Hirdetés

TESZT: Intel Xeon E3-1230 v5 processzor - Meglepetés a szervervilágból



|

Drága a Core i7, mégis kéne a 8 programszál? Az új Intel Xeon nem csupán erős, de ára is meglepetés, így akár gamer-alternatíva is lehet.

Hirdetés

Ahogy az nemrégiben tesztjeinkben is bebizonyosodott, Intel Core i5-ös processzor felett igen csekély értelme van processzort választani asztali gamer konfigurációba, hacsak nem SLI-t szeretnénk, vagy a játék mellett munkára is - renderelésre, 3D modellezésre - bevetnénk gépünket. Ez azonban a jelen és hamar megváltozhat.

Hirdetés


A játékok alatt sem marad már sokáig kihasználatlanul a négymagos felépítés és nyolc programszálas végrehajtás - a DirectX 12 hatalmas előrelépést hoz párhuzamosításban, így akinek Core i7-es CPU dübörög gépében, jelentős gyorsulásnak lehet majd szemtanúja akár egy Core i5-höz viszonyítva is. Ehhez azonban sok-sok pénzre van szükség: a hatodik generációs Intel Core i7-6700 és a tuningra kihegyezett 6700K ugyanis nagyon drága modellek.


Az olcsó Xeon

A megoldás váratlan helyről, a szerverek világából érkezhet és a neve a Xeon E3-1230 v5. Noha ezt nem egyszerű megjegyezni, mégis érdemes, mert ha az elnevezés mögé nézünk, egy komplett, Core i7-es processzort találunk. Az E3-1230 v5 a legújabb, Skylake-S alapokra épül, így LGA1151-es foglalatokba illeszkedik. Ez szuper hír, de egyelőre még nem tudjuk azt mondani, hogy bármilyen, akár Z170-es, akár B150-es vagy H110-es alaplap megbirkózik vele, ugyanis a belső felépítését némileg megváltoztatta az Intel ennek a Xeonnak, így a kompatibilitáshoz bizony BIOS-frissítésre is szükség van. Ez gyors nyomozásuk szerint sajnos még nem érkezett el, de az mindenképpen bizalomra adhat okot, hogy a korábbi, hasonló Xeonoknál előbb-utóbb a gyártók kiadták a támogatást normál alaplapokhoz is. Amíg ez nem adott, a Xeonhoz C236/C232-es alaplapra, például a teszthez is használt Gigabyte X170 Extreme ECC-re lesz szükségünk. Ez szolgáltatásokban hozza azt, amit egy Z170-es alaplaptól elvárhatunk, ráadásul jól is néz ki és nem is elviselhetetlenül drága (szimplán csak prémium árazású, de ennél olcsóbb modellek is elérhetők).


A hősapka alatt

Az E3-1230 v5 egy négymagos, Hyper-Threading technológiával felszerelt processzor 80 wattos TDP-vel. A CPU alapórajele 3,4 GHz, amely turbó módban akár 3,8 GHz-re is felszökhet, így mindössze 200 MHz-cel marad el a Core i7-6700-tól. A processzor a teljes értékű DDR3L/DDR4 memóriavezérlőt kapta, sőt, ECC-modulokat is támogat, bekerült a PCIe 3.0 vezérlő és a 8 MB utolsó szintű gyorsítótár is, vagyis azt kapjuk, amit egy Core i7-nél is. Ami kikerült, az a grafikus modul, az Intel HD Graphics, de ezt itt nem rónánk fel negatívumként, tekintve, hogy játék PC-kben ezt tiltják le elsőként.


Mérés, összegzés

Ezzel a Core i7-tel azonos felépítéssel a Xeon E3-1230 v5 hozza az elvárt teljesítményt, tesztjeinken sorra szuperül teljesített, de azt mindenképpen ki kell emelnünk, hogy mindig egy lépéssel lemaradt a 6700K mögött. Ez az alacsonyabb órajelnek köszönhető, de részben a még első verziós BIOS is ludas lehet benne. Ebben mindenképpen jobb egy Z170-es lap, ahol már kiforrott firmware hajtja ki maximálisan a Core i processzorokat. A jó hír, hogy a C232/236 alaplapok a normál Core processzorokat is támogatják, így a processzorcsere nem jelenthet gondot a későbbiekben sem.


Már csak a legfontosabb összehasonlítás maradt el, ez pedig az ár: a 6700K kb. 110 ezer forint, a 6700-ért 90-95 ezer forintot kérnek, míg az E3-1230 v5 épp 100 ezer forint alatt jelent meg a hazai boltokban. Ezen az áron senkinek sem javasolnánk a Xeon processzort, azonban az Intel hivatalos árlistájával összevetve hamar kiderül a turpisság. Ez az ár ugyanis jócskán felpumpált, a hivatalos listaár szerint ugyanis a 6700-as modellnél kb. 15 ezer forinttal olcsóbb CPU-ról van szó, ennyiért pedig máris mindjárt más megvilágításba kerül a Xeon E3-1230 v5. Ahogy azt már régebben is láthattuk, várható, hogy hamarosan a listaár közelébe, 75-78 ezer forint körülre esik be az E3-1230 v5 ára, ennyiért pedig máris szuper vétel az új Xeon CPU. Ezen állításhoz persze még arra is szükség van, hogy legalább a Z170-es alaplapok megkapják a Xeon-támogatást biztosító BIOS-t, máskülönben csakis annak lehet alternatíva a Xeon, aki most cserél/épít gépet és hajlandó C232/236-os alaplapot választani az elterjedtebb B150/H170/Z170 helyett.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.