Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontos is az adatmentés, az adatvédelem - pedig sokan unalmasnak tartják. Ez egészen addig van így, amíg foglalkozni kell vele, időt szakítani rá, miközben látszólag semmi értelme, mert az adatok a fő eszközön is tökéletes biztonságban vannak.
Ez sajnos sok felhasználóban felmerül, pedig az adat legtöbbször értékesebb, mint az eszköz, amin tárolod. A legjobb, ha biztonsági másolatot is tartasz fontos fájljaidról, mint például a családi fotóalbum, a munkáid, tanulmányaid stb.
Kézenfekvő, hogy ehhez valamilyen felhőszolgáltatást vegyél igénybe, de van egy bizonyos méret, ami felett már nem gazdaságos ezt az utat választani, az adatbiztonság pedig nem mindenkinek felel meg egy kereskedelmi felhőszolgáltatás esetén. Mindezt fejeljük még meg a hordozhatósággal, és máris elérkeztünk oda, hogy tulajdonképpen nélkülözhetetlen valamiféle mobilis adathordozó, ami megbízható, egyszerűen használható, lehetőleg nem túl lassú, nagy kapacitású és talán nem is olyan drága. A Kingston tavalyi XS2000-es külső SSD-jét egy olcsóbb, bár lassabb kis testvér követte idén, ezt teszteltük le.
Kingston XS1000: a recept változatlan
Ha rosszmájúak akarunk lenni, mondhatjuk, hogy a Kingston mérnökei nem agyalták túl a most piacra dobott XS1000 formavilágát. Fogták a tavalyi XS2000-es modellt, befestették feketére és készen is voltak. Ez azt jelenti, hogy az új, olcsóbb modell pontosan ugyanolyan formájú, befoglaló méretei is megegyeznek elődjével, sőt, tömege is azonos. Ami viszont változott, az a koncepció. Tavaly a sebességé volt a főszerep, ezért a Kingston 20 Gbit/s-ra képes USB 3.2 Gen2x2 adatkapcsolatot választott. Ezzel szemben idén szerettek volna egy széles rétegek számára is elérhető kisebb modellt piacra dobni, ezért ahol lehet, lefaragtak a költségekből. Ennek esett áldozatául a fémházat körbe ölelő gumiborítás, amit ezúttal már nem kapunk meg, a kábelből pedig mindössze egy 30 cm-es Type-A - Type-C változat jár.
A legnagyobb változás azonban nem más, mint a lassítás. Már a nevéből is sejthető, hogy az XS1000 bizony mindössze fele olyan gyors, mint a tavalyi XS2000. Számokra lefordítva ez 1050 MB/s szekvenciális olvasási, valamint 1000 MB/s szekvenciális írási tempót jelent az XS1000 esetében. Ehhez passzol az USB 3.2 Gen2 szabványú csatlakozás, amelynek 10 Gb/s az elméleti sávszélessége. Természetesen ez a tempó a lehetséges maximum, amennyiben régebbi USB-portra csatlakoztatod, úgy az XS1000 alkalmazkodik a lassabb tempóhoz.
Elsőre nagyon furcsa döntés lehet, hogy nem egy USB4-es, 40 Gbit/s-os csúcsmodellel rukkolt elő a Kingston (reméljük, ami késik, nem múlik!), ám ha megnézzük, hogy az asztali gépek és notebookok döntő többsége még ma is nagyon ritkán kínál USB 3.2 Gen2x2 vagy USB4 portot, viszont USB 3.2 Gen2-t annál inkább, máris értelmet nyer a szokatlan lépés. A Kingston XS1000 ezáltal sokkal több gép esetében képes maximális tempóval üzemelni, akinek pedig ilyen PC-je van, nem érzi majd úgy, hogy olyanért fizetett, amit nem tud kihasználni (mint például a 20 Gbit/s sebességre képes XS2000 esetében). Hasonló tempójú külső SSD-t kínál a Samsung, a SanDisk, a Crucial, az A Data és a WD is, vagyis konkurens akad szép számmal.
