Vezeték nélküli fülesekben egészen erős a Sony, amit nem csak a mindennapos használatra tervezett WH-1000XM5 (és elődei) bizonyítottak a múltban, hanem az elsősorban PC-seket célzó Inzone sorozat is (melynek tagjai közül az Inzone H5-öt mi is teszteltük), és különösképp a PlayStation konzolokhoz készült Gold Wireless Headset, majd a PS5-nél ezt váltó Pulse 3D. A cég úgy érezte, ennél is nagyobb választékra éheznek a játékosok, pláne új hordozható játékkonzolja, a PlayStation Portal megjelenése után, ami mellé egy egész fejünket átölelő fülest csapni nem annyira kényelmes.
A Pulse Explore-t PlayStation-játékosoknak szánják, kapcsolódáshoz a PlayStation Link technológiát használja a lehető legalacsonyabb késleltetés és legtisztább hang elérése érdekében, de bluetoothon keresztül más eszközökhöz is csatlakoztatható. Mennyire felel meg a gamerek igényeinek egy ilyen apró füles? Kipróbáltuk, elmondjuk.
Semmi diszkréció
Először persze PS5-tel kapcsoltuk össze, a beüzemelése rettentő könnyű: csak bedugjuk az USB-sticket a gépbe, aztán kivesszük a két fülhallgatót menő külsejű, ámde zsebhez már túl nagy töltőtokjukból - természetesen gyárilag párosítva vannak, rögtön működésbe lépnek. (A tokban egyébként nincs helye az USB-nek, azt külön kell tárolnunk, hurcolnunk, ha úgy adódik.) A bluetooth-kapcsolódás sem bonyolultabb, egy gomb nyomva tartásával pikk-pakk hozzákapcsolhatjuk őket például telefonunkhoz, sőt, a kapcsolat a konzollal és a másik eszközzel egyidejű, hallgathatunk zenét vagy podcastot, fogadhatunk hívást, meetingelhetünk (én persze soha, de aki akar, megteheti!), miközben a játék is szól a fülünkben. Ez problémamentesen működik, nem éreztem késleltetést párhuzamos használat esetén sem.
Nem csak a tok, maguk a fülesek is meglehetősen nagyok - olyannyira, hogy én már tíz perc után is kényelmetlennek találtam őket. Ezért elsősorban a fülön kívüli rész felelős, amin mindkét oldalon található egy-egy hangerőszabályzó billenőkapcsoló, egy-egy csatlakoztató gomb az eszközök közti gyors váltáshoz, illetve a töltés csatlakozói. A gombok csak hangosításra használhatók, a játék- és beszédhang állítására nem, így kicsit túlzásnak tűnik, hogy mindkét fülre jutott egy-egy ilyen, mikrofonnémító gomb meg történetesen egyikre sem. A hangerőt dupla kapcsolatnál is csak a PS5-ön tudjuk állítani, a másik eszközök ezen gombok megnyomására semmit nem reagálnak, a zenék léptetése, szüneteltetése pedig megfelelő vezérlők hiányában szintén nem működik.
Az alapcsomag négy különböző méretű harangot kínál, én egyikkel sem éreztem igazán komfortosnak az Explore használatát, a belső rész feszítette a hallójáratom bejáratát. Más kérdés, hogy szerintem - még úgy is, hogy az általam kedvelt PS5-dizájnt örökölte - hülyén néz ki, utcán annak ellenére sem mutatkoznék vele szívesen, hogy nem különösebben érdekelnek mások minősítő szavai.
Agyadig hatol
A hangzásért mágneses hangszórók felelnek, amik a mélyeket és a magasakat is szépen kihozzák, még szebben, ha használjuk PS5-ön az EQ-t, amit az Inzone-termékvonal tagjai nem támogatnak, de a Pulse-ok igen, így az Explore is. Az általam kipróbált, többféle műfajt képviselő játékoknál mind elfogadható hangminőség mellett tudtam játszani, a Mafia: Definitive Editionben egyenesen kiemelkedő volt, ahogy az akciódús átvezetőkben hallottam a lövések hangját, vagy vezetés közben a fék csikorgását. Ugyanígy elégedett voltam az EA Sports WRC-vel és a Helldivers 2-vel is, utóbbinál pontosan hallottam, honnan jönnek a hangok, ami az online játékoknál nagy előny.
Viszont van egy hátrány is, amiről fontos tudnia az online játszóknak: a mikrofon nagyon gyenge. A hangzása zajtalan szobában is üveges, halk, nem tiszta, és hiába működik benne AI-alapú zajszűrés, ettől minket még nem fognak jobban hallani, csak legalább környezetünk neszeit sem. Mi viszont hallunk mindent, ami mellettünk történik, nincs aktív zajszűrés (vagy beszédhang-áteresztés), valamivel tompábban, de bejut az összes matatás, fúrás, beszéd stb.
Egyébként zenehallgatáshoz sem ajánlanám: a hangzás daloknál teljesen középszerű, a basszus nem elég intenzív, és a magasak sem szólnak olyan jól. Nincs hozzá app, amivel bluetooth-csatlakozás esetén lehetne finomhangolni, az EQ-beállítások csak PlayStation 5-ön érhetők el.
Jól gondold meg
Nyilván jellegéből adódóan van egy olyan hátránya az egész fület átölelő vezeték nélküli fejhallgatókkal szemben, hogy ha lemerül, várnunk kell, míg feltölt - nem lehet vezetékesen vagy jacken keresztül használni. Az akksija egy töltéssel 5 órán át bírja, a tok 10 órányi energiát tárol még. Mondanám, hogy 5 órának egy menethez elegendőnek kellene lennie, de ragadtam már ennél több időre játék előtt egy-egy hétvégi napon. A Sony azt ígéri, 10 perc töltéssel 1,5 órán át használhatjuk, és a teljes töltés is mindössze 40 percig tart - reálisnak tűnik, de nem a legkényelmesebb.
Hardcore játékosként nem választanám a Pulse Explore-t, utcára meg pláne. Játékokban ugyan jól szól, de én hamar kényelmetlennek találtam, mert minden szempontból túl nagy. A mikrofon hangzása hagy kívánnivalót, ahogy a funkciók, kezelhetőség terén is akadnak hiányosságok. A gigantikus töltőtokot zsebre csapni szintén nem olyan könnyű, így ha egy olyan fülest keresnél, amit otthon játékokhoz használhatsz, kint meg zenehallgatásra, nem biztos, hogy ebben találsz meg mindent, amire vágysz - ráadásul nincs por-vagy vízállóság sem. A hiányosságok a 75 ezer forintos ár láttán különösen fájnak.