Hirdetés

Így üzemeld be új gépedet



|

A gépépítés nem csak csavarozásból áll, a megfelelő programok nélkül haszontalan a PC.

Hirdetés

Számítógépet építeni nem csak csavarozásból áll, az utómunka legalább olyan fontos. Amikor kezünk közé kerül egy új PC, legyen az akár egy frissen összeszerelt asztali gép vagy egy új notebook, az első, amit ellenőrzünk, a BIOS. Ezt érdemes elsőként frissíteni a gyártó weboldaláról, majd ha ezzel megvagyunk, ellenőrizzük a legfontosabb beállításokat.

Hirdetés

A SATA meghajtó mindenképpen AHCI módban dolgozzon, akár HDD-ről, akár SSD-ről van szó. A ventilátorszabályzást is ellenőrizzük, továbbá az alaplapra integrált vezérlők állapotát és a boot sorrendet is. Utóbbinál még az USB kulcs vagy DVD legyen az elsődleges, hiszen oprendszert is kell telepítenünk.

 

Windows csupaszon

A Windows telepítés nem különösebben nehéz, azonban az első indításkor nem sok mindent kapunk. Könnyen előfordulhat, hogy még a hálózatra sem tudunk kapcsolódni, mert a driver hiányzik. Ilyenkor haladjunk sorban: telepítsük az alaplapi chipkészlet driverét, majd a hálózatot, a videovezérlőt, SATA-t, hangot és így tovább. Néhány újraindítás után Windowsunk ugyan továbbra is csupasz, de legalább már minden hardver megfelelően működik.

A következő lépés a legunalmasabb: a Windows Update-et indítsuk a Vezérlőpultból és várjuk meg, amíg az összes frissítés letöltődik és települ gépünkre. Ez nagyon fontos, legyen szó biztonságról, sebességről vagy stabilitásról.

 

 Addig frissítsünk, amíg a rendszer talál új csomagot – ez jó darabig eltarthat

 

A legfontosabb programok

A csupasz, de naprakész, driverekkel felszerelt Windowsra mi 5 programot mindig feltelepítünk, mielőtt elkezdjük használni a gépet. Ezek azok:

Böngésző: Nem is kell ecsetelni, hogy ez a legfontosabb. Anélkül, hogy rosszat mondanánk az Internet Explorerre, csak annyit javaslunk, hogy mindenki a kedvenc böngészőjét telepítse. Erre mehetnek fel a kiegészítők és a beépülők, például az Adobe Flash és ha nagyon muszáj, a Java RT.

Védelmi csomag: A következő lépés mindig a vírusvédelem legyen. A legjobb, ha egy komplex csomagunk van, amiben a vírusirtó mellett minden szükséges összetevőt megtalálunk. Ha ingyen szeretnénk megúszni a védelmet, használjuk a PC World havonta frissülő, ingyenes kódját valamelyik, egyébként fizetős csomagra. Ha ez sem megy, legalább valamiféle ingyenes megoldást alkalmazzunk, legyen az akár az AVG Free, Avira, Avast stb.

Kártevőirtó: Hasznos kiegészítés a kártevőket távoltartó, illetve leszedő segédprogram. Ilyen a Spybot vagy a Malwarebytes Anti-malware is. A Spybot proaktív, így a Host fájlba a már veszélyesként regisztrált domaineket localhostra irányítja át – ötletes, egyszerű és hatékony.

PDF olvasó: Mindenki kap, használ, készít stb. PDF dokumentumot, ezért fontos egy jó olvasóprogram. Ez lehet az Adobe hivatalos Readere, de ha ezt nem szeretnénk használni, ott a Foxit Reader, ami nagyon gyors és ingyenes is.

Jelszó-kezelő: A jelszókezelők nagyon hasznos kiegészítők, hiszen leveszik a terhet a vállunkról, hogy emlékeznünk kelljen minden egyes helyen minden egyedi jelszóra. A KeePass nagyon jól kezelhető, ezt ajánljuk.

A minimum listával megvagyunk, így végre használatba vehetjük kész gépünket. A telepítési lista még innen is mérföldhosszú, így jöhetnek a hardvereinkhez készített karbantartó és monitorozó programok, irodai csomag, Steam/Origin stb. kliens és a játékok. Az első napokban érdemes a monitorozó szoftvert gyakran elindítani és ellenőrizni, hogy a hőmérséklet- és feszültségszintek mind rendben legyenek.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.