Teljesen átlagos, belépőszintű mobilkészülék a Nokia G22, ami egy vékony, töltőfej nélküli, 100%-ban újrahasznosított papírból készült, lapos dobozban érkezett. A dobozon nagybetűkkel hirdeti a Nokia (avagy a HMD Global), hogy nem csupán újrahasznosított anyagokból dolgoztak a telefon gyártásakor, hanem a QuickFix javíthatóságot is élvezhetik a vásárlók. Ez nem más, mint az otthoni mobilbarkács, amihez egy szimpla okostelefon-szerelő iFixit-készletet ajánl a gyártó, de valójában szinte bármilyen megfelel.
Tartós belépőszint
A Nokia jó ideje nem mutatott be csúcskategóriás mobilt, ám a belépő- és középkategóriás mezőnybe rendszeresen hozza az újabb modelleket. Az igazán érdekes a belépőszintű G-széria, abból is a legújabb G22, aminél nagyon fontos, hogy ne ragadjunk le a technikai specifikációk átböngészésénél. Egészen pontosan a HD-felbontású IPS LCD-kijelzőre és a 12 nm-es Unisoc T606 központi chipre gondolunk, de persze a 4 GB RAM sem éppen olyan paraméter, aminek láttán azonnal a pénztárcánk nyitogatásába kezdenénk - még úgy sem, hogy amúgy a mobil hivatalosan 79 ezer forintért beszerezhető, kissé szürkébb kereskedőknél viszont a 64 GB tárhellyel szerelt modell már 60 ezer forintért hazavihető.
Szóval a sebességről és a képminőségről nem sokat fogtok ebben a tesztben olvasni, legyen elég annyi, hogy az extrákkal nagyon óvatosan megpakolt, szinte nyers Android-felület viszonylag jól elfut a telefonon. A MediaTek G37-nél mindenképpen erősebb (Honor X7a), de a Snapdragon 680-nál gyengébb (pl. Redmi Note 11, Honor X8). A tárhely szerencsére nem túl lassú, az előd G11-nél 2× gyorsabb és ebben a mezőnyben is szépen megállja a helyét (ez a 128 GB-os modellnél igaz).
A 6,5 colos kijelző amúgy HD+ felbontása mellett 90 Hz-es frissítésre képes és 500 nites fényerőre számíthatsz, ami tűző napsütésben nem elegendő, de átlagos használatnál megteszi. A színek kissé mosottak, ám az AMOLED-hez szokott szemeknek úgyis a rossz kontraszt lesz a bántóbb. Jó hír viszont, hogy Gorilla Glass 3 védi a kijelzőt, a mobil fröccsenés- és porálló, de a kerete és a hátlapja is műanyag, 100%-ban újrahasznosított és egyszerűen cserélhető. A tárhely 128 GB-os és mSD kártyával bővíthető.
A 196 grammos Nokia G22 barna, egyszerű dobozában csupán egy rövid leírást és egy Type-C-Type-C kábelt találunk, ám az igazán meglepett minket, hogy a mobilon gyárilag ott volt a szilikon tok. Ez hasznos és figyelmes, jár a plusz pont érte. Mondjuk ha már a felesleges töltőfejektől szeretnék a gyártók megóvni a Földet, lehetne inkább normál USB a kábel egyik vége, a Type-C kimenetű töltőfejek még ritkábbnak számítanak a fiókok alján. Legalább a gyorstöltés miatt nem kell túl drága töltőt vásárolnunk, bár belépőszinten annak is örülnünk kell, hogy a 20 Wattos PD3-as töltést támogatja a Nokia G22 5050 mAh-s akkumulátora.
A bütykölős mobil
A Nokia G22 nem csupán kartondobozával védi a Földet. Az igazi extrája, hogy a gyártó HMD Global összeállt az iFixittel, és négyféle javítócsomagot kínál a mobilhoz, a töltőportot (az alsó NYÁK-lapot), a kijelzőt, az akkumulátort és a hátlapot is bütykölhetjük otthon. Ezeket pár kattintással megvásárolhatjuk viszonylag előnyös áron, ha pedig 5 euróval megtoldjuk a vételárat, az iFixit a szereléshez szükséges szettet is elküldi. Ehhez tartozik még egy profi leírás és videó is, hogy tényleg pár perc alatt megjavíthatssuk a mobilt még akkor is, ha amúgy nem vagyunk szakemberek. Mindehhez hozzátartozik, hogy a szereléssel nem ugrik a garancia.
