A dél-koreai gyártó egyelőre óvatosan közelíti meg a PCIe 5.0 szabvány nyújtotta adatátviteli lehetőségeket, mind a mai napig nincs olyan, végfelhasználók számára elérhető fejlesztése, ami az új sebességhatárokat döngetné. Sokan mondhatják, hogy nem is nagyon hiányzik, hiszen bár az elméleti sávszélesség alaposan megnőhet, de valós felhasználás során egyre nehezebb észrevenni a különbséget a 4.0-s meghajtókhoz viszonyítva, illetve az első körös példányokra integrált vezérlők fogyasztása és melegedés sincs rendben.
A várakozás azonban ettől még jelen van, és a hibrid tudású 990 EVO után logikus lépés lehet a következő lépcsőfok, immáron 1000-es számjelzéssel és teljes PCIe 5.0 képességekkel. Kisebb meglepetésre meg is történt az újdonság piaci megjelenése, az AliExpressen elérhetővé vált az 1080 Pro típus, de nem kell ahhoz hozzáértőnek lenni, hogy rögtön gyanús legyen az igen jó áron kínált SSD.
A kínai webáruházak árazási politikája mindig tartogat extrém kilengéseket, emiatt pedig igazából az átszámítva körülbelül 30 dolláros áron elérhető 1080 Pro nem kelt átlagon felüli gyanakvást, a termék matricáján szereplő adatok azonban rögtön gyanússá teszik a portékát. Minimum nagyon furcsa lenne, ha a Samsung a következő csúcsmeghajtóját is "csak" PCIe 4.0 támogatással mutatná be, a 980-990 páros után érkező hibrid 990 EVO utódja nem lehet olyan modell, ami visszalépést jelent.
Ezen még lehetne elmélkedni egy sort, de a képeket vizsgálgatva egyre inkább mosolyra fakad az arcunk, hiszen több helyen sem sikerült eltalálni és helyesen lemásolni a dél-koreai gyártó tipográfiáját, jelzéseit, ráadásul egyéb butaságokkal tarkított a matrica. Nem szerepel rajta a tárkapacitás, a gyártó neve is lemaradt (ez lehetett az a pont, amit már nem mertek bevállalni a csalók), de egészen parádés a 2023 februári gyártási hónap; vagyis a meghajtó több mint egy éve készült.
Visszatérve picit a szakmai nézőponthoz, gyanút kelt a matrica bal széle alól kikandikáló üres memóriahely, amihez hasonló látszik a vonalkódos rész alatti területen is. A fénytörés alapján a QR-kód alatt található valamilyen lapka, illetve az M.2 csatolófelülethez is raktak valamit, de annyi biztos, hogy a részleteket nézve ennek bizony semmi köze a Samsunghoz. Egy helyi influenszer be is vállalta gyorsan a vásárlást, és hamar leleplezte a csalást; bár az elején inkább csak meglepődött, hogy valóban kiszállítottak valamit, ami elvileg egy Samsung 1080 Pro SSD. A matrica levételével kiderült a turpisság, az egyetlen NAND-lapka mellett egy Realtek vezérlő kapott helyet, amolyan minimális konfigurációként, hogy a meghajtó képes legyen bootolni és mutatni valamit az operációs rendszer felé.
A tesztek szerint nemcsak a brutálisan alacsony adatátviteli sebességekkel van gond, hanem a "beprogramozott" 4 TB-nyi kapacitás valójában jóval kevesebb lehet, ennek kiderítése hibákba futott, de tulajdonképpen innentől már nem annyira érdekes. Egy kis kupac szemét, ahogy mondani szokás, ami még arra sem jó, hogy külső meghajtót faragj belőle. A tanulság csak annyi, hogy vásárlás előtt érdemes előzetesen tájékozódni (rögtön kiderült volna, hogy nem létezik ilyen meghajtó), illetve a csomagolás és a termékre írt adatok alapján nem szégyen gyanakvóan visszakérdezni az értékesítőhelytől; most épp 30 dollárt lehet megspórolni ezzel.