Stabil és háborítatlan a pozíciója az Intel X99-es platformnak a piacon - egyszerűen nincsen nála erősebb a piacon. A csúcsgépek alapjául szolgáló alaplapok közös vonása, hogy állig pakolják őket extrém funkciókkal, amiért cserébe az árcédulánál is lehet nagyot álmodni. Bámulatos, milyen speciális kiegészítőket képesek megálmodni a gyártók: sok közülük felesleges túlzás, akad olyan is, ami érthetetlen és csak néha-néha látunk olyat, hogy valami hasznos kerül az alaplapra vagy annak dobozába.
Külső
A hatalmas, fekete-piros dobozba csomagolt alaplap nem hazudtolja meg az MSI Gaming szériáját - színben és körítésben is a felső kategóriába tartozik. A sárkánnyal díszített dobozon katonás rendben sorakoznak a logók, amelyeknek már a számából is jól látható - itt bizony rengeteg szolgáltatásra számíthatunk, ráadásul ezeknél a minőségre is odafigyelt a gyártó. Az alaplapot kihámozva egy koromfekete nyáklapot kapunk, amely minden porcikájában fekete, beleértve a foglalatokat, a DIMM slotokat, az alaplapi gombokat és a csatlakozókat is. Ezt a feketeséget hatásosan töri meg a piros szín, amely a hűtőbordákat díszíti, illetve a PCH-t rejtő bordára egy nagyméretű MSI Gaming logó is került, amely bekapcsolt gép esetén világít. A hátlapi csatlakozókat műanyag borítás takarja, ahogy az audio egységre is került egy árnyékolás. Előbbi igazából csak látványt szolgál, utóbbi viszont hatékonyan védi az érzékeny audiorészt.
A PCI Express foglalatokkal nem fukarkodott az MSI, rögtön öt darabot kapunk belőlük, a legalsó előtt pedig egy M.2-es helyet is találunk. Ez természetesen már a processzorba bekötött megoldás, így akár PCIe 3.0 ×4 sebességet is elérhetünk, ami ilyen kaliberű gépnél igazán alapvető elvárás.
Az alaplapi csatlakozók, a kapcsolók és a POST-kijelző a lap széleire kerültek, így mindent kényelmesen elérünk, sőt, miután a tuningolókra is gondoltak, a jobb felső sarokban kivezetett mérési pontokat is kapunk. Ezekhez a dobozban a szükséges átalakítókat is megtaláljuk, így multiméterrel azonnal ki is mérhetjük a legtöbb értéket.
Belső
Az X99-es alaplapnak még szándékosan nem tértünk ki az árára. Az obligát 8 DIMM-foglalat, Quad SLI/CFX támogatás, rengeteg SATA, SATA Express, USB 3.0 és M.2 mellett olyan finomságokat is kapunk, mint például a lapra szerelt Wi-Fi ac vezérlő. A LAN esetében a gamereknek kedvez az MSI, ugyanis egy igen gyors, alacsony késleltetéssel dolgozó Killer E2200-as vezérlőt épített az X99S Gaming 9 ac-re. A fő attrakció mégsem ez, hanem a lap közepén, egy hűtőborda alá rejtett Streaming Engine, amely nem más, mint egy AverMedia DarkCrystal C353 Full HD streaming egység. Kifejezetten a gamerek számára figyelmesség mindez, ugyanis ez a hardver gondoskodik róla, hogy a processzor és a GPU helyett elvégezze a játék képének és hangjának tömörítését és streamelését az általunk megadott szolgáltatásba vagy fájlba. A mini PCI Expressen kapcsolódó kártya támogatja a full HD felbontást és megfelelő driver és szoftver is jár hozzá, így a támogatással nem lesz gondunk.
MSI lap lévén az OC Genie automata tuning sem maradt le, ahogy a sárkány motívummal díszített BIOS/UEFI is ismerős. Ez utóbbi némi tanulás után átlátható, de mi továbbra sem vagyunk elégedettek azzal, hogy a képnek valójában csak egy kis részén látszik a hasznos információ - minden mást a túlzottan nagy gombok és dizájnelemek foglalnak el. A menüpontok elrendezése sem teljesen egyértelmű, de azért a szükséges beállításokat mind meg lehet itt találni.
Mérés, összegzés
A teszt során a teljesítménnyel nem akadt gondunk, bár az alapfogyasztás magas volt. A BIOS-t/UEFI-t szerencsésen gyakran frissíti az MSI, így például a 128 GB-nyi DDR4 memória szoftveres támogatása is időben elkészült. Ennél komolyabb problémába futottunk bele az összeszerelés során. Az M.2 és a mini PCIe foglalatok miatt a PCIe ×16 slotok távolra kerültek egymástól, az első pedig nagyon közel a processzorfoglalathoz. A Xilence toronyhűtő felszerelése közben beleütköztünk abba a problémába, hogy a radiátor oldala hozzáért a videokártya hátlapjához, pedig ezen még nem is volt fém védőborítás. Aki erre az alaplapra szavaz, mindenképpen figyeljen oda a CPU-hűtő választásra - a széles torony nem fog kényelmesen elférni a videokártya felett.
Ezt a kellemetlenséget és a kissé poros UEFI kezelőfelületet leszámítva nagyon dizájnos, állig megpakolt alaplap az X99S Gaming 9 ac, azonban a 150 ezer forint feletti árát messze túlzónak érezzük. Ekkora vételárat nem indokol a Streaming modul és a sok port sem, ráadásul Thunderbolt, USB 3.1 és Type-C USB csatlakozó nincs is a szolgáltatások között.