A technológia gyorsan fejlődik, a hardverek és a szoftverek jönnek és mennek. Vannak azonban olyan programok is, amelyek nagyon hosszú ideje, akár évtizedek óta is velünk vannak - persze némileg felújított, naprakészen tartott formában. A nosztalgia jegyében következzen most öt olyan nevében őskövület, amelyet még ma is használunk és szeretünk.
Parancssor
Egy átlagos felhasználó élete során csak ritkán vagy talán soha nem is találkozik a Windows parancssorával. Ebben persze nincs semmi meglepő, elvégre mostanra nem igazán van rá szükség, minden megoldható a grafikus felületeken keresztül.
A parancssor eredetileg még az MS-DOS-ból lehet ismerős, amit még csak nem is a Microsoft fejlesztett. Tim Paterson 1980-ban 6 hét alatt rakta össze a 86-DOS-t, amelyet eladott a Microsoftnak 1981-ben. Onnantól kezdve a szoftver MS-DOS néven futott, és valósággal felforgatta a PC-s iparágat, miután a vállalat több száz cégnek licencelte. A CMD.EXE később a Windows NT-ben, 1993-ban jelent meg, majd a Windows 10 már egy továbbfejlesztett PowerShellt kap.
Microsoft Office
A Microsoft Office az életünk szerves része lett, sokan mégis igen keveset tudnak róla. A programcsomag 1990-ig nem létezett egységes formában, de az alkotóelemei már 1982-ben megszülettek. Az Office-t pedig a Microsoft Works előzte meg, ami nem csak kisebb, olcsóbb is volt.
Szintén érdekesség, hogy bár a Wordöt tartjuk az Office elsődleges alapjának, az Excel már régebb óta létezett - még ha a Multiplan nevet csak 1995-ben váltotta is át Excelre. A Word szintén átesett egy névváltáson, 1989-ig ugyanis Multi-Tool Wordnek hívták, és csak ezután lett Word for Windows. A korai vetélytársak között a Lotus 1-2-3-at, illetve a Corel WordPerfectet lehetett említeni.
SimCity
Nem a SimCity a legrégebbi játék, azonban a márka nagyon tartósnak bizonyult, és az 1989-es bemutatkozása után a mai napig életben van az újabb és újabb címeknek hála. Az első kiadása azért lett annyira felkapott, mert akkoriban annyira komplex játék még nem volt a piacon: polgármesterként kellett a meghatározott kereteken belül maradni, de közben növelni a várost, élhetővé és nyereségessé tenni. Azóta természetesen elképesztő mennyiségű hasonló szimulációból lehet válogatni, akár mobilokra is.
Adobe Photoshop
Thomas Knoll még 1987-ben alkotta meg a Photoshopot, amelyet 1988-ban vett meg az Adobe. Két év további fejlesztés után 1990-ben kizárólag Macintosh rendszerekre jelent meg, és csak a 2.5-ös kiadás 1992-es megjelenése jelentett egyet a Windows operációs rendszereken való elérhetőséggel. Az Adobe azóta rengeteg változatot készített, 2003-ban átváltottak a Creative Suite márkára, amit tíz évvel később elhagytak a Creative Cloud miatt. Az 1990-es évekből sokaknak ismerős lehet a Photoshop legfenyegetőbb riválisa, a PaintShop Pro - sajnos ez idővel eltűnt a nagy ellenfél árnyékában.
Norton AntiVirus
Sok kiváló végpontvédelmi rendszer létezik, és azok közül, amelyek régóta meghatározó szerepet töltenek be a piacon, egy a Norton AntiVirus. Sajnos sokaknak a Nortonról manapság a belassult teljesítmény jut az eszükbe, illetve az, hogy sokszor egy ingyenes megoldással is ugyanolyan jól járnak. A márka a kitartása miatt mindenképp említést érdemel, elvégre az 1991-es bemutatkozása óta építette a hírnevét.
Ti mivel egészítenétek ki a listát?