A 2002-ben megjelent, nyílt forráskódú Mozilla Firefox a kétezres években még a böngészős piac egyik domináns szereplője volt, ám a Google Chrome térnyerésével fokozatosan vesztett a jelentőségéből.
A szoftvert kezelő Mozilla Foundation az utóbbi években biztonsági megoldásokkal és a magánszférát védő funkciók beépítésével igyekszik ismét vonzóvá tenni a Firefoxot, miközben már a Microsoft Edge is a Chromium-motorra váltott.
Így lényegében a rókás böngésző maradt az utolsó, komolyabb piaci részesedéssel (3,45%) bíró alternatíva a Google megoldásával szemben, ám a felhasználók számának alakulása alapján egyáltalán nem biztos a jövője.
A linuxos hírekre és nyílt forráskódú szoftverekre specializálódott It's FOSS hívta rá fel a figyelmet, hogy a Mozilla saját statisztikái szerint 2018 óta kb. 46 millióval kevesebben használják a rókás böngészőt. 2018 végén még 244 milliós táborral büszkélkedhetett a szoftver, ám 2021 második negyedévében már csak 198 millióan tartottak ki mellette.
Ennek számos oka lehet, kezdve azzal, hogy a Chrome az Android alapértelmezett böngészője, egész addig, hogy a Mozilla gyakran változtatja a felhasználói élményt, amit a megszokott dolgokhoz ragaszkodó közönség nem mindig fogad jól. Az It's FOSS szerint pedig azt sem szabad eltagadni, hogy a Firefox az utóbbi években nem igazán javított a teljesítményen.
A híroldal mindenesetre kongatja a vészharangot, mivel szerintük a Firefox kudarcával a Chromium végképp monopolhelyzetbe kerülne, ami a felhasználóknak sem lenne jó.
Elég csak a magánszféra védelmére gondolni: a hirdetésekből élő Google-nek ez egyáltalán nem fontos, de amíg van a piacon komolyan vehető alternatíva a Chromiumra, az a keresőóriást is kényszeríti, hogy reagáljon bizonyos változtatásokkal.