is hozzáigazították a legújabb operációs rendszerekhez, nemcsak a Windows 7-hez, hanem az aktuális UNIX/Linux variánsokhoz is. Szinte bármi alatt (gazdagép) futtathatunk bármit (vendégrendszerek), beleértve a 64 bites rendszereket is.
Számos virtuális lemez- és rendszermentés-képfájlt és virtuális gépet importálhatunk, köztük a Microsoft XP Mode-hoz adott aktivált XP-jét is
Mostantól kihasználhatjuk a kétmonitoros rendszerek minden előnyét – a virtuális gép is képes 2 képernyőt nyitni a gazdagép monitorjain. Egy jó tanács: kevés memóriával ellátott, alaplapi grafikus vezérlőkkel ezt ne próbálgassuk!
Nagy durranás a virtuális nyomtatási lehetőség is. Ha a virtuális gép beállításai közt engedélyezzük, akkor az mindenféle printermeghajtó telepítése nélkül használni tudja a gazdagépen elérhető nyomtatókat.
Jelentősen javult a linuxos gazdagépeken a hangkezelés; erről mostantól az ALSA-eszközmeghajtó gondoskodik.
Javítottak a gazda- és vendéggép közti adatcserén is. Korszerűsítették a gépek közti húzd és ejtsd adatmozgatást, de a leállított virtuális gépek merevlemezei mostantól a gazdagép Intézőjébe is becsatolhatók.
Valódi 3D, virtuális gépen
A Windows Vista fájó hozadéka volt, hogy a korábbi DirectX-es játékok nagy részéről le kellett mondanunk alatta. Mostantól ezek futni fognak Vista és Windows 7 alatt is, csak egy virtuális XP-re kell telepítenünk őket. A hardveresen gyorsított DirectX 9-funkciók teljes kihasználásához a VMware szerint legalább egy ATI Radeon HD 2600-as, vagy egy NVIDIA GeForce 8800-as kártyára lesz szükségünk. Persze sokszor ennél kevesebb is elég, például a Windows Aero felület virtuális gép alatti megjelenítéséhez már egy egészen egyszerű DirectX 9-es alaplapi videolapka is elég. Bár a VMware asztali termékei nem igénylik a processzoralapú virtualizációs technikákat (Intel-VT, vagy AMD-V), a 3D-s megjelenítéshez ez melegen ajánlott.
Újraélednek a feledésre ítélt kedvencek
A DirectX technológia a Windows XP-s, vistás és Windows 7-es vendégrendszerek alatt érhető el. XP alá az OpenGL 1.4-et és Shader Model 3-at támogató XPDM-meghajtókat telepíti a VMware, ez alkalmas a régebbi DirectX 6–9-es játékok futtatására. A Vista és Windows 7 vendégrendszerek alá az Aero felület futtatásához szükséges WDDM-meghajtók kerülnek automatikusan telepítésre a VMware Tools csomag segítségével, de kézzel beállítható az XPDM-csomag használata is.
*
Kétségkívül népszerűek lesznek a VMware új virtualizációs termékei – főleg az ingyenes Player –, hiszen a Microsoft megoldásával szemben nem kötik a felhasználót egy Windows 7-es gazdagép használatához, ráadásul teljes Direct3D-használatot kínálnak az XP, Vista és Windows 7 vendégrendszerek alatt, emellett az MS-DOS-tól az aktuális Linux/UNIX rendszerekig szinte minden valaha készült operációs rendszer támogatott alattuk, beleértve a 64 biteseket is. Érdemes egy próbát tenni!
Adatok
- Fejlett virtuális PC
- Minden korszerű 32/64 bites Windows (XP-től felfelé) és Linux rendszeren futtatható
- Támogatott vendégrendszerek az MS-DOS-tól napjaink összes lényeges operációs rendszeréig
- Teljes 64 bites támogatás
- 1–4 virtuális processzor a vendégrendszerek alatt
- Használatához nem szükséges (de ajánlott) az Intel VT-, illetve AMD-V-képes processzor
- Használatához minimum 1 GB memória (2 GB ajánlott) és legalább 1,3 gigahertzes processzor szükséges
- Hardveresen gyorsított OpenGL- és Direct3D-támogatás
- Windows Virtual PC és XP Mode gépek, és számos rendszermentési lemezkép-formátum importálása
- Teljes USB-használat és virtuális nyomtatás támogatása a vendégrendszereken
- Vágólap- és mappamegosztás a gazda és vendéggép közt, valamint húzd és ejtsd fájlcsere
- Unity mód a virtuális gépen futtatott alkalmazások ablakának a gazdagép asztalán való megjelenítéséhez
- Forgalmazó: VMware Inc.
- Ár: ingyenes
Értékelés
Előny: Direct3D és OpenGL támogatása a korszerűbb Windows vendégrendszerek alatt
Hátrány: továbbra sincs lehetőség a virtuális gépekről visszaállítható pillanatképet (Snap shotot) készíteni, csak a VMware Workstation alatt
Teljesítmény: 5
Szolgáltatás: 4
Ár/érték: 5