A tesztlaborunkban járt Dell Vostro ultrabook egy jól használható üzleti notebook, miközben jól is néz ki, márpedig ez ritka kombináció. Persze láttunk már erre a ritka együttállásra példát, de a Vostro 5459 mindehhez még elérhető árú is, ami igazán jó hír, de hol lehet akkor a zsákbamacska?
Külső
A Vostro egy stílusos ultrabook több részletben is prémium kialakítással, de a célterület alapvetően a munka volt a tervezésnél egy barátságos ár megtartása mellett. A gép fedlapja alumínium és a vékonyság ellenére a megépítés kellően masszív, nem hajlik, recseg, ropog az ultrabook. Az alsó borítás már műanyag, de ez kevésbé zavaró, ráadásul a fedlapot felnyitva a csuklótámasz is fémből készült, ami kellemes prémium. Mindehhez 18,5 mm vastagság társul, ami igazán jónak számít, az 1,7 kg-os súly pedig még mobilisnek tekinthető különösen úgy, hogy nem Core M vagy Atom CPU-val dolgozik a gép. A billentyűzet nem kimondottan nagy, a gombok is kisméretűek és igen laposak, de az elrendezés tökéletes. Tény, hogy szokni kell a kisebb gombméretet és lapos kivitelt, de nem olyan lapos a tanulási görbe, utána pedig kényelmes lesz a gépelés.
Az alacsony árat nem lehetett büntetlenül elérni, így a költségcsökkentés sajnos a kijelzőt sújtotta leginkább. Itt egy 14 colos, matt bevonatú, TN-paneles, mindössze HD-felbontású megoldással kell megbarátkoznunk, aminek nem igazán tudtunk örülni. Jó hír, hogy a touchpad pontos, és kapunk egy extra ujjlenyomat-olvasót is, ami az azonosítást könnyíti meg jelentősen a Windows Hello segítségével. Sajnos USB Type-C-t semmilyen formában nem kapunk, pedig ez már egyre fontosabb és nem dobta volna meg túlságosan a végösszeget.
Belső
Természetesen 2016-ot írunk, így Skylake processzor hajtja a gépet. Ez egy Intel Core i5-6200U CPU, amely a feladathoz kellően erős, ráadásul az "U"-szériából az is következik, hogy egészen keveset fogyaszt. Az Intel HD Graphics elérhető ugyan, de ha mégis némi 3D-re van szükségünk, vagy csak a képszerkesztőt szeretnénk egy kicsit megtámogatni, aktiválódik az NVIDIA GeForce 930M GPU, amely persze csupán belépőszintű modell, mégis sokkal többre képes, mint az integrált megoldás. A HD-felbontású kijelzőn némi játék is beleférhet már, de itt meg kell majd elégednünk az alacsony-közepes beállításokkal. Mielőtt bárki is fintorogna, ez jó hír, hiszen egy üzleti ultrabookról van szó, aminél a játék nem kiemelt fontosságú, csupán az unalmas órákat tölthetjük el igazán tartalmasan.
A CPU jó választás, a GPU kellemes meglepetés üzleti ultrabooknál, azonban a körítés már nem ilyen szívderítő. A processzor mellett csupán 4 GB RAM-ot találunk, ami édeskevés, de nem is ez a legnagyobb gond. A lassú indulást és programbetöltéseket az 5400 rpm-es, 500 GB kapacitású HDD okozza, ami ebben az árkategóriában már túl kevés. Szerencsére nem kell kétségbe esni, a gépet lehet ennél sokkal jobb tárolómegoldással és több rendszermemóriával is kérni - természetesen kellő felárért cserébe.
Mérés, összegzés
Ez sajnos a mérési eredményeken is meglátszik, a 4 GB RAM egyszerűen kevés ma már, az 500 GB-os HDD pedig az SSD-s gépeknél mért, átlagosan 25 másodperces helyett közel 1,5 perces gépindulást produkált, és a használatot is lassította. Szerencsére ezeken a gyenge pontokon lehet segíteni akár utólag is. Azért kapunk extrát is, mint például az ujjlenyomat-olvasót, a gigabites LAN-t és az Intel Wi-Fi ac 3165 vezérlőt, melyek mind hasznos kiegészítések, az üzemidő pedig közepes, de ilyen vékonyság mellett ez elfogadható. A csábító ár persze hamar felszökik, amint Windows licencet is kérünk 8 GB RAM-mal és 256 GB-os SSD-vel, de azt is hozzá kell tennünk, hogy ezekkel a változtatásokkal szép, és egyben gyors ultrabookot kapunk pénzünkért.