2020-ban, a pandémia első teljes évében, az emberiség egy jelentős hányada kényszerült a munkáját otthonról végezni. Ez jelentősen felértékelte a telekommunkációs eszközök, programok és alkalmazások használatát. Az egyik piacvezető megoldássá a Microsoft vállalat Teams nevű videokonferencia-platformja vált, azután, hogy 2017-es bevezetésekor a redmondi vállalat egy huszárvágással az Office 365 részévé tette azt.
Még abban az évben panaszt tett a Slack a Microsoft ellen, versenyellenes piaci magatartás okán. Azóta folytatja vizsgálatát az Európai Bizottság az ügyben. A Financial Times szerint a bizottság már jövő héten benyújthaja a vád részleteit.
Ez az év már a tárgyalások jegyében telt eddig is, de ezek eddig csak részeredményeket hoztak. A Microsoft például felajánlotta, hogy kiveszi az Office alapcsomagból a Teamset, de nem tette egyértelművé, hogy ezzel csak az európai piacnak tesz szívességet, vagy globálisan kiterjeszti az új szabályt.
A Microsoft már korábban is kemény csatákat vívott az Európai Bizottsággal az Internet Explorer és a Windows Media Player kapcsán, így a hasonló, vitatható piaci magatartás nem új keletű a piacvezető tech-cég részéről. Annyiban is hasonlít ez a mostani harc a korábbiakhoz, hogy a bizottság csak hosszadalmas és fárasztó munkával tudott végül visszavonulót fújatni a válalattal.
Anno a Skype-ot váltva robbant be a piacra a Teams, és azóta 270 millió felhasználót ért el világszerte. Már nem kétséges, hogy az Európai bizottság piacszabályozó döntést hoz Bill Gates cégbirodalma ellenében, a kérdés már csak a bírság összege, ami egyes találgatások szerint akár a cég bevételeinek 10 %-át is elviheti.