Sajnos hiába a sok-sok évnyi tapasztalat és a rengeteg visszajelzés, a legújabb Philips monitor nevét épp olyan lehetetlen megjegyezni, mint elődjeiét. Oké, most már legalább annyit lehet tudni, hogy van Momentum M5000-es sorozat, de a típusszám földi halandó számára csupán egy kódsor.
Persze ez nem szabad, hogy eltántorítson az esetleges vásárlástól, ugyanis figyelemre méltó szolgáltatásokat kínál ez a modell nem is olyan szédítően magas áron. Miközben a fő célcsoport a gamerek voltak a tervezésnél, azért nem feledkeztek meg a képminőségről sem a mérnökök, arról nem is beszélve, hogy végre magad mögött hagyhatod a full HD-felbontást.
Nanotechnológiás monitor
A 27 colos, 2560×1440 pixeles IPS Nano Color panel új generációs, és mint ilyen, támogatja a HDR-t is. Ez persze nem OLED-szintű, de a DisplayHDR 400-as szabványhoz éppen elegendő 350 nites fényerőre képes (HDR-módban a csúcsfényerő meghaladja a 400 nitet).
Vannak elvitathatatlan előnyei a nano IPS-technológiának, amiket ennél a monitornál is élvezhetsz. Ez elsősorban a szélesebb színtérlefedettség, ami sRGB esetén 133%, DCI-P3-nál pedig 98%-os, ami sokkal jobb, mint egy normál IPS panel esetében. Az LG technológiájával szebb színek jeleníthetők meg, miközben a széles betekintési szögek és a nagyon rövid reakcióidő is megmaradnak.
Ezt egészíti ki a gamerek számára oly fontos 170 Hz-es adaptív képfrissítés, amely természetesen overdrive-mód, HDMI-n 144 Hz-et érhetsz el. A válaszidő akár 1 ms-os is lehet (GtG), viszont nem csak az IPS előnyeit kapod meg a monitorral, hanem a hátrányokból is akad. Ilyen az IPS-glow, amelyet a teszt során különösen a két alsó sarokban figyeltünk meg.
Szintén nehéz összehasonlítani a kontrasztarányt egy VA-panellel, ahol ez a 3-3,5×-ese is lehet, ez pedig játék során akár szabad szemmel, laikus számára is szembetűnő lehet.
Visszafogottan gamer
A Momentum M5000-es monitor - bár a gamereknek készült - inkább modern, mintsem vagány külsőt kapott. A három oldalon vékony, illetve rejtett káva jól mutat, de azért a kb. 7 mm-es fekete kerettől nem szabadulsz. Alul már vastagabb a káva, de ez nem zavaró.
Az egyszerű, klasszikus OSD-menüben a (szemből nézve) jobb hátul kitapintható joystickkel tudsz navigálni. A bemenetek tekintetében igen jól áll a Philips 27 colos monitora. A 2 darab HDMI 2.0 port mellett két darab DisplayPort 1.4-es csatlakozást is találsz.
Egy USB hub is került ide, méghozzá 4 kimenettel, amelyből kettő még gyorstöltésre is képes. Ez figyelmes kiegészítés, de sajnos oldalra, alulra, vagyis könnyen megközelíthető helyre nem tettek USB portot, emellett USB 3.2 Gen1 (5 Gb/s) sebességgel kell beérned és sajnos Type-C sincsen, amin esetleg a videobemenetet és PD-töltést kihasználhatnád.
Van viszont beépített sztereó hangszóró, amiket 2×5 wattosnak ír a Philips. Ez ne tévesszen meg, háttérzörejnek, talán videochatre megfelelő, de játékra, filmnézésre nem ajánljuk, mert nincsen jó hangja. Szintén furcsa döntés a külső tápegység, a konkurensek manapság már a beépített tápot részesítik előnyben.
A monitor talpa és állványa nem foglal sok helyet az asztalon és ugyan nem gamer, így is jól mutat. Nagyon meglepődtünk, hogy a monitort kétirányba is tudod pivotba forgatni, ezáltal a vastag(abb) alsó kávát a kevésbé zavaró helyre állíthatod. Ez figyelmes elgondolás, azonban nagy hátrány, hogy a vízszintes középállást érzésből kell eltalálnod, ami nem egyszerű feladat, de annál bosszantóbb.
Precíz célzás - egyszerre két irányba
A 27 colos, WQHD-s Momentum 5000-es monitort a 170 Hz-es frissítése és rövid válaszideje alapján egyértelműen a gamereknek szánja a Philips. Ezt támasztja alá az AMD FreeSync és G-Sync támogatás is, na és persze az, hogy ehhez a célközönséghez szól a termék hivatalos oldala is. A Nano IPS-nek köszönhetően a színek jók, a fényerő sem rossz és némi HDR-közeli érzésed is lehet, de azért lehengerlő eredményt ne várj ekkora maximális fényerőnél és szerény kontrasztnál.
A kétirányú pivot, a nagy színtérlefedettség, a hangszórók, az USB hub és az ugyan modern, de nem éppen gamer külső ezzel szemben az átlagfelhasználókat szólíthatja meg, mert ezek kevésbé fontosak egy gamernek (a színteret leszámítva).
A gond tehát az, hogy alapvetően jó monitor lett a 27M1N5500ZA (ugye milyen szép Grabovoj számsor?) modell, de egyszerre akar tetszeni két, egymástól jól megkülönböztethető felhasználói tábornak is. Sajnos bármelyikbe is tartozz, a viszonylag gyenge kontraszttal és a szabad szemmel látható IPS-glow jelenséggel meg kell küzdened, a külső tápegység sem fog mindenkinek tetszeni, a HDR inkább jelzésértékű, mintsem lebilincselő, de persze attól nem kell tartanod, hogy a lassúság vagy a rossz képminőség miatt már az első nap visszacsomagolod a monitort a dobozába és visszaviszed a szaküzletbe. Inkább csak a lehengerlő látvány marad el, helyette pedig ott marad az érzés, hogy olyanért is fizettél, amit észre sem vennél, ha hiányozna - legyél akár gamer, akár általános felhasználó.