A Solid State Drive-ok megjelenésekor és az azt követő pár évben nem győztük kapkodni a fejünket, hogy milyen óriásit gyorsultak az adattárolók. Hamar rásütötték az SSD-kre a "titkos összetevő", a "csodatevő" és az ezekhez hasonló jelzőket, mert bármiféle szoftveres bűvészkedés nélkül egyszerűen mindent gyorsítottak, ami a PC-n futott. Aztán a fejlődés üteme lelassult, és bár mára a 10 GB/s tempót is elérték a csúcspéldányok, a valóságban még mindig az 1-2 GB/s az általános. Ha a kapacitást nézzük, szintén ne, lélegezhetünk még fel, a forint/Gigabyte mutató továbbra is magasabb, mint azt a legtöbb felhasználó szeretné, így jelenleg is a fél TB-os kapacitás tekinthető átlagosnak. Talán az igazi áttöréseket nem is a csúcskategóriában kell keresni, vagyis nem csupán ott, a belépőszinten egy-egy jól irányzott előrelépéssel az egész adattárolást új szintre lehet emelni. Erre tesz most kísérletet a Kingston NV3-as modellcsaládja, ami megváltani ugyan nem kívánja a világot, de talán nagyot lendíthet az átlagos PC-k sebességén.
Minden termék "egyedi"
A Kingston NV3 SSD-ire még a legnagyobb jóindulattal sem lehet rásütni, hogy izgalmasak. A csomagolás szimpla bliszter, így ne számíts arra, hogy az unboxing során libabőrös leszel a csodálattól. Ha sikerült kihámozni az SSD-t a műanyag tokból, onnan további extrák, matricák, ajándék kuponok, vagy akár hűtőborda nem fog kiesni - csak az SSD-t kapod a pénzedért.
A fehér matricával takart chipeket viszont nem tudjuk nektek pontosan, egyesével bemutatni, és ez az, ami miatt az NV3 - csakúgy, mint elődei - igazán alacsony áron tud a kategóriában eddig nem látott sebességet kínálni. Az alcímben nem arra gondoltunk, hogy
a Kingston NV3 a világ első kézműves kisipari SSD-je,
hanem arra, hogy a gyártó nem garantálja, hogy minden egyes NV3-on ugyanaz a vezérlőchip és ugyanaz a NAND flash chip lesz megtalálható. Vagyis nem mondhatjuk ki konkrétan, hogy a holnap, vagy az 1 év múlva megvásárolt NV3-on egyaránt Micron 3D-NAND chipek és Phison vezérlő lesz - mert ezt a Kingston nem garantálja. Aggódni persze felesleges, mert nem céllövöldés zsákbamacskát árul a cég, ugyanis azt garantálja, hogy bármelyik NV3-ról is legyen szó, a gyártó által meghatározott szekvenciális sebességet minden esetben megkapod. Csak ha éppen szerencsés vagy, ennél valamivel többet is.
Ha így nézzük, a Gen 4x4-es, vagyis PCIe 4.0-án, 4 szálon kapcsolódó SSD egyáltalában nem rossz ajánlat, hiszen garantált, hogy szekvenciálisan eléred a 6000/5000 MB/s olvasási és írási tempót. Azt is biztosra lehet venni, hogy minden egyes NV3 SSD-t tesztel a Kingston, mielőtt te megvásárolnád, vagyis minőségbeli ingadozás a gyár ígérete szerint nem lesz. A szakmában ez a fajta multi-BOM (Bill of Materials) gyártási mód nem ismeretlen, több gyártó is alkalmazza már hosszú évek óta.
A Kingston NV3-ak azért felépítésüket tekintve azonosak lesznek a termék teljes életciklusa alatt. Garantált a 3D NAND TLC-rendszerű chipek és a PCIe 4.0 x4 vezérlő használata, ahogy a sebességértékek is. DRAM-mal nem támogatták meg a vezérlőt, kapacitást tekintve pedig 500 GB és 4 TB között válogathatsz többféle modell közül.
Nagyon fontos technikai paraméter, hogy a hűtőborda nélküli Kingston NV3-ból bármilyen kapacitásút is választasz, az egyoldalon szerelt SSD, ami megkönnyíti a hűtését. Mindegyik NV3 mellé jár egy 1 éves Acronis klónozó szoftver-licenc, SSD Manager, valamint 3 év garancia. A strapabíróság kapacitásonként változik, a tesztre érkezett 2 TB-os modell 640 TBW-t ígér, ami átlagos, otthoni használat során bőségesen elegendő, de azért ennél sokkal többet kínáló modellek is léteznek a piacon.
