Monitor
A számítógép egyik legfontosabb része a monitor. Ez az, amit nap mint nap nézünk, akár órákig, folyamatosan. Szerencsére az IPS- és a VA-panellel szerelt megjelenítők ára olyan szintre süllyedt, hogy ennek a két technológiának ma már szinte nincs is felára a minden szempontból fapados, ezért nagy ívben kerülendő TN-paneles megjelenítőkhöz képest. Az IPS- és VA-panellel szerelt monitorok alap képminősége megfelelő, közöttük a használat módja alapján érdemes dönteni: ha a színhelyesség a fontos (például mert szeretsz fotózni), akkor az IPS-t, ha a kontrasztarány (filmek, játékok), akkor pedig a VA-panelt részesítsd előnyben. A legizmosabb monitor továbbra is játékhoz kell, ilyen környezetben az átlagosnál rövidebb válaszidő, a gyors képfrissítési frekvencia és a VRR-támogatás számít igazán.
Érdemes azért odafigyelni az extrákra is: előnyt jelent például, ha a gyártó kalibrálja a monitort, vagy növeli a színtérlefedettséget, az oldalról elérhető USB-hub pedig igazi kincs, ha gyakran szoktál külső hardvert csatlakoztatni a PC-hez.
Ezeket ellenőrizd monitorvásárlás előtt
Képátló
A méret kiválasztásakor vedd figyelembe, hogy mekkora asztalt használsz: általában 24-27 col az optimális, de 21:9-es képaránynál és/vagy 4K-s felbontásnál 30 col felett kezdődik az élet.
Felbontás
24 colos méretig a full HD felbontás teljesen megfelelő, felette érdemes (U)WQHD részletességet választani. A 4K főleg játékhoz, illetve profi munkához ajánlott.
Paneltechnológia
A monitorokon az OLED-panel egyelőre még nagyon ritka és drága is. A TN-panelt mindenáron kerüld; IPS-t a jobb színhelyesség, VA-t a jobb kontraszt miatt érdemes választani.
Képarány
Ha nemcsak simán internetezel, hanem játszol vagy dolgozol is a géppel, érdemes lehet 21:9-es monitor venned, amelyen akár három szoftver ablaka is kifér egymás mellé.
Csatlakozó
Figyelj arra, hogy milyen csatlakozó került a monitorra: az USB-C-t például nemcsak a kép továbbítására használhatod, hanem a monitort képpel ellátó notebook töltésére is.
HDR
A HDR valóban emeli a képminőséget, de csak akkor, ha megfelelő fényerő is társul hozzá: ha fontos számodra ez a funkció, olyan kijelzőt válassz, amely képes 1000 nit körüli fényerőre.
Képfrissítés, VRR
Normál használatra elég egy 60 Hz-es monitor, játékra viszont 120-144 Hz-es ajánlott, és olyan, amelyik a képfrissítési gyakoriságot játék közben dinamikusan is tudja változtatni.
A PC World ajánlatai
Belépőszint: Asus VZ229HE (45 000 Ft)
Ára ellenére exkluzív megjelenésű, az IPS-panel pedig jó képminőséget nyújt, szemkímélő használattal.
Középkategória: Samsung S34J550WQR (130 000 Ft)
A Samsung 34 colos, 21:9-es képarányú monitora a közép- és a felső kategória határán elsősorban filmekhez és munkához ideális.
Prémium: Philips 27M1N5500ZA/00 (160 000 Ft)
27 colon a WQHD felbontás ideális, a nanoIPS pedig gyönyörű színeket produkál. Az 1 ms-os válaszidő és a 170 Hz-es képfrissítés játékoknál lesz hasznos.
Lapozz tovább, mert folytatjuk a többi kategóriával!