Hirdetés

Chromixium: a Chrome OS és Ubuntu fúziója



|

A disztribúció egyben nyújtaná az offline és online világok legjavát.

Hirdetés

Az elmúlt években nem történt túlságosan sok izgalmas esemény az asztali számítógépekre és laptopokra szánt Linux-disztribúciók háza táján, a talán legérdekesebb – és úgy tűnik felettébb sikeres – próbálkozás a Google Chrome OS volt. Az egyéni ablakkezelőt használó operációs rendszert teljesen webközpontúnak tervezte a keresőcég, így internetkapcsolat nélkül a nagyon alapvető műveleteken túl (mint például fájlkezelés, zenehallgatás) nem lehet mire használni. Ez elég nagy probléma, hiszen a minimalista kezelőfelület sokak tetszését elnyerte, de a megszokott linuxos programok futtatásának részben mesterséges megakadályozása már elég bosszantó lépésnek mondható a felhasználók szemszögéből.

Hirdetés


Chrome OS + Ubuntu = Chromixium OS

Persze ritka az olyan probléma, amelyet a linuxos közösség vállalkozó kedvű tagjai ne próbálnának meg a saját erejükből megoldani. A legújabb példa erre a Chromixium OS, az alapötlet egyszerű: készítsünk egy olyan disztribúciót, amely ötvözi a Chrome OS szimpatikus aspektusait egy teljes értékű Linux erejével.


A fejlesztők az Ubuntu 14.04 LTS alapjaira építkeztek, amely feltétlenül felhasználóbarát megoldás: egyrészt a Szoftverközponton keresztül bármi könnyedén telepíthető, másrészt ha mégsem lenne az, akkor valaki biztosan készített már hozzá .deb telepítőcsomagot, harmadrészt pedig Canonical 2019 áprilisáig nyújt biztonsági frissítéseket a rendszerhez.


Chromixium OS 1.0

A disztribúció elindítása után (a live telepítőkészletnél „user” a kért jelszó) a Chrome OS-ből ismerős felület fogadja a felhasználókat. Az alsó tálca bal szélén a Chromium webalkalmazásainak gyorsindító menüje látható, mellette a sima gyorsindító ikonok kaptak helyet, a jobb szélen pedig az idő, hálózat, hangerő és felhasználói gyorsmenük találhatóak.


Elsőre talán nem nyilvánvaló a klasszikus linuxos alkalmazások elindításának módja: az asztalon jobb egérgombbal kell kattintani, a környezeti menüben található az Alkalmazások menü. Ez nem a legkényelmesebb megoldás, ám a gyakran használt alkalmazásokat természetesen kitűzhetjük a gyorsindítóra. Ehhez az elindításuk után kattintsunk jobb egérgombbal az ikonjukra, ott válasszuk a dokkolás lehetőséget.


Egyesek számára kellemetlen lehet, hogy a Chromixium jelenleg nem támogatja az ablakok „snappelését”, azaz egy ablakot a kijelző széléhez húzva nem csökken automatikusan 50 százalékosra az ablak szélessége. Ez a Chromixium által használt OpenBox ablakkezelő egyik nagy hiányossága. Ha több ablakot szeretnénk egymás mellett látni, akkor bizony egyenként kell átméreteznünk azokat.


A rövid tesztelés alatt a Chromixium OS rendben tette a dolgát, a snappelésen túl az egyetlen nyilvánvaló problémát számunkra a nem túlságosan esztétikus alapértelmezett betűtípusa jelentette, szerencsére ezt gyorsan át tudtuk állítani az OpenBox vezérlőpultjában. Egyelőre nyilvánvaló, hogy itt-ott még vizuális és funkcionális reszelésre szorul a disztribúció, azonban hétköznapi használatra már most is alkalmasnak tűnik.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.