iPhone - Az év kütyüje
Bár itthon továbbra sem kapható hivatalos forrásokból, jogosan nevezhetjük ki a szupermobilt az év informatikai termékének - Steve Jobs újradefiniál, úgy mint 1970-ben az Apple II-vel. 2001-ben, az iPod piacradobásával indultak igazi világhódító újtukra, 2006-ban pedig a Mac sorozat is óriási vérfrissítést kapott az x86-64 alapú Intel processzorok beépítésével.
Okostelefonok már az iPhone előtt is léteztek, de semelyik nem egyesítette magában ilyen jól a látványos és egyben elegáns formatervet, a szükséges telefonos funkciókat, az internet-kapcsolatot és a multimédiás képességeket.
iPod Touch: szegény ember iPhone-ja (PC World teszt)
Tapizzunk iPod-ot! (PC World TV)
2007 nyerő hardvere: Ön választ!
Biztonság: A botnetek éve
Valószínüleg olvasóink között kevesen nem kaptak még egymásra megszólalásig hasonlító levélszemét-üzeneteket. Ezeket mind a gyengén védett számítógépekből összeállított zombihálózatoknak, angol nevükön botneteknek köszönhetjük. Leggyakrabban részvényvásárlási tippek, valamint férfigyógyszerek érkeznek - de ez csak a jéghegy csúcsa. Áprilisban Észtország összes állami és önkormányzati szervere összeomlott egy koordinált támadásnak "köszönhetően".
A botnetek menedzselésére használt szoftverek már annyira kifinomultak, hogy megvásárolható szolgaltatás formájában is hozzájuk juthatunk a megfelelő forrásokból.
Spam, spam és megint csak spam!
OLPC project: Az olcsó noteszgépek kora
Nick Negroponte nevét sokáig nem fogjuk elfelejteni. Ő az OLPC (One Laptop Per Child, laptopot minden gyermeknek) ötletgazdája. Grandiózous terveiben 150 millió 100 dolláros noteszgép legyártása és értékesítése szerepelt, a 2009-es évvel bezárólag. Mint kiderült, az ár valójában közelebb van a 200 dollárhoz, így pedig már senkinek nem tetszik annyira.
Mindazonáltal az idén 300 ezer OLPC készült el - többekközt az itt bevetett újításoknak köszönhetjük azt is, hogy az asztali PC-khez képest eddig aránytalanul drága nagyteljesítményű noteszgépeket jóval kedvezőbb áron vásárolhatjuk meg.
Mérfoldkő a százdolláros laptop életében
Megrendelték az első OLPC szállítmányt, az ASUS Eee PC késik
Google Gphone
A sokat emlegetett Gphone - mint kiderült - nem telefon lesz, mint ahogy a nevéből gondolhattuk volna. A Gphone - végleges nevén Android - egy Linux alapú, nyílt szoftveres platform, amely a Windows Mobile és Symbian rendszerekkel kel majd versenyre.
A végleges megjelenést 2008 közepére ígérik.
Mégis készül a Google csodatelefonja?
Bejelentették a Google telefont
Viacom kontra YouTube
A Viacom az idén 1 milliárd dollárra perelte a Google-t - a YouTube tulajdonosát - amiért a felhasználók engedély nélkül töltöttek fel tévés, valamint moziban vetített felvételeket. A perben 160 ezer videoklipet említettek, amelyeket összesen több, mint 1,5 milliárd alkalommal játszottak le a felhasználók.
A Google a problémát megoldandó videoazonosító-rendszert (Video Identification) fog bevezetni, amelynek segitségével a jogtulajdonosok azonnal érvényesíthetik akaratukat, azaz letörölhetik a jogsértő felvételt. Szomorú tény, hogy a Web 2.0 alapú, felhasználók által generált tartalmat is sarcoltatják.
Facebook: Fókuszban a közösségi portálok
A Facebook tulajdonosai pár hónappal ezelőtt 240 millió dollár értékben adtak el kisebbségi tulajdonrészt a Microsoftnak - a 15 milliárd dollár összértékű cég darabkájáért a Google is versenyzett. A közösségi portálok folyamatosan növekvő trendet mutatnak - gondoljunk csak az itthoni iWiW-re, az utóbbi időben azonban megsokszorozódott az ütem.
A közösségi portálok felvásárlása azonban új problémára derít fényt: ha a tulajdonos reklámozni szeretne, a "lakók" adatai karnyújtásnyi távolságban, kategorizálva állnak rendelkezésre a honlap adatbázisában. A Facebook "Beacon" reklámrendszere - amely a felhasználók szokásait figyelte titokban - óriási port kavart.
Google: 2007 a kapcsolatépítés éve
Barcelona: Megkésve és törve?
Az AMD vezetői sokat vártak az új, natív négymagos Barcelona lapkáktól - legalább annyit, mint annak idején, 2003-ban az Opterontól. Az Intel vezetői azonban óriási árcsökkentéssel, és a Penryn bevetésével megelőzték riválisukat, így a Barcelona megkésett ellentámadásként érkezett.
Az ATI felvásárlásával kezdődő gazdasági mélyrepülés továbbra is tart: az októberi bejelentés szerint az AMD zsinórban a negyedik veszteséges negyedévét zárta. A Barcelona tömeges termelése továbbra is várat magára, a cég ígérete szerint tovább finomítja a lapkát.
Jön az AMD Barcelona: reszkess Intel?
Ronda és Phenom (PC World teszt)
Windows Vista: Az utolsó nagy frissítés?
A 2006 novemberében megjelent operációs rendszer mindenki várakozását alulmúlta - bár ez az első szerízcsomag megjelenésével remélhetőleg változni fog.
Bill Gates elejtett egy egyelőre nem túl jól értelmezhető mondatot is, mely szerint elképzelhető, hogy a Windows Vista lesz az utolsó nagy, ugrásszerű operációsrendszer-frissítés a PC-s világban.
Feleannyi az illegális Vista mint az XP
Windows Vista SP1 (PC World teszt)
A Dell visszavág
Évekig a Dell neve egyet jelentett a számítógépekkel. 2006 folyamán a HP eladásaival és piaci részesedésével megelőzte, de az alapító, Michael Dell visszavette vezérigazgatói székét, hogy jelentős változtatások bevezetésével tegyen valamit ez ellen.
Jelentősen átalakult a nagy- és középvállalatok számára rendelkezésre álló szolgáltatáscsomag, Dell termékek jelentek meg a boltokban. A cég az Egyesült Államokon kívül is jelentősen szeretné kiterjeszteni eladásait, egyelőre jó eredménnyel: a bevétel minden eddiginél magasabb volt a harmadik negyedévben, a világszerte eladott noteszgépeknek köszönhetően.
A nagy hal.. még nagyobb lesz
A globalizáció keretében számos cég egyesült az év folyamán. Felvásárlás felvásárlást követett: az SAP 6,8 milliárd dollár értékben felvásárolta a Business Objects-et, az IBM 5 milliárdos üzletet kötött a Cognos-szal, az Oracle pedig 3 milliárdosat a Hyperionnal.
A mammutcégek egyre nehezebbé teszik a közepes méretű vállalkozások munkáját.