Router
Egy jól megválasztott - nem szolgáltatói - router látványosan javíthatja otthoni hálózatodat, emellett akár okosotthonodba is képes integrálódni. A modern routerek Wi-Fi 6 vagy Wi-Fi 6E szabványt támogatnak, és a gyártók az ehhez szükséges erejű központi chipet sem spórolják ki. Nem lehet akadály akár ötven-száz eszközt is rákapcsolni egyidejűleg, ám ehhez megfelelő biztonsági funkciókra is szükség van. A WPA3 azonosítás mellett jogos elvárás, hogy a szoftver felkínáljon aktív tűzfalat, sőt akár csomagalapú vírus és támadás elleni védelmet is. A legtöbb gyártó mobilapplikációval is igyekszik kedveskedni: az egyszerűbb beállíthatóság mellett a leghasznosabb funkció, hogy az app jelzi, amikor új, ismeretlen eszköz kapcsolódik otthoni hálózatunkhoz.
A router ma már nem feltétlenül egyetlen eszközt jelent. A többeszközös mesh hálózatok sokkal jobb terheléselosztásra és nagyobb terület lefedésére képesek, a Wi-Fi roamingnak hála pedig mozgás közben is mindvégig teljes erősségű hálózati kapcsolatot élvezhetsz eszközeiden.
Ezeket ellenőrizd notebookvásárlás előtt
LAN- és WAN-sebesség
1 Gbit/s alatt ma már ne válassz routert, és fontos, hogy erre a WAN-port is képes legyen. Ha hosszú távra tervezel, és/vagy komolyabb hálózati terhelésre számítasz, a 2,5 Gb/s sem túlzás.
WLAN-szabvány
Wi-Fi 6-nál öregebb routert ne vásárolj. A Wi-Fi 6/6E modellek mind kompatibilisek a régebbi szabványokkal. Ha csúcssebességet szeretnél, a 160 MHz-es csatornatámogatást is ellenőrizd.
Portok
Az általános kiosztás szerint egy WAN-port mellé négy LAN-port tartozik, de mesh rendszerekkel sokszor kevesebbet kapsz. Ha speciális szolgáltatásokat is kihasználnál, az USB-nek is jó hasznát fogod venni.
Biztonsági funkciók
A szimpla tűzfal mellett nem túlzás elvárni az aktív behatolás elleni védelmet, a csomagvizsgálatot, a vendég-Wi-Fi-t, a WPA3-at és a mobilappos riasztást.
Mesh
A modern rendszerek több egységből állnak, amelyek elosztják a terhelést egymás között, a Wi-Fi roaminggal pedig a teljes lakásban maximális lefedettséget biztosítanak.
A PC World ajánlatai
Belépőszint: Asus RT-AX55 (25 900 Ft)
Nem a legolcsóbb, de a legmegbízhatóbb Wi-Fi 6-os router, amely 1,2 Gbit/s sebességre képes, beilleszthető az Asus AiMesh rendszerbe, és integrált hálózatvédelmi rendszere is van.
Középkategória: Xiaomi AIoT AX3600 (39 990 Ft)
Divatos külső, sok antenna, erős SoC és barátságos kezelőfelület jellemzi a Xiaomi routerét, amely a nagyobb sebesség érdekében a 160 MHz széles csatornát is kezeli.
Prémium: TP-Link Deco XE75 AXE5400 szett (199 900 Ft)
A legfejlettebb háromsávos mesh rendszer, amely már a 6 GHz-et is támogatja. A kétegységes szett 500 m2-re elegendő, támogat dedikált backhault, és kétszáz eszközt is könnyedén kezel.
Még több tippet olvasnál? Vedd meg a 2022/12-es PC World magazint, ami mellé ráadásul ajándék szoftvereket és PC-s teljes játékot is kapsz, ha így teszel!