Összességében izgalmas az idei év az Apple Watch termékvonal számára, hiszen rögtön három új taggal bővül a felhozatal. Az új generációs Watch SE azoknak szól, akik olcsón szeretnének hozzájutni egy Apple okosórához, nincs szükségük a létező összes egészségügyi funkcióra és a fő modell óriási, akár mindig aktív kijelzőjére, az októberben érkező Watch Ultrát pedig olyanoknak találták ki, akik extrém szituációkban, kirándulás közben és búvárkodás során is szeretnék biztonságban tudni magukat.
A kettő közé ékelődik be az Apple Watch Series 8, ami kívül és belül is nagyon hasonlít az elődjéhez - de minek is változtatni azon, ami jól működik?
Ütöd az órád? Kibírja!
Ha egymás mellé tesszük a Series 7-et és a Series 8-at, senki nem mondja meg, melyik melyik (amíg meg nem fordítjuk és le nem olvassuk a feliratot a hátulján). Maradt a 41 mm-es és 45 mm-es képernyőméret, a tok formája, a diszkrét perem a kijelző körül. Az egyetlen különbség, hogy a kék és a zöld színvariáció eltűnt a kínálatból, az alumínium modelleknél éjfekete, csillagfény, ezüst és (PRODUCT) RED (piros) változatokból válogathatunk, a rozsdamentes acél esetében pedig arany, grafit és ezüst a kínálat.
A képernyő továbbra is gyönyörű, kellően nagy ahhoz, hogy minden szükséges információt megjelenítsen, élvezet legyen használni. Az óra IP6X porállósággal és WR50-es vízállósággal rendelkezik, valamint repedésálló, de már elődjét is úgy promózták, hogy kibírja, ha eltanyálunk biciklizés közben, úgyhogy bátran sportolhatunk vele.
Ami az új funkciókat illeti, ismét az egészségmegőrzés és -tudatosság került előtérbe. A testhőmérséklet-figyelés a menstruáló felhasználóknak segít követni a ciklusukat, visszamenőleg képes megbecsülni a peteérés idejét, amivel a gyermekvállalás előtt állókat segítheti, illetve visszajelzést ad az esetleges szabálytalanságokról. Ezt a szenzort nem aktiválhatjuk bármikor, nem tudjuk kérésre ellenőrizni a testhőnket (a lázmérőt nem váltja ki), és a kalibráláshoz éjszaka is viselnünk kell.
Ennek kapcsán az alvásfigyelés is fejlődött, az óra pontosan mutatja, mennyi ideig voltunk REM-fázisban, mélyalvásban, illetve mikor ébredtünk fel. Ezzel, ahogy mindig, érdemes továbbra is óvatosan bánni: aki úgy alszik, hogy kezét a párnája alá dugja, az kockáztatja, hogy a készülék felforrósodik, és sérülést okoz. Az ütközésérzékelés, ahogy az iPhone 14 Pro esetében, úgy itt is újdonság, ha balesetet szenvedünk, az óra a különböző szenzorok segítségével képes felismerni a helyzetet és riasztani vészhelyzeti kontaktjainkat, valamint a 112-t. Ezt természetesen nem tudtuk tesztelni, nem is fogjuk, de remélhetőleg senkinek nem is lesz rá szüksége.
Emellett ismét van EKG, véroxigénszintmérés, a watchOS 9-nek köszönhetően pedig emlékeztetőt kaphatunk arról, hogy gyógyszert kell bevennünk, és használhatjuk a korábbi készülékeken is elérhető Alacsony töltöttségű módot, amivel az üzemidőt meghosszabbíthatjuk, és csak a mindig aktív kijelzőről, a Wi-Fi kapcsolatról, egyes szenzorokról (például a pulzus- és véroxigénszint-mérőről) kell lemondanunk. Az akkumulátorral alapvetően úgy érdemes számolni, hogy naponta tölteni kell, pláne ha az órát edzéshez is használjuk, de ezzel a móddal ha két napig nem is, az eddiginél valamivel hosszabb ideig kibírhatja. A szoftverfrissítés egyébként új számlapokat is hozott, újratervezte a naptárat és elérhetővé tette az iránytűt, de ezen újításokat a régebbi modellek is megkapták.
Egy óra mindenhez
Az Apple Watch továbbra is kiváló kiegészítője az iPhone-nak, az Apple felhasználók számára a legjobb okosóra, ami a mindennapokban legalább annyira hasznos, mint az edzések, kirándulások során. Strapabíró, kényelmes, a watchOS 9 újításai pedig még élvezetesebbé teszik a használatát. A szoftveres újításokat ugyanakkor a Series 4-nél újabb készülékek mind megkapják, az akkumulátor üzemideje pedig nem lett érdemben nagyobb még a csökkentett móddal sem. A két legfontosabb újítás közül az egyiket remélhetőleg soha nem kell majd használni, a másik pedig csak a felhasználók egy részének hasznos.
Az Apple Watch Series 8 leginkább azoknak éri meg, akik még nem váltottak Series 6-ra vagy 7-re. Most már érdemes meglépni az ugrást, főleg a nagyobb, mindig éber kijelző miatt. Ugyanakkor ha valahol belefutunk még egy jó árú Series 7-be, ajánlott inkább azt választani - sajnos ahogy az iPhone-ok, úgy az órák is sokkal drágábbak lettek Magyarországon, a 41 mm-es modell 209 990 Ft-tól, a 45 mm-es 224 990 Ft-tól indul, míg a tavalyi modelleket mérettől függően 159 990 Ft-ért vagy 169 990 Ft-ért hozhattuk el. Akinek az ár fontos tényező, és le tud mondani egészségügyi funkciókról, valamint a mindig aktív kijelzőről, az új Apple Watch SE-vel jár a legjobban, ami valóban látványosan jobb elődjéhez képest, és nem észveszejtően drága (129 990 Ft-ot vagy 144 990 Ft-ot kell adnunk érte, de a Cellular modell ára is megáll 169 990 Ft-nál).
(A tesztkészüléket köszönjük az iStyle-nak!)