Hirdetés

Samsung Galaxy Z Flip6 teszt - nem forradalmi, de nem is kell annak lennie



|

Csiszolgatta, tuningolta, épp annyit változtatott a Samsung a Z Flip6-on, hogy elődje jobb változata legyen.

Hirdetés

Mi újat tud mutatni manapság egy hajtogatós okostelefon? Mi újat kell mutatnia egyáltalán azon túl, hogy ahogy a fix kijelzős társait, ezt is egyre jobb kamerával, erősebb processzorral, új szoftveres funkciókkal látják el? Ha ezt a kérdést 2021-ben, egy évvel az első Z Flip debütálása után tesszük fel, azt válaszolhatnánk rá, hogy van még hova fejlődni, de 2024-ben ezt már nem lehet ennyire határozottan kijelenteni.

Négy év alatt rengeteget fejlődött a Samsung Galaxy Z Flip szériája, ám mostanra eljutott arra a pontra, ahol már csak kisebb finomhangolásokkal fokozható a felhasználói élmény, és első ránézésre nehéz megmondani, mi a különbség két egymást követő generáció között - és ez nem feltétlenül baj mindaddig, amíg a korábbi készülékek támogatása megmarad, az újak ára meg nem száll az egekbe. Aki eddig várt a váltással, jól tette, mert a Z Flip6 kétségtelenül a széria eddigi legjobb, legkifinomultabb készüléke, és nehéz hinni abban, hogy a jövőre érkező utódja jelentősen felül fogja múlni.

Hirdetés

Ugyanazt hajtogatom

A belső és a külső kijelző javarészt egyaránt maradt a "régi": belül egy 6,7"-es, 22:9-es képarányú FHD AMOLED-et találunk 1-120 Hz-es frissítéssel, ám 1750 helyett 2600 nit csúcs fényerővel, ami jelentős ugrás, főleg a nyári erős napsütésben jön ez nagyon jól. Kívül egy 3,4"-es AMOLED segít elérni a fontos funkciókat, értesítéseket kezelni. Ugyanúgy maradt a 60 Hz-es frissítés és az 1600 nites fényerő, ami elviselhető, és a 720x748-as felbontás is kielégítő; a fedlapi kijelző szépen mutat, arra, hogy gyorsan elérjünk ezt-azt, tökéletesen használható. A funkcionalitása korlátozott, a widgetek beállításához még mindig ki kell nyitnunk a készüléket, de legalább már többet is rakhatunk egyszerre, nem kell lapozgatnunk köztük.

Súlyban nem történt változás, vastagságban csupán annyi, hogy már tényleg egyáltalán nincs semmi köz a két fél képernyő között, ha összehajtjuk a készüléket. A képernyő gyűrődése most már tényleg alig látszik, szinte nem is tapintható, működés közben sem okoz fennakadást - biztos lehet még ezen javítani (a Motorola Razröknél sikerült), de ha elértük a Samsung mércéje szerinti csúcsot, az sem baj.

Változott viszont a belső. Nyilván ugrottunk egy generációt a processzor tekintetében, a Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy dolgozik a gördülékeny használatért és a legmodernebb AI-funkciók villámgyors eléréséért, és ezt 12 GB RAM segíti a korábbi 8 GB helyett. A párakamrás hűtés egyelőre működni látszik, annak ellenére sem éreztem túl forrónak a készüléket, hogy ilyen kellemes melegben azért sok eszköz eljut a túlmelegedési figyelmeztetésig, de hosszú távú használatnál azért érződik a forróság, és az alumínium borítás ezt nem enyhíti.