Azt kapod, amit megígértek - most és bármikor máskor
A Kingston NV3 SSD egyik fő erénye, az egyoldalas kivitel különösen notebookos használat esetén előny és ez tesztünk során is bebizonyosodott. Egy 3 órás stresszteszt során egy Lenovo Legion 5 16IRX9 notebook másodlagos SSD-jeként a HWiNFO64 szerint maximálisan 51 Celsius fokot ért el, de az átlaghőmérséklet a teljes teszt során 43 Celsius fok volt (a másik SSD, egy SKHynix modell ugyanakkor 64 Celsius fokig melegedett ugyanebben a környezetben, bár hozzá kell tenni, hogy ez a meghajtó gyorsabb volt kb. 10-15%-kal).
Az 1863 GB hasznos kapacitást nyújtó SSD CrystalDiskMark alatt hozta azt, amit a gyártó ígért: 6278 MB/s szekvenciális olvasási és 5728,3 MB/s írási tempót mértünk, vagyis különösen írás során messze túlszárnyalta a gyártó által garantált értéket. A valós használatot szimuláló tesztek alatt már nem vizsgázott ilyen jól az NV3: különösen kis fájlok olvasásával hadilábon áll a DRAM-nélküli adattároló, ilyenkor a tempó szekvenciálisan is a felére esik, véletlenszerű olvasásnál pedig a PCIe 4x4-es SSD-k sebességének kb. a felét hozza. Az IOPS-érték is olvasásnál halványabb, de nem olyan borzalmas, hogy nagyon keseregnünk kéne miatta, pláne úgy, hogy írásban remekel az NV3 - egészen addig, amíg a TLC NAND flash chipből lecsípett kb. 500 GB-nyi SLC-ként kezelt gyorsító tárhely kitart. Amint ez elfogy, a sebesség jelentősen csökken, de azért a csúcsmodellektől mindössze 20-25%-kal marad el (PCMark 10 Data Drive Benchmark: 3427 pont - Kingston KC3000 2 TB: 4739 pont).
A valós használat során nem igazán a gyengeségei, sokkal inkább az erősségei lesznek érezhetők az NV3-nak. Természetesen tisztában kell lenned azzal, hogy egy olcsóbb, költségtakarékosabb, de azért abszolút nem alsópolcos SSD-t választottál, ez pedig néhány kompromisszummal is jár. A szerény melegedés kiváló hír, ráadásul ez a throttlingot is kizárja, de ha biztosra akarsz menni, azért egy kisebb passzív hűtőborda biztosan nem ártana neki. Ha a gyenge pontjait kell még sorolni, akkor a mindössze 3 év garancia lehet kellemetlen hír egyeseknek (több SSD is 5 év garanciával érkezik), illetve a viszonylag alacsony, mindössze 640 TBW-s írási strapabíróság miatt sem lehetünk felhőtlenül boldogok. Ugyanakkor hozzá kell tennünk, hogy ezt a szintet átlagos napi használat mellett nagyon sok évig nem fogod elérni, viszont ha rengeteg adatot mozgatsz, NAS-ba szerelnéd vagy videorögzítőbe, akkor természetesen nem az NV3 a te SSD-d, hiszen nem is erre készítették.
Még harcolnia kell a piacon
Nagyszerű, hogy a Kingston NV3 megérkezett a piacra, és az M.2-es PCIe 4.0-s SSD-k piacának ezen alsó-közép régióját alaposan felbolygatta. Pontosabban egyelőre még nem keltett akkora zavart a konkurensek körében, mint amekkorát vártunk (és várt a Kingston), ez pedig a szokásosan egzotikusnak tekinthető hazai árazásoknak is köszönhető. A hazánkban nagyon népszerű Kingston NV2-höz viszonyítva 1,5-2× jobb teljesítményt kapsz, ami reális, viszont néhány, már egy ideje kapható konkurens SSD árban bizony megszorongatja a Kingston NV3-at. A 2 TB-os kapacitást alapul véve a WD Black SN770 például hasonló tempó mellett 5 ezer forinttal olcsóbb, a 4 GB/s-et ígérő WD Blue SN580-ért pedig 8 ezer forinttal kell kevesebbet fizetned. A Kingston NV2 jelentősen lassabb, cserébe közel 15 ezer forintot spórolhatsz, ha pedig kicsit nézelődsz, az NV3-mal közel azonos áron beszerezheted a Kingston KC3000-es SSD-t is. Ez utóbbi 7 GB/s csúcssebességet ígér, DRAM segíti a vezérlőchipet, hosszabb a NAND flash chipek élettartama (1600 TBW) és 3 helyett 5 év garanciát kapsz. A Kingston NV3 SSD 2 TB-os kapacitással és 3 év garanciával 55 390 Forintba kerül.