A TV-k világában a 4K gyors elterjedését sokáig az lassította, hogy nem igazán volt megfelelő tartalom hozzá. A PC-k esetében ilyen gond nem volt, már egy 10 évvel ezelőtti PC is képes meghajtani egy 4K-s UHD monitort, azonban aki elérhető áron akart ennyi pixelt, annak komoly kompromisszumokat kellett kötnie. Ezen változtatnak az új generációs modellek, mint például tesztünk alanya, a Philips 288E2UAE.
Panelcserés támadás
Pillanatok alatt népszerűek lettek az olcsó 4K-felbontású monitorok, ám ezek a modellek 27-28 colos képátlóhoz TN-panelt kaptak, ami rányomta a bélyegét a képminőségre. Rossz színhűség, csapnivaló betekintési szögek, magas fogyasztás - ráadásul játékoknál a skálázás sem volt az igazi (miután 4K-ban nagyon kevés játék futott elfogadható sebességgel).
A Philips új, E-szériás kijelzője nem csupán 28 colos, az IPS-panel minden előnyével is rendelkezik, miközben igazi árháborút igyekszik kirobbantani a monitorok piacán.
Szokásos recept
Full HD-hez a 24, WQHD-felbontáshoz pedig a 27 colos képátló az ideális, ám 4K esetén már érdemes feljebb lépni, a kép így is éles és részletgazdag marad. A Philips E-széria kifejezetten a belépőszintet célozza, ezért a képátló nem is szállt el, maradt 28 colos, azonban ez már elegendő képernyőfelület ahhoz, hogy 3840×2160 pixelt kényelmesen megjelenítsen.
Hiába elérhető árú modellről van szó, a dizájnt nem lehet a szőnyeg alá söpörni, és szerencsére a Philips sem tette ezt. A rejtett káva jól néz ki, optikailag kicsit növeli is a látható kép méretét és a szögletes talp sem borítja be a fél asztallapodat.
A kábelelvezetés megoldott, a vezérléshez pedig egy joystickkal egyszerűen megoldhatod. A kijelző magasságát és dőlésszögét lehet szabadon állítani, ami előnyös, azonban sajnos a forgatás és a pivot mód hiányoznak - aki ilyen szeretne, annak VESA-konzolt is be kell szereznie a 288E2-höz.
A hátlapon egyszem HDMI 2.0 és egyetlen DP 1.2 található, illetve az UAE modell egy 4-portos USB 3.2 Gen1-es hubot is biztosít egy portján gyorstöltés funkcióval. A tápegység ezúttal kívülre szorult, aminél mi jobban kedveljük az integrált megoldást, viszont aki kifejezetten integrált hangszórós monitort keres, jó helyen jár, mert ez nem maradt ki.
Azt persze le kell szögeznünk, hogy a hangminőség csupán arra alkalmas, hogy amit hallani kell, azt feltétlenül halld, szórakozáshoz, játékhoz, netán zenehallgatáshoz nem ajánljuk a 2×3 wattos hangszórópárt.
Ennél érdekesebb az IPS-panel, amelyet 10 bitesként hirdet a Philips, valójában azonban 8 bit+FRC megoldásról van szó. Ez nem gond ebben a szegmensben, sőt, így sikerült 119,7%-os sRGB színtérlefedettséget elérni, ami megfelelő képminőséget garantál.
Ehhez 1000:1-hez, átlagos kontrasztarány és gyári adat szerint 300 cd/m2 fényerő tartozik. A szolgáltatások között ott találod az AMD FreeSync-támogatást, de miután a panel 60 Hz-es, túl nagy hasznát ennek nem fogod venni.
Ugyan a játékok jól mutatnak a 288E2-n, azért gamer monitornak nem mondanánk.
Ennél fontosabb, hogy a Philips LowBlue üzemmódot is biztosított, ami bizonyítottan szemkímélő, illetve gyárilag kalibráltan érkezik mindegyik monitor a gyárból.
Hozza az elvárhatót, de nem a forradalmat
A tipikus IPS-es, átlagos kontraszt mellett mi a fényerőt kissé alacsonyabbnak találtuk a gyári értéknél, azonban jó hír, hogy az IPS-glow jelenség csak minimálisan volt jelen. Ennél zavaróbb, hogy a WLED háttérvilágítás foltos az alsó részeken és a sarkokban, ami világos képeknél látható. Érthető módon olyan extrák, mint például a HDR vagy USB Type-C dokkolás nincsenek, a FreeSync pedig kissé felesleges 60 Hz mellett.
Meglepetést, modern extrákat ne várj a Philips belépőszintű 4K-s monitorától, a képminőség is inkább átlagos, mintsem lenyűgöző, ám a kötelezőt hozza, a színhűség jó és borzalmasan nagy hibája sincsen. Amiatt mindenképpen fontos a Philips 288E2UAE monitora, hogy 100 ezer forint környékén elhozza a 4K-felbontást jó képminőség mellett, márpedig ezért eddig jelentősen többet kellett fizetnünk.
Az E-szériában egy olcsóbb, a 288E2UAE-vel megegyező modell is megjelent 288E2A jelöléssel. Itt csupán az USB hubról kell lemondanod, sőt, eggyel több HDMI-t is kapsz, miközben még közel 20 ezer forintot spórolhatsz is. H valamivel többre vágysz és HDR-képes, gamer-külsejű 4K-s kijelzőt szeretnél, hasonló panellel kínál olcsó 4K-monitort más gyártó is.