Cseppet sem keseredett el a Kingston, amikor eladta a HyperX gamer márkáját a HP-nak évekkel ezelőtt, sőt, még csak arról sem volt szó, hogy a gamerek kikerülnek a fókuszból. A váltást követő években a Kingston még erősebb lett, jelenleg a DRAM modulok piacának tetemes részét uralja, mégpedig nem csupán orrhosszal.
A perifériák helyett a NAND- és DRAM-alapú termékekre erősített rá, a PC-s és konzolos gamerek számára pedig bemutatta a Fury almárkát. Az ezzel a jelöléssel ellátott termékek dizájnban és tudásban is a játékok nagy hardverigényeihez lettek igazítva. De mit is jelent ez pontosan? A Fury Renegade SSD remekül megmutatja.
Nem irodai munkára szabva
A Fury Renegade SSD kétféle verzióban került a boltok polcaira: a vezérlőchip, a NAND flash chipek és a technikai paraméterek azonosak, ám az egyik verziónál csupán egy papírvékony hőeloszlató lap védi a komponenseket a túlmelegedéstől, a másik változaton azonban egy dizájnos hűtőborda felel ugyanezért a feladatért. A kettéválasztás nem véletlen: előbbi a laptoptulajokat, utóbbi az asztali PC-seket célozza. Pontosabban nem csupán a PC-s játékosokat, hanem a Sony PlayStation 5-tulajdonosokat is, ugyanis a Kingston ajánlásával ebben a gépben is kiválóan muzsikál a Renegade SSD. Ezt a hűtőbordás változatot teszteltük mi is.
A Kingston Fury Renegade SSD a kapacitást tekintve 500 GB-tól 4 TB-ig érhető el, ám azt az adatszervezés miatt fontos kiemelni, hogy az 500 GB-os modell szekvenciális írásban nagyjából csak a felét nyújtja annak, amire a nagyobb testvérek képesek és az 1 TB-os is lassabb kicsit. Véletlenszerű 4K-s olvasásnál is alacsonyabb, nagyjából megfelezett értékekre kell számítani, és hát a strapabíróság sem olyan szuper - ez mind a NAND technológia felépítéséből adódik és gyártótól függetlenül minden SSD-nél így van, tehát nem meglepő vagy egyedi jelenség.
Mi éppen ezért a 2 TB-os verziót teszteltük, ahol ilyen limitációktól már nem kell tartani. Gyári értékek szerint szekvenciálisan 7,3/7 GB/s olvasási/írási tempóra lehet számítani, az IOPS-mutató elérheti az 1 milliót, a strapabíróság pedig 2000 TBW, ami sok-sok évre bőségesen elegendő még mindennapos intenzív használat mellett is.
Az SSD M.2 2280-as formátumú, vagyis a szabványos méret, a rendszerhez pedig 4 szálon, PCIe 4.0-n csatlakozik. A NYÁK-lapon egy Phison E18-as vezérlő teljesít szolgálatot, amelyhez 176-rétegű Micron 3D NAND chipek kapcsolódnak. Az adatszervezés TLC, vagyis három bit/cella adatsűrűségről beszélhetünk. A 8-csatornás vezérlőhöz két DDR4 RAM-chip is kapcsolódik, összesen 2 GB kapacitással, ami a gyorsítótárazásért felel. A kapacitás papíron 2 TB, ami formázottan 1863 GB-ot jelent.
Az alumíniumból készült passzív hűtőborda átlagos méretű, téglatest formájú, nagyjából 25 grammos és 8 mm vastag, így a Renegade SSD 10,5 mm-es. A Kingston 5 év garanciát vállal az adattárolóra, ami átlagos ebben az árkategóriában. Szintén a csomag része az Acronis TrueImage HD klónozó szoftver, ami kellemes és hasznos kiegészítés (a licenckulcs a doboz belső részébe van beragasztva).
Mit tud terhelés alatt?
Phison E18-cal szerelt SSD már járt tesztlaborunkban, így nagyjából tudtuk, mire is számíthatunk. Ahhoz is hozzászoktunk az elmúlt években a Kingston termékeknél, hogy amilyen gyári értékeket a gyártó feltüntet az eszköz dobozán, azt méréseinkben is viszontláthatjuk, sőt, több esetben bebizonyosodott, hogy a gyári értékek konzervatívak és valós használat során jobbat is mértünk. AMD X570-es alaplapban egy Ryzen 5 3600X mellett az SSD CrystalDiskMark alatt 7,23 GB/s szekvenciális tempót ért el olvasáskor és íráskor is nagyjából a gyárilag megadott szinten teljesített, vagyis zsákbamacskától ezúttal sem kell tartanunk. A teszthez használt adatcsomagot 64 GB-ra emelve sem zuhant be a teljesítmény, vagyis a gyorsítótárazás kiválóan működik, az E18-as vezérlő jól teszi a dolgát. Az IOPS-értékek olvasás és írás esetén már nem volt ennyire rózsás a helyzet, a gyári 1 millós érték helyett 500-550 ezer körül voltak AS SSD-ben (más programnál is maximum a 660 ezer IOPS-t sikerült elérnünk), aminél már láttunk jobbat (GoodRAM IRDM Pro, Gigabyte AORUS Gen4 7000s), de azért ezek az értékek sem számítanak rossznak.
A mai SSD-knél nem titok, hogy a nagy sebesség együtt jár a nagy hőtermeléssel is: bizony, az adattárolásban is megjelent a hűtés szükségessége. A Fury Renegade esetében annyi előny azért van, hogy a Micron NAND chipek fejlettek és elődeiknél kb. 30-35%-kal kevesebb hőt termelnek, ám 7 GB/s körüli tempó mellett így is szó szerint
égető szükség van a hűtésre.
Amit a PCIe 4.0-ból ki lehet hozni, azt a Renegade-del majdnem teljes mértékben megkapod, a gyári hűtés pedig gondoskodik arról, hogy throttling effektussal ne kelljen találkoznod. A melegedés nem okozott gondot egyetlen esetben sem, még akkor sem, amikor az SSD közvetlen közelében lévő VGA kártya is le volt terhelve, így ez is fűtötte a Renegade körül a levegőt. Fontos tudni, hogy ezt a modellt csak PlayStation 5 és PC esetében érdemes választani, notebookhoz a Renegade SSD szimpla, bordamentes változata ajánlott, ami vékony, így garantáltan befér a kisebb gépházba. Nem mellesleg ilyenkor az ár is alacsonyabb, nagyjából 57-59 ezer forint.
A Kingston Fury Renegade SSD jó választás gaming PC-be: gyors, megbízható, a recept, amely alapján építették, kiforrott és nincsenek rejtett csapdák. Ugyanakkor 63 ezer forintért nem egyértelműen a legjobb ár/érték arányú modell: az Adata XPG Gammix S70, a Silicon Power XS70 hasonló tempó mellett, hűtőbordával együtt is 10-18 ezer forinttal olcsóbbak, ha pedig a hűtőbordáról lemondasz (mert például az alaplapod M.2 foglalatához tartozik megfelelő hűtési kapacitású borda), Samsung, Corsair, Mushkin, WD, PNY SSD-ket is kaphatsz valamivel olcsóbban.