10 évvel ezelőtt, még a Windows 8 (egyesek szerint sötét) időszakában indult hódító útjára a Surface család, a hivatalos Microsoft PC-k első generációja. A hódításra még mindig várunk, de az tény, hogy az évek során bizonyította a cég rátermettségét és elhivatottságát, hogy egyedi, mégis jól használható, prémium készülékeket tervezzen és gyártson. A Laptop 5 is ebbe a sorba állt be 2022 őszén, és bár pont úgy néz ki, mint egy klasszikus notebook, azért azoknál egy kicsit többet kínál.
Vagyis többet nem feltétlenül, de a tálalás mindenképpen egyedi. Leteszteltük, hogy ez az egyediség a mindennapok során is előnyt jelent-e, és hogy jelent-e akkora előnyt, ami indokolja a versenytársakhoz mérten borsos felárat.
Komoly, mégis szerethető külső
Ha élsz-halsz a csicsás külsejű, RGB LED-ekkel telepakolt laptopokért, van egy jó hírünk: se szeri, se száma az ilyen modelleknek, de a Surface Laptop 5 nem a te eseted. Az alumínium házba pakolt gép elegáns és mindenféle extra vizuális elemtől mentes. A fedlapon mindössze egy Windows logó szerénykedik egymagában, még Microsoft felirat sem került a gépre. Hasonlóan letisztult a gép alja, sőt az oldalai és a belső része is, ami igazán kedvelhető tulajdonság. A feketében és ezüstben elérhető gép kissé szokatlan méretű, ami nem véletlen: miközben a könnyű hordozhatóság elsődleges fontosságú szempont volt tervezésnél, addig azt is fixnek vette a Microsoft, hogy a 3:2-es képaránytól nem akar elszakadni. Ez már az előd Laptop 4 esetében is így volt, ám ez semmit sem von le a Laptop 5 értékéből: a gép könnyű, jól hordozható és 15 colos létére nem ormótlan.
A notebook oldala szinte teljesen üres: az izgalmasnak mondható rész bal oldalra került, de a csatlakozók sora itt sem hosszú. Lehet örülni egy normál méretű USB-A-nak, valamint jó hír, hogy ennél a generációnál a Type-C port mögé immáron Thunderbolt 4 vezérlő került. Ezeket egy jack csatlakozás egészíti ki, valamint jobb oldalon egy Surface Connect port, ahová a 65 wattos, miniatűr tápegység mágneses végét illeszthetjük.
Kényelem és praktikusság
A fedlapot egy ujjal is könnyedén fel lehet nyitni, nem emelkedik el az alsó rész és a kijelző sem hajlik vagy recseg. Az átlagos fekete keret egy Sharp gyártmányú IPS-paneles kijelzőt vesz körbe és fényes borítású. A képarány a már említett 3:2-es, a felbontás pedig 2496×1664, vagyis a pixelszámmal nem lesz gond. A fényes borítás egyeseket megijeszthet, de a fényerő bőséges, 400 nit, ráadásul ez egyben védi is a PixelSense kijelzőt, hiszen Gorilla Glass 5 üvegről van szó.
A felső káva közepén egy mindössze 720p-s kamera kapott helyet, amin még elhúzható fizikai letakarólemez sincsen, jó hír viszont, hogy egy IR-kamera is lapul a borítás alatt, így az arcfelismerős Windows Hello-bejelentkezés gyors és biztonságos.
A Surface billentyűzet már régóta az egyik legjobb és ez most sincsen másként. A gombok mérete és elhelyezése ideális, a gépelési élmény kiváló. Ezt tovább növeli a háttérvilágítás, viszont egyeseknek hiányozhat, hogy magyar szitázású Laptop 5 nem készül. Szintén szomorú hír, hogy a közvetlenül a DEL gomb mellé, a jobb felső sarokba elhelyezett ki/bekapcsoló gombba nem integráltak ujjlenyomat-olvasót, pedig néha ez is igen hasznos tudna lenni. A billentyűzet alatt egy átlagos méretű, de kiváló minőségű touchpad kapott helyet.
