Mikor fordult elő utoljára, hogy lemezt helyeztél a számítógépedbe? Ha valaki az elmúlt 15 évben vásárolt vagy rakott össze asztali gépet vagy laptopot, annak jó eséllyel már lemezmeghajtó sincs a házban. Ugyanakkor az optikai adattárolás még nem feltétlenül halott, sőt: kínai kutatók most egy olyan módszert fedeztek fel, amivel minden eddiginél hasznosabbá válhatnak a korongok.
Kutatók egy csoportja olyan lemezt mutatott be, amelyen akár 200 terabyte adatot is képesek tárolni. Ez úgy lehetséges, hogy nem két dimenzióban, hanem 3D-ben írják az adatokat a lemezre, összesen 100 rétegben. Az adatokat mindössze 54 nanométer széles pontokban tárolják a lemezen, ezzel a legtöbb modern merevlemez adatsűrűségének 21-szeresét tudják kihozni.
Az adatok írásához és olvasásához különböző lézerpárokat használnak, így a megfelelő anyag megtalálása sem volt egyszerű feladat. A kutatást vezető Min Gu szerint közel 10 évbe telt pusztán az, hogy az AIE-DDPR névre keresztelt fényérzékeny anyagot megalkossák, és képesek legyenek 3D-ben egyszerre írni és olvasni anélkül, hogy megváltozna az anyag szerkezete.
A technológiát természetesen elsősorban adatközpontokba szánják: egy egymilliárd gigabit kapacitású adatközpont a jelenlegi technológiával durván egy stadionnyi területet követel meg, ezzel a módszerrel egy szobányi hely is elég lenne neki. Annak köszönhetően viszont, hogy az üres lemezek előállítása kompatibilis a DVD-k sorozatgyártásával, egy lemezt mindössze 6 perc alatt le lehet gyártani, így hosszú távon akár az egyszeri felhasználók számára is elérhető válhat a technológia.
A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy gyorsítsák az írási és olvasási sebességet.