A lassabb tempó és a karcsúbb körítés hatása az áron is meglátszik, viszont a megbízhatóság és a kapacitás terén nincsen kompromisszum, sőt: az XS1000 csak 1 és 2 TB-os méretben érhető el (egyelőre).
Teszt
A mindössze 29 gramm tömegű Kingston XS1000-rel kapcsolatban fontos leszögezni, hogy nem USB kulcsról, pendrive-ról van szó, hanem egy speciális belső felépítésű, külső SSD-ről. Ez azt jelenti, hogy a belső szervezés abszolút a mai SSD-k elvén történik. Az 1 vagy 2 TB-nyi 3D NAND flash chip egy SMI 2320-as SSD-vezérlőre kapcsolódik, amely egyben az USB-kimenetet is biztosítja. Az XS2000 mintájára az XS1000 sem használ buszillesztő chipet, ami növelné a költségeket és több helyet is foglalna. A gyári kapacitás papíron 2 TB, ami valójában 1863 GB-nyi felhasználható tárterületet jelent.
A szekvenciális mérések során az XS1000 megbízhatóan hozta azt, amit a Kingston ígért: 1027,9 MB/s olvasási és 917,3 MB/s írási tempót mértünk. A jó hír, hogy a kisebb fájlokat is jól kezeli a külső SSD, erről tanúskodnak az 50817/55976 IOPS-értékek (olvasás/írás). A tartós írási terhelés sem okozott különösebb meglepetést: nagyjából a teljes kapacitás 7-8%-áig teljes sebességgel írta az adatokat az XS1000, majd 170-200 MB/s-ra csökkent, vagyis egyhuzamban kb. 15 GB adat kiírása lehetséges maximális sebességgel, ami külső SSD létére nem rossz eredmény.
Összegzés
A Kingston XS1000 piacra dobása teljesen észszerű lépés még egy évvel az XS2000 után is, tekintve, hogy a legtöbb mai PC még mindig megragadt az USB 3.2 Gen2 csatlakozásnál. Ez széles körben elérhető, így jól kihasználható az XS1000 maximális sebességen is. A gyártó által ígért tempót valóban hozza is a külső SSD, emellett viszonylag kis méretű, nagyon könnyű és strapabíró. Hosszas terhelésnél némiképp melegszik, de abszolút az elfogadható szinten marad. Az azonos kapacitású, kétszer gyorsabb XS2000-nél nagyjából 15 ezer forinttal olcsóbb az XS1000, ezáltal több felhasználó számára elérhető, bár 1 TB-osnál kisebb kapacitású (egyelőre) nem kapható belőle.
A megépítés és a sebesség tehát rendben vannak, az 5 éves garanciával is elégedettek vagyunk, ám sajnos az XS1000 mindennemű hardveres titkosítást nélkülöz, pedig ez manapság már végfelhasználói szinten is hasznos szolgáltatás lenne. Akinek ez kiemelten fontos, annak a nagyon menőn kinéző, XTS-AES-256 hardveres titkosítással felvértezett Kingston IronKey Vault Privacy 80 SSD-t, vagy valamely IronKey pendrive-ot ajánljuk. Persze szoftveresen a BitLockert vagy a VeraCryptet bevetheted az XS1000-nél, és ezt javasoljuk is mindenkinek. A másik hiányosság, ami kellemetlen, az a Type-C - Type-C kábel hiánya: ez alig dobta volna meg a vételárat és nagyon hasznos lenne - akár egy átalakító is elég lehetett volna.
Az árazás abszolút versenyképes: a hasonló sebességű, de nagyobb befoglaló méretű Samsung T7 2 TB SSD 57 ezer forint, a SanDisk Extreme Portable V2 SSD jelentősen nagyobb és 60 ezer forintba kerül (ráadásul úgy néz ki, hibás termékcsaládról van szó, amit nem ajánlott megvásárolni), a 45 ezer forint körül beszerezhető 2 TB-os, külső SSD-k pedig fele ilyen gyorsak és szintén sokkal nagyobbak, nehezebbek.