Az akkumulátorkapacitás is nőtt, 3700 mAh-ról 4000 mAh-ra ami papíron a szoftveres bűvöléssel együtt 3 óra videólejátszást és 11 óra zenelejátszást jelent extrában, de a töltés sebessége nem módosult, 25 W a vezetékes és 15 W a vezeték nélküli maximális tempó, aminél azért már lehetne feljebb lépni. Végre sikerült biztosítani az IP48-as por- és vízállóságot az IPX8 helyett, így bár a folyadékoknak való ellenállás ugyanolyan (1,5 méteres mélységben 30 percig bírja), végre az 1 mm-nél nagyobb szemcsék sem juthatnak bele, nem károsíthatják a zsanért. A készülékházon javítottak, ami így még strapabíróbbá vált, és más színekben érhető el: lila nincs, kék, ködös ezüst, menta és sárga közül választhatunk bárhol, vagy mélyfeketét és fehéret is hazavihetünk, ha közvetlenül a Samsungtól rendelünk. A zsanér is kitartóbb lett, egészen feszes - összecsukni könnyen tudjuk egy kézzel is, de kinyitni emiatt és a mágneses záródás miatt így lehetetlen, nem fogjuk úgy csattogtatni, mint egy Motorola V3-at annak idején (és higgyétek el, jobb is ez így tartósság, illetve környezetünk nyugalmának megőrzése szempontjából is).

Nem módosítottak az előlapi kamerán (amit ugye a kijelző kihajtása után láthatunk), ugyanazt a 10 MP-est találjuk a főképernyőbe fúrva, de ez nem is baj, a készüléket becsukva a külső kamerával sokkal jobb szelfiket készíthetünk. A széles látószögű kamera 12 MP-ről 50 MP-esre nőtt, ami részletgazdagabb képek készítését teszi lehetővé. Van 2-szeres "optikai minőségű" zoom és 10-szeres digitális zoom is - ez utóbbi a 12 MP-es fotózásnál érhető el, 50 MP-nél 5-szörös zoom a maximum, de a digitális közelítés épp olyan, mint mindig: aki igazán szép képeket akar lőni, inkább menjen közelebb ahhoz, amit lefotózna, gyengébb látási viszonyok között mindenképp. 2-szeres zoommal viszont még mindig egész jó fotókat lőhetünk, anélkül meg igazából nem lehet nagy panaszunk. Videózni 4K-ban is lehet akár 60 fps-sel, optikai stabilizátor segíti a remegés kiiktatását; a kép kielégítő, de azért nem ezzel érdemes profi, magas minőségű filmeket rögzíteni.

Az ujjlenyomat-olvasó szuper, ám az arcfelismerés a Samsungoknak még mindig nem az erőssége, itt is inkább hanyagoltam, mert többször vallott kudarcot, mint elfogadható lett volna. Az ujjlenyomatot a bekapcsológomb ellenőrzi, ami, ha kinyitjuk a készüléket, felül van, és ez nem túl kényelmes, mindig igazítanom kellett a kezemet kinyitás után, hogy elérjem, viszont legalább azonnal kapcsolt, ahogy hozzáértem.

Kerekecske, gombocska

Hardver terén tehát leginkább finomította a Samsung azt, ami már amúgy is finom volt - az igazán szuper extrák a One UI 6.1.1-gyel érkeztek, amit egyébként az előző generáció is megkap még. Elsősorban természetesen a Galaxy AI újításai miatt van okunk lelkesedni: a bekarikázással keresés egy álom, az e-mail és posztszöveg-generálás ha nem is tökéletes, elég ahhoz, hogy segítsen hivatalos vagy laza hangvételű írásokat készíteni pillanatok alatt, amiket aztán saját stílusunkhoz alakíthatunk.

A Chatsegéd gyorsválasz funkciója, ami a beszélgetőtársaink által leírtak alapján javasolja, mit válaszoljunk, nálam produkált vicces megfejtéseket, de enélkül egyelőre lehet élni. Nyelvünk támogatásának hiánya egyébként a Tolmácsnál fáj igazán: ha félig hajtjuk be a készüléket, mindkét kijelzőn szöveget látunk, de míg a felénk nézőn a beszélgetőtársunk által elmondottak fordítása szerepel, a másikon az jelenik meg az általa preferált nyelven, amit mi mondunk, élőben. Ez külföldi utazásokon hasznos lehet, ha olyan helyen járunk, ahol az angol nyelv ismerete nem elterjedt - nekünk viszont ismernünk kell a támogatott nyelvek egyikét, hiszen ezek listájára a magyar csak 2025-ben kerülhet fel.

