Az USB kulcs, vagyis pendrájv sikere borítékolható volt anno: kis méret, a fizikai behatásoktól viszonylag védett kialakítás, nagy kapacitás, gyors írás és olvasás és persze az elengedhetetlenül alacsony ár. A siker a mai napig tart, ám időközben megjelentek a felhőtárhelyek is, amelyek még nagyobb kényelmet kínálnak az automatizálással és eszközfüggetlen elérhetőséggel. Az USB kulcsoknál ezért a gyártók extra funkciókat vetettek be, miközben a kapacitás és a sebesség is nőtt a generációváltásokkal. A Kingston DataTraveler 2000-es tárolója azonban egy égető gondra is elegáns megoldást kínál - ez az adatbiztonság.
Titkosítási variációk
Az USB kulcs kicsi és könnyű, ami egyfelöl áldás, másfelöl viszont éppen ezért nagyon könnyen el lehet hagyni, vagy éppen el is lophatják tőlünk. Éppen ezért nem árt gondoskodni a zsebünkben cipelt adatok biztonságáról. Az adattárolók gyártói prémium felárat kérnek azért, ha mellékelnek valamiféle titkosításra használható programot USB-s eszközeikhez. Ez még akkor is igaz, ha az az adott szoftver nem rendelkezik semmiféle minősítéssel és valójában használata kényelmetlenebb, mint az ingyenes megoldásoké. Windowson ma már ingyenesen, extra hardver (TPM chip) nélkül is elérhető a BitLocker titkosítás, ami kényelmes, de sajnos nem eszköz- és OS-független. A másik, közismert szoftveres megoldás a VeraCrypt, ami a TrueCrypt örököse. Ez ingyenes, könnyedén használható és több OS-en is elérhető, de nem mindenki bízik benne és a sebesség sem minden esetben tökéletes.
Pendrájv számlappal
Egészen más a helyzet a Kingston DataTraveler 2000-es modelljével, ahol elegáns és jól átgondolt, komplett hardveres védelmet kapunk adataink titkosítására. A nagyméretű, hosszú, de legalább vékony USB kulcs USB 3.1 Gen 1 szabványú, így USB 3.0-s, 5 Gbit/s sebességgel kapcsolódik, az alumínium készülékházon pedig egy komplett numerikus billentyűzetet találunk. Érdekes megoldás, hogy az USB kulcs egy szintén alumíniumból készült tokot is kapott, ami a számbillentyűket és a csatlakozást is védi, illetve az előre beszerelt zsinór sem szimpla cérna, hanem vékony acélsodrony csavarmenetes klipsszel. A tervezésnél arra is figyeltek, hogy a mechanikai behatásoknak is ellenálljon a DT 2000, így sikerült IP57-es besorolást szerezni, ami mérsékelt víz- és porállóságot jelent. Ez persze még nem a tökéletes védelem, de egy elegáns USB kulcstól ez is szép eredmény.
A 32 GB-nyi (ebből 28,8 GB használható) NAND flash chip mellett egy 40 mAh-s akkumulátort is tartalmaz a kulcs, ami a titkosító áramkört táplálja. A kulcs tartalma ugyanis egészen addig nem látható, sőt, maga a tárhely sem jelenik meg az operációs rendszer alatt, amíg a megfelelő kóddal fel nem oldjuk a védelmet. A rendszer beprogramozása végtelenül egyszerű, a pin-kódot természetesen megváltoztathatjuk, amikor pedig kihúzzuk a gépből a feloldott USB kulcsot, a zár azonnal kattan és máris védettek az adataink. Amikor lezárt állapotban csatlakoztatjuk a pendrájvot, csupán az akkumulátor töltődik, a tárhely, sőt, a teljes USB-s rész kompletten, hardveresen rejtve marad.
Összegzés
A pin-kódos lezárás egyfelöl hatékony, hardveres és rendszerfüggetlen védelem, másfelöl azért vannak aggályaink. Például a beépített akkumulátor nem cserélhető és ez idővel gondot okozhat (bár 5 év garanciát azért kapunk). A lezárt USB kulcson tárolt adat AES-256 titkosítással tárolódik, de a programozás, feloldás nem egyszerű nagyobb méretű ujjakkal. Pedig itt igazán kreatívok volt a tervezők - többféle üzemmód közül választhatunk, így a teljes feloldás mellett lehet csak olvasható és időzített módot is választani. A sebesség nem kiemelkedő, de USB-kulcshoz mérten elegendő, ahogy a többi modell esetében, úgy itt is a kisebb fájloknál zuhan be a teljesítmény.
Összességében ötletes és valóban jó védelmet kínál a DT2000, a kezelhetőség is egyszerű, csupán az árazással akadt gondunk. A gyártó mindezért olyan magas felárat kér, hogy átlagfelhasználónak sokkal jobban megéri szoftveres titkosítást választani és tényleg csak annak ajánljuk a DT 2000-es pendrájvot, aki hitelesített, hardveres adatvédelmet szeretne, az árcédula pedig sokadrangú szempont csupán.