Még márciusban rántotta le a leplet Nokia 8.3-as készülékéről a HMD Global csapata, ezzel pedig az elsők között dobhatott volna piacra megfizethető árú 5G-s mobilt, a promót pedig maga a 007-es ügynök szállította volna a legújabb, Nincs idő meghalni filmjével. Az elképzelés remek volt, azonban az időzítés pocsék, ugyanis a COVID-19 közbeszólt, és a mozis premier csúszása bizony magával rántotta a telefont is.
Ugyan James Bond következő akciójára még novemberig várni kell (a legújabb előzetesben, ha elég figyelmesen nézed már megvillan a telefon), de a HMD már nem tologatta tovább a mobil megjelenését, és a mai napon jó néhány piacon elérhetővé vált a telefon.
A magyar egyelőre hivatalosan nincs köztük (a HMD azért dolgozik azon, hogy a hazai forgalmazóknál is megvesse a lábát a modell), de az Amazon német oldaláról - elméletben - a 17 órakor esedékes premiert követően problémamentesen beszerezhető lesz a készülék a magyar érdeklődőknek is. A pár óra múlva a cég hivatalos Facebook-oldalán élőben közvetített eseményen leleplezésre kerülő mobil egy exkluzív teszten járt nálunk.
Szigorúan bizalmas
A dizájnt tekintve egészen szép lett az új Nokia, a hátlapi, enyhén ívelt Gorilla Glass üveg mögött feketéből a közepe felé kékké váló színátmenetes megoldás nagyon elegáns, igaz ez a felület az ujjlenyomatokat - és valószínűleg hosszú távon a hajszálkarcokat is - előszeretettel gyűjti, így a legtöbb felhasználó vélhetően tok mögé rejti majd ezt az ízléses hátlapot.
Szintén probléma, hogy az üvegborítás egészen csúszóssá teszi a készüléket, ez pedig egy újabb ok arra, hogy a tokgyártók zsebeit megtömjük.
Ha pedig mindez nem lenne elég, a Nokia 5.3-ban már látott kameragyűrű itt még inkább kiemelkedik a hátlapból (persze nem annyira zavaróan, mint mondjuk a Note20 Ultra esetén), így újabb ok szól a védőborítás felhelyezése mellett.
Front oldalon egy 6,81 hüvelykes, IPS LCD megjelenítő terül el, a képernyő a készülék előlapjának majdnem 83 százalékát eltakarja (kihagyott ziccer, hogy csak 82,9 százalék a fedettség, ha már 8.3 a készülék neve) egy kissé szokatlan, 20:9-es képarány mellett.
Az előlap folytonosságát a trendeket követve már nem notch szakítja meg, egy aprócska kameralyuk rejti a 24 megapixeles előlapi képalkotót.
A FullHD felbontású képernyő egyébként erős fényben is viszonylag jól olvasható, amit itt érdemes még megemlíteni az az, hogy az automatikus fényerőszabályozó a megszokottól eltérőn kissé darabosan igazgatja a háttérvilágítást (gyaníthatóan ezt egy szoftverfrissítés még orvosolja majd).
A magányos ügynök
A 8.3 márciusi leleplezésekor az elsők között volt a HMD, aki 5G-s alapokra építette középkategóriás készülékét, ez pedig az akkori - típustól függően - 600 és 650 eurós ára mellett egy teljesen földközeli ajánlatnak tűnt és nagyon konkurencia sem volt ezen a téren. Az eltelt fél évben azonban több gyártó is rákapott a Snapdragon 765G elnevezésű rendszerlapkájára, és bizony a kínai cégek között is jó néhány volt, akik még az árazásukkal is egy alacsonyabb régiót céloztak meg.
Teljesítményét tekintve csodát nem érdemes várnod a modelltől, persze a Snapdragon chip, az Adreno GPU és a 8 GB RAM összességében azért tisztességesen teszi a dolgát mindennapi használat során, persze egy-egy döccenés azért néha tapasztalható.
Elég lefuttatni néhány szintetikus tesztet ahhoz, hogy kiderüljön, ez a chip meg sem közelíti a csúcsliga hasonló áron kínált, de 4G képes modelljeinek értékeit, ez pedig okozhat dilemmát a felhasználóknál. Hisz a mobilvásárlást fontolgatók dönthetnek, hogy a teljesítmény oltárán beáldozzák a készülék 5G-s képességeit, vagy inkább kompromisszumot kötnek és az új hálózat mellett teszik le a voksukat.
A telefonon egyébként az Android 10-es verziója fut, és a korábbi Nokia-modellekhez hasonlóan a 8.3 is egy teljesen vegytiszta változatot futtat a Google rendszeréből (a One program keretén belül garantált 2 verziófrissítéssel), így a Netflixet és a Nokia saját támogatási szolgáltatását leszámítva az első indítást követően csak a keresőóriás alkalmazásaival találkozol majd.
Aranyszem
A mobil hátoldalából egy kör alakú szenzorsziget emelkedik ki minimálisan, melyen a négy képalkotó mellett egy Zeiss felirat hirdeti, hogy egy fotós képességeire kihegyezett masinával lesz dolgunk. Kár, hogy ezt az ígéretét csak részben képes beváltani a telefon. A 64 megapixeles fő kameramodul ugyanis egészen remek, a középkategóriát maximálisan túlszárnyaló fotós képességeket kínál, a színek tökéletesen élethűek, nagyjából minden a helyén van, amire a felhasználók vágyhatnak.