A szilikon tok eltávolítását követően az iFixit szett "pengetőjével" pillanatok alatt lepattintható a hátlap. Ragasztó, hőpad és egyéb nehezítés sehol sincsen, a legtöbb komponenst apró csavarok tartják helyükön, így nem szükséges melegítés, alkoholos tisztítás, kés stb. Ha már tapasztalt vagy, 2 perc alatt hátlapot, 5 perc alatt kompletten akkumulátort cserélsz, a kijelzőhöz és alsó csatlakozósorhoz pedig 10-15 perc szükséges. Amennyiben ilyet még nem csináltál, de bátor vagy, nyugodtan nekifoghatsz a hivatalos iFixit leírások alapján, neked sem fog sokkal tovább tartani mobilod megjavítása, márpedig érdemes ezt választani, mert a sikerélmény szuper érzés.
És ha már a tartósság volt a fő szempont a 3 év gyártói garanciával értékesített telefonnál, az sem rossz hír, hogy a Nokia 3 évig havonta küldi a biztonsági frissítéseket, valamint az Android 12 után még két verziófrissítést is garantál. Ez persze sokkal jobban nézne ki, ha 2023 elején már Android 13-mal érkezett volna a G22.
A mobil többi paramétere átlagos: a Wi-Fi 5 mellett van BT5.0, NFC, jack és mono hangzás, valamint a be/kikapcsoló gombban egy ujjelnyomat-olvasó is rejtőzik, ami viszonylag pontos, de ha mégsem lenne kényelmes, arcfelismerést is választhatunk.
A hátlapon tekintélyes kamerarész figyel: az 50 MP-es főkamera jól is hangzik, ám a másik két lencse 2 MP-es makro és mélységérzékelő, vagyis túl sokra egyik sem képes. A szelfiket 8 MP-es kamerával készíthetjük. OIS nincsen, sőt, a videók sem stabilizáltak, a maximális sebesség pedig a 1080p melletti 30 fps.
A főkamerával egészen jó képeket lehet lőni normál fényviszonyok mellett, sötétben viszont elmosódottak a vonalak, könnyedén bemozdul a kép. A zoom szimpla 2×-es benagyítás szoftveresen, a makró pedig 4 cm-es fix távolságú és nem túl jó. A szelfik már közepes fényviszonyok mellett is igen zajossá válnak, de összességében a főkamerában bízhatunk és a szoftver sebességével sem volt különösebb gondunk.
Ha élsz-halsz a hosszú kapcsolatokért
A Nokia G22 nem az a mobil, amivel csajokat fogsz felszedni a plázában (hacsak nem azzal, hogy a mobil bekapcsoláskor a klasszikus Nokia-szignált játssza be). Még csak nem is az a mobil, amit előkapsz a barátaiddal, hogy ezzel készítsetek közös fotót, mert ez lövi a legjobb képeket. Ugyanakkor megbízható partnered lehet a mindennapokban, ha nem vársz tőle túl sokat és a mobiljátékok világa sem szippantott be. Az üzemidő szuper, a kezelőfelület letisztult és a többéves támogatás is meg van ígérve. Annyira vigyáznod sem kell a mobilodra: ha a sok töltéstől elhasználódik az akku, olcsón, egyszerűen és gyorsan kicserélheted, ahogy a betört kijelzőt, vagy megrepedt hátlapot is. Az iFixittel való összeállás jól hangzik és mindenképpen dicséretes, de azért nehéz azt elképzelni, hogy 2 év múlva óriási tömegek fognak pótakkut rendelni G22-es mobiljukhoz, hogy az még plusz 2 évet kiszolgálja őket. Sajnos ehhez a kijelző gyenge, az SoC pedig túlzottan lassú.