A prémium középszerűség
A Surface laptop úgy tud különc lenni, hogy tulajdonképpen pont arra képes, mint a többi windowsos notebook. Ezzel biztosan kitűnhetsz a tömegből, kérdés, hogy érdemes-e és hogy ennek mi az ára. Merthogy az Intel Core i7 CPU jól hangzik, ám itt nem a "P", hanem az "U" változatról van szó, aminél a minél alacsonyabb fogyasztás és hőtermelés a fő kritérium, ezért a teljesítmény inkább munkához, tanuláshoz, általános feladatokhoz méretezett, semmint komoly tartalomgyártáshoz. A játékot rögtön felejtsd is el, az integrált Iris Xe GPU harmatgyenge, modern 3D-s játékok futtatására alkalmatlan. Memóriagondjaid nem lesznek a géppel, a 16 GB LPDDR5 nem csupán kapacitását, de teljesítményét tekintve is elegendő. Sajnos ugyanez nem mondható el az M.2 2230-as szabványú NVMe SSD-ről, ami mindössze 256 GB kapacitású, ráadásul hiába írunk 2023-at, csupán PCIe 3.0-s. A kis méret miatt cseréje nehézkesebb (de megoldható), viszont különösen írási teljesítménye kellemetlenül lefojtja a processzort és ezzel a gép összteljesítményét. Mindehhez 48 Wh-s akkumulátor és Intel Wi-Fi 6 (sajnos nem 6E) modul tartozik, így extravagáns vagy kimondottan prémium belső komponense nincsen a Laptop 5-nek.
A mérések során kiderült, hogy az SSD sajnálatosan visszafogja a gép összteljesítményét, ez a PCMark 10 eredményen és a tárolóteszt pontszámain is jól látszik. Nem remekelt a gép a CineBench R23 alatt sem, vagyis rendszeres kép- és videószerkesztésre, 3D-modellezésre ennél jelentősen erősebb gépre lesz szükséged. Ugyanakkor ez a számítási teljesítmény az átlagos feladatokhoz bőségesen elegendő, a Surface Slim Pen 2-vel élvezet a rajzolás, a gép használat közben nem akadozik, nincsenek bántó megtorpanások. A Windows 11 Home nincsen teleszemetelve kéretlen appokkal, még a Surface hivatalos szoftvere is kimondottan szerény (és praktikus). Szintén dicséret illeti a mérnököket az üzemidő miatt, ami a gyári adatok szerint akár 17 óra is lehet. Mérésünkben irodai, általános terhelés és 50%-os fényerő mellett több mint 12 órát bírt a Laptop 5, ami kiemelkedő eredmény, főként egy ilyen vékony és könnyű notebooktól.
Összegzés
A Microsoft Surface Laptop 5 15 letisztult, szép és igényes notebook többnyire modern komponensekből összeállítva, ami jó hír, csakhogy pontosan ugyanez igaz volt az elődmodellekre is. A kijelző kiemelkedően jó, még úgy is, hogy nem OLED, ahogy a készülékház és a billentyűzet is vita nélkül prémium. A Surface Slim Pen 2 kezelése is ad némi pluszt, bár ez nem akkora jelentőségű, mint egy tablet vagy hibrid laptop estében - itt sajnos még a 180 fokra nyitható zsanér sem adott. Üzemidőben is hozza a kötelezőt a Laptop 5, de sajnos ezért szédítően magas árat kell fizetnünk. A 700 ezer forintos vételár csillagászati, pedig vannak a gépnek hiányosságai. Lehet, hogy ez egyesek számára szőrszálhasogatásnak tűnhet, de ha valami, aminek a teljesítmény és szolgáltatás tekintetében közel azonos vetélytársai jelentősen olcsóbban beszerezhetők, akkor ott a legkisebb hiba sem megengedhető. A Surface Laptop 5-ön kevés port van, nagyon kevés: a mindösszesen 2 USB-csatlakozó nem elegendő. Szintén fájó a letakarólap nélküli, 720P-s webkamera zajos képe, az ujjlenyomat-olvasó és a magyar szitázás hiánya, valamint 700 ezer forintos gépnél egyszerűen nem megengedhető (pláne ilyen NAND-árak mellett), hogy régi szabványra épülő, mindössze 256 GB-os SSD-ről fusson a rendszer.
A Microsoft Surface Laptop 5 egy nagyon szép, jól összerakott windowsos notebook, ami munkára és tanulásra kiválóan használható, de nagyon sokat kérnek érte még úgy is, hogy tökéletesnek azért nem mondható ez a számítógép.