Túlmelegszik a fejed
Nos, ezen nem csodálkozunk, hiszen a videokártyák TGP-határozója után a színtartományok és színskálák 120 százalékban terhelik túl az épp vásárlói döntésen dolgozó gondolataidat. Kicsit hagyd ülepedni az infókat, majd ellenőrizd a kiszemelt termékek weboldalait és a kiállított próbapéldányok matricáit. Ha meglátod az előbb sorolt adatokat, logókat, nagy baj nem történhet. Folytathatod a vásárlást, hiszen megvan végre a gép.
Vagy mégsem? Várj még egy picit, mert ha már túlmelegedésről beszéltünk, vegyük át a hűtési tudnivalókat. A kiindulási alap minden esetben az, hogy a notebook a kiépítésétől és a belepakolt hardverektől függően rendelkezik megfelelő hatásfokú hűtéssel. Korábban nem ezt tapasztaltad? Lehetséges, mi is tudunk olyan szériákról, platformokról, amelyeknek nagyon forróvá vált az üzemi működése. De mindig van megoldás, csak tarts be pár szabályt.
Az első lépés az, hogy megnézed, mit kommunikál a gyártó az adott típusról.
Egy ultramobil, kis méretű notebook esetén nincs értelme sokat agonizálni a hűtés kérdésén, a legtöbb esetben egy ventilátor szellőzteti a belső alkatrészeket, és hűti le a processzorra csavarozott hőcsöves bordát. Nincs is szükség többre, használat közben vélhetően a ventilátor hangját sem fogod hallani. Több információra van azonban szükség a gamer vagy workstation kategóriákból érkező gépekről, hiszen ezekben akár 150-200 wattnyi összfogyasztást generál a processzor és a videovezérlő. Egyáltalán nem mindegy, hogy a 2 cm vastag vázban milyen módon hűtik ezeket az alkatrészeket, és e mellé mennyire zavaró ventilátorzaj társul. Pluszpontot érdemel minden olyan gyártó, amely hőkamrás CPU- és GPU-blokkot alkalmaz, alatta folyékony fémmel hővezető közegként. Szerintünk ez az alap 2022-ben (pláne a gamer kategóriában), de az sem mindegy, hogy hány hőcsövet építenek be, ezek mennyire különállóak, és a két vagy három ventilátor milyen módon hűti ezeket. Pontos eredményeket csak tesztekből olvashatsz ki, de ha netán egy-egy gyártó weboldalán már azt látod, hogy a ventilátorok "turbófokozatra" kapcsolhatók, akkor jobb, ha 45-50 dB-nyi hangzavarra készülsz. Ez pedig már sok, és zajszűréssel megspékelt fejhallgató hiányában egyre idegesítőbb és fárasztóbb lesz.
Szoftverrel finomhangolhatsz
Bizonyos gépeken akár a fentebb taglalt hangzavart is minimalizálhatod a hozzájuk mellékelt gyári segédprogrammal, és felépíthetsz egy olyan hűtési görbét, ami a saját programhasználati mintádat követi. Ezekben az alkalmazásokban akár túlhajtás is elérhető, de ezt már tényleg csak azoknál a laptopoknál találod meg, amelyek extrém gamercélokra készültek. A többség esetében az akkumulátor-üzemidő hosszát állítgathatod, illetve magát a telepet is kímélheted egy-egy beállítással. Tipikus példa a töltést 80 százalékig engedélyező beállítási séma, ami akkor lehet hasznos, ha sokat használod töltőről a masinát. Természetesen ekkor is ajánlott lemeríteni az akkumulátort, viszont kevésbé kell aggódni az állandó 100 százalékos állapot miatti degradációtól.
Lehet, hogy csak egyszer nyúlsz hozzá, de mindenképp vess egy pillantást a kijelző fényerejét és színprofiljait kezelő programra.
Nem minden notebooknál találsz ilyet, ahol viszont van, ott meg lehet nézni, mire képes pluszban a gyári program. Sőt, a kékfény-szűrés mint opció is itt bukkanhat fel, amelynek a használatát mi kötelezővé tennénk.
Felmerülhet a kérdés, hogyan értesülhetsz mindezekről, ha még nincs is meg az adott gép? A weboldali információk ezúttal is segítenek, de a notebook terméktámogatási oldalán a segédprogramok részen pontosan láthatod, miket telepíthetsz majd fel. Vagy akár törölhetsz le. A gyárilag operációs rendszerrel érkező konfigurációkon sokszor több olyan alkalmazást találhatsz, amire egyáltalán nincs szükséged. Némileg haszontalanok, nem úgy működnek, ahogy szeretnéd, vagy már van más, jobb alternatíva helyettük. A működési profilokat kezelő, az akkumulátort és a driverfrissítéseket figyelő appok általában hasznosak, és szükség is van rájuk, ám a sokadik próbaverziós vírusirtó azonnal mehet a levesbe; szinte biztosan tudsz jobbat találni, vagy rábízod magad a Windows Defenderre.
