Valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, hogy mindenki számítógépe vagy mobilja tele van fotókkal. A fényképekhez rengeteg feladat kapcsolódik: ha szeretnéd kicsit csinosítani a fotókat, akkor szükséged lesz egy képszerkesztő alkalmazásra, ha pedig attól tartasz, hogy elvesznél a fájlok között, valamilyen katalogizáló, rendszerező szoftvert hívhatsz segítségül.
De mi van akkor, ha nemcsak tárolni szeretnéd a fotókat, hanem meg is mutatnád őket? Ilyenkor a fényképeket kimásolhatod egy külön mappába is akár, de ha igazán látványos bemutatót szeretnél tartani, akkor készülhetsz egy diavetítéssel is. Akár még PowerPointban is összerakhatod a fotókat, de erre a feladatra azért vannak sokkal jobb, kifejezetten a fényképek kezelésére született alternatívák. Ezek közül mutatunk most párat.
Cyberlink PowerDirector
Az egyik legjobb szoftver arra az esetre, ha nemcsak fényképeket, hanem videókat is szeretnél beépíteni a diavetítésbe. Az alkalmazás kipróbálható ingyenesen is, de ha érdemben szeretnéd használni, akkor meg kell vásárolnod. A Cyberlinknél megszokott módon a nagy funkcióválaszték mellé relatíve egyszerű kezelhetőség párosul, és persze rengeteg előre gyártott téma is segíti, hogy a végeredmény minél látványosabb lehessen.
SmartSHOW 3D
Ezt az alkalmazást elsősorban a fotókhoz tervezték, de azért nem jelent problémát számára az sem, ha videók is akadnak a gyűjteményben. A szoftver 600-féle előre gyártott témafájlt és effektust tartalmaz, de persze van lehetőség extra diák befűzésére is, például címek, közcímek létrehozásához. A kollázshoz természetesen aláfestő zenét is választhatsz (több száz ingyenes zene is a tárban van), az egyes fotóknál pedig kiemelést, kijelölést vagy feliratozást is választhatsz a fontos részletek megmutatásához.
Ashampoo Slideshow Studio HD 4
Ennek a szoftvernek a legnagyobb előnye az, hogy rengeteg kimeneti formátumot támogat. Ha a számítógépben van DVD-író vagy BD-író, akkor még az sem jelent problémát számára, hogy olyan anyagot készítsen, amely asztali lejátszókban működik - persze a fiatalok közül sokan nem is tudják, hogy mi fán terem a DVD-lejátszó, de a nagyszülők biztos örömmel fogadják az ilyen lemezeket. Az Ashampoo Slideshow Studio HD 4 emellett természetesen Facebookra vagy YouTube-ra is tud tartalmat gyártani, de készíthetsz MP4 fájlt is a kedvenc fotóidból.
Icecream Slideshow Maker
Kezdők és haladók is megtalálják a számításukat ebben a programban, hiszen az egyszerű felépítésből adódóan pillanatok alatt össze lehet rakni egy látványos diavetítést, de az Icecream Slideshow Maker akkor sem jön zavarba, ha szeretnél elmerülni a részletesebb beállításokban, netán javítanál is kicsit a fényképeken. Természetesen van lehetőséged arra is, hogy átmeneti effektusokat használj, illetve aláfestő zenét is választhatsz, ha szeretnél.
Freemake Video Converter
A neve alapján sokan nem is gondolnának rá, pedig a Freemake Video Converter is remekül használható arra, hogy fotókat fűzz össze vele, és azt egy olyan formátumba exportáld, amit PC-n vagy akár közvetlenül egy tévén is lejátszhatsz. Mindezt ráadásul gyorsan és fájdalommentesen teheted meg, igaz, cserébe limitáltak az opciók: átmeneti effektus például csak egy van, feliratozás, mint olyan nem létezik, és előre gyártott sémákba sem folyathatod be a fotóidat. Az viszont nagy előny, hogy az alkalmazás teljesen ingyenes.