A nagylátószögű kamera esetén már rezeg kicsit a léc, de normál fényviszonyok mellett még ez a modul is szépen muzsikál. A két másik hátlapi komponenst azonban teljesen nyugodtan ki is hagyhatta volna a készülékéből a HMD, a 2 megapixeles mélységérzékelő szenzor még csak-csak teszi a dolgát a háttér elmosások során (igaz minőségben nem nagyon van különbség az előlapi tisztán szoftveres elmosás és a hátlapi között), azonban a szintén 2 megapixelt kínáló makrókamerát csak teljesen nyugodt témák esetén lehet egyáltalán bevetni, és még így sem kapsz használható végeredményt.
Szoftveres szempontból egy egészen jól használható fotós felületet kínál a mobil, bár érdekes, hogy a fényképek felbontását nem engedi manuálisan szabályozni a készülék, mely alapértelmezetten 16 megapixelen fotóz a fő kamerával (egyedül a Pro módban kattinthatod 64-re a felbontást).
Rengeteg fotósmód közül választhatsz, mindegyik saját gyorsbeállításokkal is élesíthető, a Pro mód pedig tényleg figyelemre méltó, a félkör alakú csúszkás elrendezés még egy ilyen hatalmas modellnél is kényelmes használatot garantál. Intelligens jelenetfelismerést is kínál a kameraalkalmazás, persze itt azért van mit csiszolni, és gyengébb fényviszonyok mellett erősen akadozik a működése.
A mobilfotósoknak remek hír, hogy a telefon nem csak a saját vízjelét képes a készülékre biggyeszteni, egyedileg beállított szignókat is hozzáadhatsz, sőt ehhez sablonokat is kínál.
A videós funkciókat is egészen hangsúlyozta a gyártó, természetesen a 4K is elérhető, és különleges, mozis hatásokat is aktiválhatsz a felvételek során, melyek utólagos szerkesztése és néhány csillanási effekt társítása is lehetséges. A korábbi Nokia modelleknél is elérhető, elő és hátlapi kamerát egyszerre aktiváló videós mód természetesen a 8.3-ból sem maradt ki.
Az előlapon a fúrt lyukból kikandikál egy 24 megapixeles szelfikamera, mely a portré módban teljesen a szoftver képességeire építő háttér-elmosással igyekszik kiemelni a kép fókuszába helyezett témát. Ezen kívül a frontoldali képalkotó videós képességeit tekintve sem hagy cserben, ezzel a szenzorral ugyanis 2K-s felbontásban, akár 60 FPS-el is rögzíthetsz.
Halj meg máskor
A mobilban a már említett 5G-s hálózatok kezelése mellett minden szükséges kapcsolódási lehetőség a rendelkezésedre áll, a 4G-s környezetben is remekül teljesít a telefon, emellett a mobilban elérhető az NFC, valamint Bluetooth-ból is 5.0-s verzió vár a felhasználókra. A modell 128 GB-os tárhelye microSD-vel bővíthető ugyan, viszont ebben az esetben a második SIM-slotot vagy kénytelen beáldozni. Biometrikus azonosításból a 8.3 felkínálja az előlapi kamerás arcazonosítást, ami így maszkos időkben kifejezetten kényelmetlen és lassú.
Szerencsére egy ujjlenyomatolvasó is elfért a készüléken, ez jelen esetben a mobil oldalán elhelyezkedő bekapcsológombra került, ami kényelmi szempontból maximálisan megfelelő, azonban sokszor előfordult a használata során, hogy a zsebbe csúsztatáskor véletlenül rányúltam és már fel is oldott a képernyő.
A zenekedvelők számára jó hír lehet, hogy a 8.3-ban a Type-C port mellett egy 3,5-es jack csatlakozó is elhelyezést kapott, melyhez fülest is rejt a készülék csomagolása. A telefonban egy 4500 mAh-s akkumulátor teljesít szolgálatot, mely jól bírja szusszal, a tesztidőszak során a mobil nagyjából két naponta igényelte a töltést, közepes használat mellett.
Nincs idő meghalni
Prémium kategóriát idéző stílusával és a megfizethető ársávba leszálló 5G-s képességeivel tavasszal hangos sikert aratott volna a Nokia 8.3 (főleg, ha még Mr. Bond is besegít a marketinghadjáratban), azonban a 650 eurós tervezett áron a gyártó a csúszás ellenére sem változtatott (pedig fél év alatt nagyjából 500 környékére esett volna vissza a készülék összege).
Így viszont már bőven akad alternatíva és bizony olyan modelleket sem nehéz találni, ahol az árazás is kedvezőbb. Persze ennek ellenére is vélhetően szép kereslet lesz a modellre, hisz a konkurensek között viszonylag kevesen garantálják a rendszerfrissítéseket, reméljük a hazai piacra is jut majd ebből a hányattatott sorsú készülékből mielőtt novemberben a mozivásznon is tiszteletét teszi.