Legjobban a Vázlatból műalkotás funkciót élveztem (még S Pen nélkül is, ami nem támogatott egyébként továbbra sem), amit egész biztosan nem fogok minden nap használni, de lenyűgöz, hogy már ilyet is lehet. Iszonyú béna rajzokból képes a rendszer felismerni, hogy mit akarunk elhelyezni egy képen: alább például a művészi igényességgel képernyőre álmodott cicámból lett szőrös jószág, bár az nem teljesen világos, miért mögém gubbasztotta be a rendszer. UFO-t, repülőt, egeret is lehet vele előállítani, és a Notes alkalmazásban is elérhető, ahol egyszerű rajzainkat különböző stílusok szerint tuningolhatjuk fel - az eredmények általában vegyesek, de többszöri próbálkozás után alkothatunk valami elfogadhatót. Egyébként művészi képet generáltathatunk szelfiből is, illetve beállíthatunk a külső kijelzőre Fotókörnyezet-háttérképet, ami azt jelenti, hogy a napszakhoz és időjáráshoz igazodva változik meg a háttér, a képernyőn is elkezd esni az eső vagy a hó, ha kint épp olyan idő van.

Elérhető továbbá a szöveg-összefoglalás, diktálásból leiratkészítés, fordítás, és egy rakás olyan funkció, amit átlagfelhasználók feltehetően egész ritkán használnának, de munka közben sokaknak jól jöhet - és ez is fontos szempont, elvégre a Z Flip6 sem árazását, sem tudását tekintve nem egy olyan mobil, amit csak azért vesz az ember, hogy Facebookozzon rajta.

Fényesebb kijelző, jobb kamera, kitartóbb akkumulátor, strapabíróbb szerkezet - a Z Flip6-ot a Samsung fejlesztette, amennyire tudta, de már a Z Flip5-tel sem volt igazán sok probléma. A szoftveres újítások hasznosak, a hardvereseknek úgyszintén örülünk, de nem látni, hogy innen merre lehet még fejlődni, eltekintve persze a töltési sebességtől, meg azon elemektől, amik a nem hajtogatós mobiloknál is évről évre fejlődnek. Aki eddig várt a Flip-vásárlással, annak most jött el a pillanat - bár drágább, mint a tavalyi modell, a különbség elenyésző, csak egy húszast kell rádobnunk az alapmodellre.

