Bármilyen meglepő, valaki úgy is lehet linuxos felhasználó, hogy még nem tud róla. Sok olyan ember van, aki Windows operációs rendszert használ, azonban folyton olyan dolgokat csinál, amelyek alapján valójában Linuxot szeretne nyüstölni. Mindez persze csak az első próba és váltás után nyer majd értelmet. Mik azok a jellemzők, amelyek alapján gyanakodni lehet? Mutatunk négyet.
Állandóan a Windows felületét piszkálod
Aki gyakran cserélget témákat vagy éppen próbál meg három különböző Start menüt telepíteni a Windows 8.1 alá, az kezdhet gyanakodni. Aki örömét leli abban, hogy folyamatosan próbálja testre szabni és kényelmesebbé tenni a Windowst, annak mindenképp érdemes egy próbát tenni valamilyen Linux-disztribúcióval is.
A Linuxok rengeteg asztali környezetet tesznek elérhetővé, és miközben mindegyik egyedülálló a maga módján, rengeteg úton testre is lehet szabni. Mindegyik másképp néz ki és másképp viselkedik, és biztosan van olyan, amelyet pont egy bizonyos felhasználóra szabtak. Természetesen témákból is bőven lehet válogatni, és az asztal kinézete mellett a viselkedése is nagyban alakítható.
Csak ingyen szoftvert használsz
Nincs semmi baj a fizetős programokkal, de vannak, akik inkább az ingyenes alternatívákban hisznek, ezért nem sajnálnak időt és energiát belefektetni a keresgélésbe. A Linux egyáltalán nem nevezhető kietlen sivatagnak a Windows után sem, hiszen rengeteg kiváló és ingyenes alkalmazás létezik rá - olyanok, amelyek kipróbálása után lehet azt sem tudjuk majd, eddig hogyan voltunk meg nélkülük.
Rendszeresen próbálsz ki új programokat
Amikor elkezdjük keresni a legjobb zenelejátszót vagy levelezőklienst, akkor a számunkra tetsző befutóig lehet, hogy több tucat alkalmazást próbálunk majd ki. A Windows és OS X operációs rendszereken akár hosszabb időbe is telhet ez a folyamat, elvégre le kell tölteni a telepítőcsomagot, majd installálni azokat.
A Linuxban eközben már az alkalmazásboltok előtt is volt olyan felület, amely boltként szolgált a szoftverek felkutatására és egyszerű telepítésére. Tíz eltérő zenelejátszó felrakásához például elegendő az Install gombokra kattintani, pontosan tízszer. Jó hír, hogy a programok frissítése is egy központi helyről történik, tehát aki egyszer eljut a csomagkezelőhöz, az csodálkozik majd, hogyan volt meg nélküle eddig.
Használod a parancssort
A Parancssor a mai napig benne van a Windowsban, de valljuk be, az átlagfelhasználók nem valószínű, hogy sokra jutnának vele. Az, aki rendszeresen használja a Windowsban, biztos, hogy igazán örül majd a Linuxok parancssorának, amely az utasítások tekintetében hatalmas világot tár elénk. Aki szereti a szöveges utasítások használatát, az ilyen formában is tudja telepíteni a szoftvereit. De vannak persze igazán őrült parancsok is.
Ti milyen operációs rendszert használtok jelenleg?