A Next Unit of Computing egy speciálisan kisméretű, mindössze 10×10 cm-es gép, amelyben minden szükséges komponenst megtalálunk. Pontosabban egy barebone gépet kapunk, így a kiegészítő komponenseket, a rendszermemóriát és a tárhelyet nekünk kell beszerelnünk. Ezt mindenképpen bele kell vennünk a vételárba, ugyanakkor a szereléssel nem kell bajlódnunk 3-4 percnél többet, a tápegység kérdése is megoldott és a kiegészítő extrák is a doboz alján lapulnak.
Külső
A pár éve megjelent, első NUC-ot imádtuk, mert a dizájnos doboz, amikor kinyitottuk, lejátszotta az Intel szignálját. Filléres megoldás, de hatalmas élmény – a teszt első néhány órájában csak a dobozzal játszottunk és azt mutogattuk mindenkinek. Nos, ez az extra mára eltűnt, a doboz is feleakkora lett, a kis gép azonban megtévesztésig hasonlít az eredeti modellre. A felül fényes fekete ház 10×10 cm-es, oldalt pedig ezüst fém borítást kapott. A dobozban VESA felfogató lapot (ezzel lehet a monitor hátuljára rejteni a gépet) és egy tápegységet találunk a PC-n kívül – plusz egy leírást, amellyel a szerelés gyerekjáték.
A ház funkcionalitását tekintve abszolút megfelelő, de trendinek, dizájnosnak vagy szépnek azért nem mondanánk. Ha a monitor hátuljára csavarozzuk, ez nem is számít, de az asztalra helyezve nem ez lesz a legszebb PC-nk – még ha olyan kicsi is. A portokból elegendő mennyiségűt és minőségűt kapunk: akad itt bőven USB 3.0 (összesen négy darab), mini DisplayPort és mini HDMI kimenetek, analóg hangcsatlakozó mikrofonnak és fejhallgatónak, gigabites LAN, valamint egy tápcsatlakozó, amelybe a kicsi FSP tápegység kábelét kell csatlakoztatni.
A gumilábak egyben csavarok is, amelyeket kicsavarva máris hozzáférünk a gép fontos részeihez. Itt belülre szerelhetünk egy M.2-es SSD-t, egy 2,5 colos tárolót, továbbá két DDR3L-1600-as memóriamodult. Ezek természetesen SO-DIMM típusúak.
Belső
A legújabb NUC-ban természetesen Broadwell CPU dolgozik, pontosabban SoC, azaz komplett központi egység, ugyanis egy ultraalacsony fogyasztású Broadwell-U modell. A Core i7-5557U ugyan csupán kétmagos, de aktív a HTT és viszonylag magasak az órajelek is – akár 3,4 GHz-en is pörög a CPU. Igazán jó hír, hogy a standard HD Graphics helyett egy Iris 6100-as GPU-val van dolgunk, amely jelentősen erősebb az alapmodellnél, de azért eDRAM-ot nem kapott.
A tárkezelésről mindenképpen szólnunk kell, mert ez végre igazán jól sikerült. Az M.2-es foglalat már nem csupán SATA-módban, hanem PCIe-n kapcsolódva is használható, ha azonban SATA6G-s M.2 SSD-t választunk, ezt RAID-be kapcsolhatjuk a 2,5”-os háttértárunkkal. Ez sokkal rugalmasabbá teszi a kis NUC gépet.
Az extrák közül nem maradt ki a Wi-Fi vezérlő sem, amely az alaplapra integrált és meglehetősen jó modell: egy Intel ac 7265 chip, kiegészítve Bluetooth-tal.
Teszt, összegzés
Az új, Broadwell-szívvel érkező NUC-ot nem nehéz megkedvelni: ronda, de gyors és jól használható. A dupla DIMM-foglalat és az M.2+SATA6G opció külön jó hír, sőt, ezért a kis méretet sem kellett feláldozni. A szerelés gyerekjáték, pár perces és megfelelő leírást is kapunk hozzá. A gép működése abszolút stabil, a tesztek során sem tapasztaltunk semmilyen leállást, túlmelegedést, de azért tartós terhelés mellett átmelegszik a kis kocka (téglatest). A zajszint már kevésbé tetszett: a processzor hiába ultra-alacsony fogyasztású, a kis ventilátor igen zajossá válik és ha halkan is, de „visít”. Szerencsére a fogyasztásnál nem ért minket meglepetés: alapjáraton 10 wattal beérte a NUC, ami nagyon jó érték egy Core i7-es géptől, teljes terhelés alatt pedig 62 wattig szökött fel ez az érték, ami még szintén elfogadható.
A sebességgel nem akadt gondunk, a felhasználói programok gördülékenyen futottak, amit jól mutat a PCMark8 3525-ös pontszáma is. Ehhez 2×4 GB Kingston RAM-ot és egy 240 GB-os HyperX Fury SSD-t használtunk. Természetesen az Iris 6100-ra is kíváncsiak voltunk, ezért néhány játékot is ráeresztettünk a NUC-ra. A Metro Last Light 7,6 fps-e és a Thief 5,9 fps-e ráébresztett, hogy az Iris 6100 sem játék GPU (nem is vártunk mást). Aki HD felbontásban olykor-olykor játszana valamilyen online, kis gépigényű játékkal, az örülni fog, hogy a HD Graphicsnál sokkal jobban fut a játék, de ez a „sokkal jobban” csupán néhány fps-t, vagy egy-két extra effekt aktiválását jelenti.
A NUC 5i7RYH minigép erős CPU-val és jól átgondolt bővíthetőséggel csalogat, és nem is szabad megijedni a külsejétől. A gép teljesítménye abszolút elegendő otthoni használatra és irodai felhasználáshoz egyaránt, a fogyasztás is alacsony és a gépet könnyedén a monitor mögé rejthetjük (így AIO-t varázsolunk monitorunkból). Ugyanakkor terhelés alatt a gép zajossá válik, játékra alkalmatlan és gondot okozhat, hogy még a HDMI-ből sem sikerült normál méretűt elhelyezni oldalt (a mini-HDMI nem éppen elterjedt szabvány). És akkor a legrosszabbról még nem szóltunk, ez pedig az ár: ezért a kis gépért 200 ezer forintot kérnek, ami sokkolóan sok. Ehhez még tárhely és RAM is szükséges, továbbá Windows licenc, kijelző, billentyűzet, egér. A vége már könnyedén 300-350 ezer forint, amennyiért ilyen CPU-val szerelt notebookot kapunk jó kijelzővel, akkumulátorral, tárolóval, RAM-mal, Windows licenccel stb.