Samsung Galaxy Z Flip6

A Samsung Galaxy Z Flip sorozat eljutott arra a pontra, ahonnan már csak finomításokkal lehet továbblépni.
  • Snapdragon 8 Gen 3 processzor
  • 12 GB RAM
  • 6,7"-es belső Dynamic AMOLED 2X kijelző 120 Hz-es frissítéssel
  • 3,4"-es külső Super AMOLED kijelző 60 Hz-es frissítéssel
  • 50 MP + 12 MP külső kamera
  • 2x optikai minőségű zoom, 10x digitális zoom
  • 10 MP belső kamera
  • 256 GB vagy 512 GB tárhely
  • 4000 mAh akkumulátor
  • 25 W vezetékes töltési sebesség
  • 15 W vezeték nélküli töltési sebesség
PRO
  • gyönyörű, fényes belső kijelző, alig látható gyűrődéssel
  • Hasznos AI-funkciók
  • strapabíróbb külső
Kontra
  • a kamera még fejlődhetne
  • a töltési sebesség úgyszintén
                        Array
(
    [gameinfo_id] => 8897
    [topic] => 1
    [group] => 19
    [gameinfo_name] => Samsung Galaxy Z Flip6
    [gameinfo_name_alias] => 
    [gameinfo_platform] => 
    [gameinfo_gamestyle] => 
    [publisher_id] => 0
    [developer_id] => 0
    [manufacturer_id] => 7
    [gameinfo_game_released] => 0
    [gallery_id] => 0
    [gameinfo_description] => 
    [gameinfo_date] => 2024-07-23 17:06:46
    [gameinfo_webpage] => 
    [gameinfo_tags] => Samsung, Galaxy Z Flip6, hajtogatós
    [gameinfo_url] => samsung-galaxy-z-flip6
    [gameinfo_pro] => gyönyörű, fényes belső kijelző, alig látható gyűrődéssel
Hasznos AI-funkciók
strapabíróbb külső
    [gameinfo_kontra] => a kamera még fejlődhetne
a töltési sebesség úgyszintén
    [gameinfo_data] => Snapdragon 8 Gen 3 processzor
12 GB RAM
6,7"-es belső Dynamic AMOLED 2X kijelző 120 Hz-es frissítéssel
3,4"-es külső Super AMOLED kijelző 60 Hz-es frissítéssel
50 MP + 12 MP külső kamera
2x optikai minőségű zoom, 10x digitális zoom
10 MP belső kamera
256 GB vagy 512 GB tárhely
4000 mAh akkumulátor
25 W vezetékes töltési sebesség
15 W vezeték nélküli töltési sebesség
    [gameinfo_gs_rating] => 0
    [gameinfo_pcw_rating_performance] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_service] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_pricevalue] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_display] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_materialquality] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_extrafunctions] => 9
    [gameinfo_pcw_rating_software] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_battery] => 7
    [gameinfo_pcw_rating_look] => 9
    [gameinfo_pcw_awards] => Array
        (
            [0] => 
        )

    [gameinfo_price] => 
    [gameinfo_forum_url] => 
    [gameinfo_embed] => 
    [gameinfo_quote] => A Samsung Galaxy Z Flip sorozat eljutott arra a pontra, ahonnan már csak finomításokkal lehet továbblépni.
    [gameinfo_format] => 
    [gameinfo_pegi] => 
    [gameinfo_pegi_descriptor] => 
    [gameinfo_multiplayer_online] => 
    [gameinfo_multiplayer_offline] => 
    [gameinfo_numofplayers] => 
    [gameinfo_pack] => 
    [gameinfo_language] => 
    [gameinfo_subscription] => 0
    [gameinfo_important] => 0
    [gameinfo_release_date] => 0000-00-00
    [gameinfo_collectors_edition] => 0
    [gameinfo_need_internet] => 0
    [gameinfo_cover] => 
    [gameinfo_screenshot1] => 
    [gameinfo_screenshot2] => 
    [gameinfo_screenshot3] => 
    [gameinfo_screenshot4] => 
    [manufacturer] => Array
        (
            [manufacturer_id] => 7
            [manufacturer_name] => Samsung
            [manufacturer_url] => samsung
            [manufacturer_link] => http://www.samsung.com
            [link] => /gyarto/samsung
        )

    [link] => /termekinfo/samsung-galaxy-z-flip6-8897.html
    [gameinfo_pro_list] => Array
        (
            [0] => gyönyörű, fényes belső kijelző, alig látható gyűrődéssel
            [1] => Hasznos AI-funkciók
            [2] => strapabíróbb külső
        )

    [gameinfo_kontra_list] => Array
        (
            [0] => a kamera még fejlődhetne
            [1] => a töltési sebesség úgyszintén
        )

    [gameinfo_pcw_rating] => 8.4
)
1
                        
  • Teljesítmény:

    8

  • Ár/Érték:

    8

  • Anyagminőség:

    9

  • Extra funkciók:

    9

  • Kijelző:

    9

  • Szoftver:

    8

  • Akkumulátor:

    7

  • Kinézet:

    9

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.