Hirdetés

Vásárolj okosan, tesztelj a boltban!



|

Tanácstalan vagy, hogy mit vásárolj? Nézd meg személyesen! Ha felkészülten érkezel a boltba, könnyen leleplezheted a gyenge minőségű termékeket, megtalálva a legjobb vételeket.

Hirdetés

Számítógép, notebook

Mire lehet szükség?
- Mobiltelefon interneteléréssel
- Stopperalkalmazás vagy karóra
- Fogyasztásmérő
- Mérőszalag

Hirdetés

Csatlakozók

Még be sem kell kapcsolnod a géped, hogy megnézhesd a rendelkezésre álló csatlakozók típusát, számát. Amennyiben ezt valamiért nem tudod megtenni, akkor lépj be a BIOS-ba, majd keresd meg az alaplap pontos típusát. Ennek az információnak és egy mobilnetnek a birtokában egy gyors kereséssel minden fontos információt kideríthetsz a kiszemelt gépről, annak bővíthetőségéről.

Fogyasztás

Gépeken viszonylag ritkán, monitorokon viszont gyakran feltüntetik a fogyasztási adatokat. Ha ezt titokban tartják, még mindig bevethetsz egy fogyasztásmérőt (amennyiben engedik). Ezekkel az adatokkal érdemes éves fogyasztást kalkulálnod.

Méret

Nincs annál kellemetlenebb, mint mikor a kiszemelt modell szinte minden kívánalomnak megfelel, majd hazaszállítás után derül ki, hogy nem fér el a számítógépasztalban. Érdemes emiatt már otthon méréseket végezni, majd felkeresni a boltot. A mérőszalaggal ezt követően pontosan megvizsgálhatod a kiszemelt gépházat, monitort is. Ne felejtsd el, hogy a ház mögött, illetve mellett legalább 5-10 centiméter szabad helyet érdemes hagyni a csatlakozók és a szellőzés miatt.

Billentyűzet

Tölts le a telefonodra egy stopperalkalmazást, majd otthon gépelj le egy hosszabb szöveget, és mérd annak idejét. A boltban a kiszemelt modellen ugyanazokat a sorokat írd le bekapcsolt stopperrel, majd utána vesd össze a két értéket. Figyeld közben, hogy milyen gyakran sikerül félreütnöd, mennyire zavaró az egyes gombok elhelyezése, az adott kiosztás megfelelő-e számodra, illetve a gépelés egyáltalán milyen hanggal jár. Sok boltban a notebookok demó üzemmódban futnak, ez esetben egy segítővel érdemes kikapcsoltatni azt a teszt idejére.

Gyorsaság

Lehet a magazinokban és a neten előzetesen különböző mérésekről olvasni, ám a legjobb, ha te magad is megbizonyosodsz egy adott gép sebességéről. Kereskedők ritkán engedik meg, hogy benchmark segédprogramokat telepítsenek a gépeikre, pláne azok nagy mérete miatt. Így érdemes a legalapvetőbb sebességmérést elvégezned, a rendszer betöltődésének vizsgálatát. Ehhez kapcsold ki, majd be a gépet, és mérd stopperrel a bootoláshoz szükséges időt, majd ugyanezt ismételd meg más gépekkel is. Érdemes emellett alaposan megnézned az adatlapokat, majd rákeresned a gépekben található CPU és GPU típusára, hogy kiderüljön, azok egyébként milyen szintű teljesítményt képesek kínálni.

Hűtés

A nagyobb teljesítményű noteszgépek, valamint a gamermodellek nagy mennyiségű hőt termelnek, viszont nem biztos, hogy a hűtőrendszer ezt megfelelően tudja kezelni. Mindenképpen ellenőrizd a gépet aktív terhelés mellett is, és figyeld meg a kiáramló levegő forróságát. Intenzív használat után vedd ölbe a notebookot, és teszteld a combjaidon is. A kiáramló hő mellett magas terhelésen a zajra is érdemes figyelned, hiszen senki sem lát szívesen az otthonában egy zajos erőművet. Emellett az sem kellemes, ha a gép túlforrósodik.

Touchpad, egér

Notebook esetén az érintőpárna se kerülje el a figyelmedet. Figyeld meg annak érzékenységét, minőségét. Ha viszont az egérre esküszöl, akkor új periféria vásárlásakor mindenképpen vidd magaddal az otthoni alátétedet, és a fenti kritériumokon felül zsinóros modell esetén mérd le a kábelének hosszát. Teszteléshez érdemes valamilyen böngészőben futtatható RPG-t segítségül hívni, hogy valós körülmények között tesztelhesd a modell tudását. Pár perc játék közben sok hibára fény derülhet.

Tartósság, minőség

Az üzletekben kiállított demó notebookokat jó eséllyel rengetegen megtapogatták előtted, azaz rövid időn belül ezeknek a gépeknek intenzív használatot kell kibírniuk, amit érdemes a hasznodra fordítanod. Az esetleges kopások, apró felszíni sérülések megmutatják a modellek gyenge pontjait, pontosan azt, hogy mire számíthatsz körülbelül két-három év használat múlva. Keresd az illesztési hibákat, vizsgáld meg a zsanérokat is. Csukd be és nyisd ki párszor a kijelzőt, nézd meg, mennyire tart még feszesen a mechanika. A kotyogó gombok, touchpad nem nevezhető jó előjelnek, mint ahogy a billentyűzeten esetleg fellelhető apró kopások sem. S ha már kézben fogtad a gépet, mindenképpen próbáld meg hosszú ideig tartani, nehogy később derüljön ki, hogy túlságosan nehéz.

Üzemidő

A bemutatódarabok praktikus okból hálózatra kötve várják az érdeklődőket, ám így sajnos nem derül ki, hogy akkumulátoruk milyen üzemidőt tud kínálni. Egy apró trükkel ez is

kideríthető: húzd le a hálózatról a gépet, jegyezd meg töltöttségi állapotát, majd használd 15 percig nagy fényerőn, bekapcsolt WLAN-adapterrel, demóvideót futtatva. Ha nem tapasztalsz drasztikus változást, irány a kassza. Amennyiben van lehetőséged, használj diagnosztikai programo(ka)t is.

Kényelem

Próbáld meg szimulálni a valós géphasználatodat. Ha tudsz, keríts egy széket, majd kezdj el begépelni egy hosszabb szöveget. Ülő pozícióban érdemes figyelni a csuklótámasz minőségét és az általános felhasználói élményt.

A tévék vásárlásához és bolti teszteléséhez a következő oldalon találsz tippeket, kattints a 3. gombra!

Oldalak: 1 2 3

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.