Kiegészítőkkel lehet teljes
Van azért az a pillanat, amikor egy modern processzorral és OLED-kijelzővel szerelt notebook teljesen elveszi az eszed, és kimarad pár apróság. Tipikusan ilyen a gépre szerelt portok, csatlakozók fajtájának és számának ellenőrzése. Elsőre ez is jónak tűnik, van USB, valamilyen kijelzőkimenet és a töltőcsatlakozás is kényelmesen hozzáférhető. Igen ám, de nagyon nem mindegy, hány darab van például a Type-A USB-portokból (a legtöbb periféria még mindig ezt használja), milyen szabványt támogat a monitorkimenet, van-e például SD-foglalat, akár micro méretben. Megannyi kérdés, amire nem minden gép adja a megfelelő választ. A legújabb, ultramobil gépek drágább csoportja jövőbemutató kompromisszumra késztethet a négyből három Type-C USB-porttal és az egyikbe integrált DisplayPort videokimenettel. Mindössze egy hagyományos USB-csatlakozót használhatsz, a külső monitorhoz pedig biztosan átalakítóra lesz szükség.
A Type-C-s dokkolók, hubok elég sok mindent tudnak pótolni, használatukkal nemcsak több USB-portod lesz, hanem vezetékes LAN-csatlakozást is kapsz. A külső kijelzők bekötése is kényelmesebbé válik, más kérdés, hogy ez plusz anyagi ráfordítást igényel, a gyári dobozokban csak nagy ritkán találni valamilyen átalakítót.
Nagyobb méretű notebookoknál ez a kis kellemetlenség nem számottevő, bár a játékosok egy része próbál úgy lavírozni a típusok között, hogy olyat találjon, amire külső videokártyát lehet kötni. Így megoldódik a 3D-s teljesítmény növelése, igaz, ez további százezreket jelent az amúgy sem olcsó laptop árcéduláján felül.
Igények, specifikációk, pénztárca
Nagyon tömören írva ez tűnik a helyes sorrendnek. Vehetnéd legelőre a pénztárcát, hiszen úgyis az határozza meg, mely gépekre eshet a választás, de mi mégis azt tanácsoljuk, hogy járd be a megismerési utakat is. Először mérd fel az igényeidet, hogy mire használod most a PC-det vagy a laptopodat, és mire szeretnéd a jövőben. Változhat-e közben a használat helye és ideje, több mobilitásra lesz-e szükség, vagy épp ellenkezőleg, home office-ban, fix munkaállomás előtt fogsz ülni.
Ha ezek megvannak, nézz körül a webshopok kínálatában, és ha valamely típus felkelti az érdeklődésedet, irány a gyártó weboldala és valamely online platform, ahol bemutatót, tesztet találsz a gépről. Sokat tudhatsz meg és tanulhatsz ezekből, és ha nyitott vagy az ilyen típusú tartalmakra, a vásárláskor minden bizonnyal kisebb lesz a hibázási lehetőség.
Majd végül nyisd ki a pénztárcát, és a keret függvényében szűrd le a listát. Kiesik pár "első látásra szerelem" típus? Ennyi fájó pont biztosan lesz, de a többitől meg tudod kímélni magad, ha a kiválasztást és a döntést is tudatosan, sok-sok információ tudatában teszed meg.
Gépelés és tapintás ergonomikusan
Hazánkban az egyik legfontosabb kérdésként jön elő a billentyűzet lokalizációja. Mindaddig, amíg erre nincs megfelelő válasz, a többséget nem érdekli a gombok mérete, a kapcsolók fajtája vagy a pluszfunkciókat indító gyorsgombok garmada. A jelenlegi helyzet megnyugtató, hiszen tényleg csak elvétve találni olyan modellt, ami nem rendelhető magyar kiosztással; a felkészült kereskedők pedig ezekre is tudnak megoldást ajánlani.
A hosszú ékezetes karakterek tehát megvannak, ugyanakkor páran panaszkodni szoktak a "nagy Enter" gomb visszaszorulására. Egyes termékcsaládoknál korábban még megvolt, két-három éve azonban már csak kis Enterrel érkeznek az újabb generációk, ami zavaró lehet. Vagyis inkább érthetetlen a miértje egy felhasználó számára, hiszen nem létezik, hogy ezen egy gyártó tényleg spórolni akar és tud.
Pedig igen, de ha ezen túlteszed magad, akkor egyébként elég jó gépelési komforttal találkozhatsz. Ezt pedig remek touchpades élmények egészítik ki, bár egyesek szerint picit túlzásba viszik, és kijelzőt építenek az érintőpadba. Kétségtelenül megvan ennek a technológiai menősége, de a mindennapi használathoz talán jobban illik a numpad vagy a kisebb gyorsfunkciókat kirajzoló touchpad. Ha pedig pöcökegérre vágynál, akkor az erről elhíresült márkánál találkozhatsz vele a legtöbbet, de más gyártónál is megvan még mint az üzleti gépek elengedhetetlen kelléke.
Ha hasznosnak találtad a cikket, akkor vedd meg a 2022/06-os PC World magazint, abban ugyanis még több ilyet találsz, ráadásul ajándékba jár hozzá néhány értékes szoftver és egy PC-s játék is.