A Linux egy változatos és remekül használható operációs rendszer. Videolejátszóból több tucatot lehet rá telepíteni, így választék az van bőven ilyen téren is. De vajon melyik alkalmazásokat érdemes leginkább kipróbálni? A Windowson mostanában közkedvelt MPC-HC és PotPlayer sajnos nem elérhető Linuxra, de van sok más remek program. Mutatunk közülük négyet.
MPV
Az MPV egy viszonylag új videolejátszó, ami egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Gyakorlatilag az MPlayer egy továbbfinomított, könnyen használható és minimalista felületű kiadásáról van szó.
Az MPlayerhez hasonlóan az MPV is egy parancssoros eszköz, ami egy grafikus lejátszót nyit meg egy fájl betöltésekor. A kezelőeszközökből csak a legfontosabbak vannak benne a programban, így lejátszás közben semmi felesleg nem tereli el a figyelmünket. Mivel az FFmpegre épít, ezért közel minden kodeket és formátumot támogat.
SMPlayer
Az SMPlayer tulajdonképpen az MPlayer egy grafikus átszabása, aminek a felülete gondoskodik róla, hogy elfelejthessük a terminált. Funkciók tekintetében az egyik legteljesebb program, a többi operációs rendszert nézve is. Vannak lejátszási listák, konfigurálható feliratok, streamelhető rádió és tévé, és sok beállítási lehetőség. Az alkalmazás a témákat is támogatja, ráadásul az MPV-vel is kompatibilis.
Miro
Ha nem elég a sima videolejátszó, akkor jöhet egy médiakezelő - ez már szinkronizálásra és formátumok konvertálására is alkalmas, illetve a helyi hálózaton való visszajátszásra.
A Miro egyetlen nagy csomag sok feladatra: képes fájlokat konvertálni, vásárlásokat és letöltéseket intézni számos helyről, legyen szó zenéről vagy videóról. A kezelőfelület némileg az iTunes érzetét idézi, de az oldalsáv videók lejátszásakor eltűnik. Két eszköz, ami futtatja a Mirót, akár egymás között is tud streamelni. Videózáshoz talán túlzás, de aki komplex csomagra vágyik, annak ajánlott tenni vele egy próbát.
VLC
A VLC talán a legkedveltebb lejátszóprogram manapság, és nem véletlen: az évek során folyamatosan frissült és bővült új funkciókkal. A program megérdemli a hírnevét, hiszen szinte minden kodeket és formátumot támogat, ráadásul streamekhez is remek választás. A VLC rengeteg olyan funkciót tartalmaz, amiről elsőre nem is álmodnánk, így érdemes alaposan átböngészni a tudását. Ha valaki eddig nem próbálta, akkor kötelező darabként kell felírnia a listára.
Nektek melyik a kedvenc videolejátszótok?