Az elmúlt időszak hírei és cikkei nyomán viszonylag nehéz lehetett elkerülni a tényt, hogy a Windows 7 hivatalos támogatása lejárt január 14-én. Ez azt jelenti, hogy nem érkezik többé frissítés és biztonsági patch a rendszerhez (kivéve ezt a napokban kiadott utolsó utánit), és a terméktámogatási szolgáltatásokat sem lehet igénybe venni. A még mindig több százezres felhasználói bázisnak lehetséges opciók egyike a váltás, a leginkább logikus irány a Windows 10, amire egy érdekes trükkel még mindig ingyen lehet frissíteni, de valamelyik Linux disztribúció is számításba jöhet, és persze van még egy kiskapu a vállalati ügyfeleknek, akik még fizetős extraként hosszabbíthatnak valamelyest a támogatási időszakon. De mindenki más számára, aki "csak úgy" Windows 7-en ragadt, ez mind azt jelenti, hogy teljesen védtelenül maradnak a vírusok és egyéb károkozók ellen. A jelek szerint nem.
Sorban érkeznek ugyanis a különféle biztonsági és antivírus szoftverek fejlesztőitől azok a hírek, amelyek szerint saját alkalmazásaik több-kevesebb ideig továbbra is támogatják a Windows 7-et azzal, hogy maguk a szoftverek is kapnak frissítéseket, valamint folyamatosan frissül a vírusdefiníciós adatbázisuk, ami azt jelenti, hogy naprakészek maradnak, és felismerik a Windows 7 hivatalos elkaszálásának dátuma után érkező kártevőket is.
Külön érdekesség, hogy az oldalvonalról a Microsoft is így tesz, hiszen a Windows 7 beépített biztonsági szoftvere, a Microsoft Security Essentials is határozatlan ideig továbbra is kapja a vírusadatbázis-frissítéseket, bár maga az alkalmazás már nem frissül. Érdemes viszont egy pillantást vetni az alábbi listára: ebben megtaláljuk az összes olyan fontosabb antivírus-szoftvert, amellyel kapcsolatban a fejlesztőik jelezték, hogy továbbra is támogatást élveznek Windows 7 alatt. A lista a cikk megírásának pillanatáig elérhető hivatalos bejelentések alapján készült, ha esetleg a felsoroltakon kívül is tudtok hasonlóról, kommenteljetek bátran és frissítjük a cikket.
- AhnLab - még legalább 2 éven keresztül
- AVG/Avast - még legalább 2 éven keresztül
- Avira - 2022 novemberéig
- Bitdefender - még legalább 2 éven keresztül
- BullGuar - még legalább 2 éven keresztül
- Carbon Black - még legalább 2 éven keresztül
- ESET - még legalább 2 éven keresztül
- FireEye - még legalább 2 éven keresztül
- F-Secure - legalább 2021 decemberéig
- G Data - még legalább 2 éven keresztül
- Ikarus - még legalább 2 éven keresztül
- Kaspersky - még legalább 2 éven keresztül
- K7 Computing - még legalább 2 éven keresztül
- McAfee - legalább 2021 decemberéig
- Microworld - még legalább 2 éven keresztül
- PC Matic - még legalább 2 éven keresztül
- Quickheal - még legalább 2 éven keresztül
- Seqrite - még legalább 2 éven keresztül
- Sophos - a számítógépen 2020 decemberéig, felhőből menedzselve 2021 júniusáig
- Symantec/Norton LifeLock - még legalább 2 éven keresztül
- ThreatTrack/Vipre - még legalább 2 éven keresztül
- TotalAV - még legalább egy évig
- Trend Micro - még legalább 2 éven keresztül
A biztonsági cégek természetesen azért hangsúlyozzák, hogy végső soron a váltás lesz a leghatékonyabb opció, viszont a jelzett időpontokig vírusok terén még rendelkezésre állnak. Többen jelezték, hogy ettől még a rendszer egyes részeire külön érdemes odafigyelni, így például folyamatosan frissíteni a böngészőket. A Google már bejelentette, hogy legalább 2021 júliusáig érkeznek majd Windows 7 alatt futó Chrome-hoz is frissítések, és mivel az Edge is átállt Chromium alapokra, tulajdonképpen ez az út a Microsoft előtt is járható marad. A Mozilla viszont még nem jelezte hivatalosan, mi lesz a Firefox böngésző sorsa Windows 7 alatt.