Donald Trump korábbi ígéretét megtartva a Föld szinte valamennyi országának exporttermékeire súlyos vámokat vetett ki, amire a többi nagy gazdaság (Kína, EU stb.) szintén magasabb vámtarifákkal válaszolt. A tőzsdék rosszul reagáltak, esnek az indexek, zuhannak a részvényárfolyamok, olcsóbb lett az olaj (előre beárazza a piac a várhatóan csökkenő termelést), gyengül a forint, és ahogy egy kialakulófélben lévő gazdasági világválság küszöbén lenni szokott, elindult felfelé az arany, az ezüst és a többi nemesfém ára.
Hogy mik lesznek közép- vagy hosszabb távon e döntés következményei, még nem egyértelmű, de rövid távon bizonyosan drágulni fognak a termékek, köztük az iPhone is. A Reuters jelentése szerint elemzők minimum 30-43 százalékos áremeléssel kalkulálnak, és arra számítanak, hogy erre az iPhone 17 széria megjelenésekor kerülhet sor.
Erre azért kényszerülhet az Apple, mert bár a vállalat amerikai, az iPhone-ok zömét Kínában, kisebb hányadát Indiában és Vietnámban gyártják, az onnan érkező készülékek után pedig 54, 26, illetve 46 százalékos importvámot kell fizetni. Az a kérdés, hogy ebből mennyit hajlandóak lenyelni a cupertinóiak, és mennyit hárítanak át a vásárlókra. Ha semennyit, és a maximálisan becsült 43 százalékos áremelésből indulunk ki, akkor a jelenleg 799 dolláros iPhone 16 a drágulást követően 1142 dollárba, az 1599 dolláros Pro Max változat 2286 dollárba kerülne. A belépőszintű, mesterséges intelligenciával megtámogatott iPhone 16e ára is jelentősen emelkedne, 599 dollárról 856-ra.
A magyar vásárlóknak a gyenge forint és az extrém magas áfa miatt még jobban fájna az emelés: ebben az esetben az iPhone 16-ért 572 000 forintot kellene fizetnünk 400 000 helyett, a 16 Pro Maxért 1 072 000-et 750 000 helyett, míg a 16e modell legkisebb tárhelyű kiszereléséért 429 000-et 300 000 helyett.
Nincs könnyű helyzetben az Apple, a befektetők egy része igyekszik megszabadulni a papírjaitól: a részvényárfolyam 9,3%-ot esett, ami a legnagyobb napi zuhanás 2020 márciusa óta. A cégnek évente több mint 220 millió iPhone-t kell eladnia, de egy komolyabb áremelés ezt keresztülhúzhatja, a CFRA egyik elemzője szerint a fogyasztók legfeljebb 5-10%-os emelést viselnének el, különösen úgy, hogy az Apple Intelligence néven futó új AI-szolgáltatások sem hozták lázba a vásárlókat. A cég tehát nemcsak vámokkal, hanem lankadó kereslettel is szembesül, miközben riválisa, a dél-koreai Samsung, amely kedvezőbb vámfeltételekkel dolgozhat, könnyen előnybe kerülhet. Az Apple eddig gyakran kapott felmentést a vámok alól, de most úgy tűnik, ez a kivételezett státusz megszűnt. Ha a helyzet nem változik, az akár 40 milliárd dolláros csapást is jelenthet a cégnek - és ez még csak az első felvonás lehet.