Hirdetés

Intel Core i9-13900K teszt – biztos kell ez neked?



|

Toronymagas órajelek, gyorsabb memóriavezérlő és elszabaduló fogyasztás; elsőre ijesztő az új csúcsmodell, de némi türelemjátékot követően ideális központi erővé válhat - csak győzd leterhelni.

Hirdetés

Izgalmas tapasztalatok és bökkenők

Érdemes rögtön azzal kezdenünk, hogy nagyon nem mindegy, milyen hűtést választasz a 13900K mellé. A platform ugyan megengedi, hogy léghűtéstől kezdve egyedi építésű folyadékhűtésig bármit bevethess, saját és mások tapasztalatai alapján érdemes mindjárt AiO folyadékhűtő-rendszerrel kezdeni. A 253 W-os boost-fogyasztási plafon önmagában sem kevés, ha pedig az alaplapi beállításokkal kvázi korlátlanná válik az energiafelhasználás, akkor szinte azonnal 100 Celsius fok körüli hőfokokkal szembesülhetsz. Ennek egyenes következménye a teljesítménycsökkenés, és egyébként sem ideális ezen a hőmérsékleten üzemeltetni a CPU-t hosszú távon. Gyors kiegészítés, hogy általános felhasználás (ebbe a játékok is beletartoznak) során nem kap ekkora terhelést a processzor, vígan ellesz az ideális hőmérsékleti tartományban, viszont az összes magot csúcson járató képi és videós renderelés során problémák lehetnek.

Ekkor még csak egy alvó oroszlánt látni az LGA1700 foglalatban, ami később a géped legforróbb pontjává válik. A 13900K-nál kiemelten fontos a hővezető paszta és a hűtő kiválasztása.
Ekkor még csak egy alvó oroszlánt látni az LGA1700 foglalatban, ami később a géped legforróbb pontjává válik. A 13900K-nál kiemelten fontos a hővezető paszta és a hűtő kiválasztása.

Rendben, de mik a megoldási javaslatok? Alapvetően két út vezethet a hőfokok kordában tartásához. Az egyik viszonylag könnyű: egy minimum 360-as, de inkább 420-as AiO-folyadékhűtés beszerzése gyógyír lehet. Bármelyiket is választanád, olvass utána a CPU-blokkal kapcsolatos adatoknak: mekkora a hőátadó felület, mi a pumpa sebessége, valamint a ventilátorok légszállítási adatai is meghatározók ebben a döntésben. Nem lesz olcsó, de ha megfelelő a hűtés, akkor nem kell többé "100" körüli számokat látnod a Celsius-skálán.

A másik út kétségtelenül izgalmasabb, és talán több időbeli ráfordítást és türelmet igényel. Hardveralapú változtatásokra nincs szükség, az ideális hőfoktartományt BIOS-ban található paraméterek állításával érheted el. Természetesen ez csak így leírva hangzik egyszerűnek, a konkrét művelet előtt érdemes internetes fórumokhoz csatlakoznod, hogy megismerhesd a teljes folyamatot. Némi kutakodással hamar rábukkanhatsz ezekre a leírásokra, melyek teljes alaplapcsaládokra vonatkozóan segítenek megérteni a beállításokat és azok hatásait. Az útmutatókban szó lesz az egyes magokhoz tartozó órajelszorzókról, az egyes órajelszintekhez társított feszültségszintekről és működési görbéről, valamint a tápellátási finomhangolásokról. Ha azonban ehhez mégsincs türelmed, netán nem szeretnéd ennyire érteni a platform működését, akkor sincs baj, csak légy alapos a konfiguráció főbb elemeinek megválasztása során.

Nem adják könnyen a 6 GHz-et

Egy kattintással beállítható, de a fentebb vázolt hőtermelési probléma miatt nagyon nehezen elérhető; ez a konklúzió a 6 GHz-es órajellel kapcsolatban. A Gigabyte Z690-es alaplap is megadná erre a lehetőséget, de ekkor olyan, automatikusan átállított és kezelt feszültségértékek aktiválódnak, amikkel a "throttling" jelenség azonnalivá válik. Jó eséllyel soha nem fogod látni a 6-os számot az órajel kezdőkaraktereként, és egyébként manuális beállításokkal, hozzáértés mellett is szinte lehetetlen stabilan hozni ezt az "extrém" maximumot. Ha azonban a CPU is úgy akarja, és van idő a próbálgatásokra, akkor a Z690 és a Z790 is megadja a kellő alapot, de nem biztos, hogy van értelme ennyit vesződni a kísérletezéssel - a sebességbeli növekmény tesztprogramokban sem lenne több 6-9 százaléknál.

Ha veszed a fáradtságot, és átolvasod azt a bizonyos tuningos útmutatást, akkor a 6 GHz feletti órajel sem lehetetlen egyszálas Turbo-értéknek. Csak bírd hűteni...
Ha veszed a fáradtságot, és átolvasod azt a bizonyos tuningos útmutatást, akkor a 6 GHz feletti órajel sem lehetetlen egyszálas Turbo-értéknek. Csak bírd hűteni...

A 13900KS esetében elméletileg semmilyen plusz felhasználói beavatkozásra nem lesz szükség a 6000 MHz-hez, de mint eddig, most is csupán egymagos terhelés esetében lesz ekkora az órajel. Többmagos használat során már szerényebb a frekvencia, úgyhogy a számok bűvöletéből inkább lépj át a reális felhasználás mezejére.

Lapkakészletes variációk tengerében

Azt senki sem mondhatja az Intelre és partnergyártóira, hogy szűkös alaplapkínálatot biztosít az új processzorok számára. Nemsokára négyféle, teljesítményre és szolgáltatásokra hangolt lapkakészlet lesz a piacon, de ahogy az lenni szokott, a Z-sorozatú típusokat igen drágán mérik. Sőt, egyre drágábban, egy kompromisszumoktól mentes Z790-es alaplap induló ára valahol 200 ezer Ft környékén van, és csak egy picivel jobb a helyzet a Z690-es elődöknél. A B660-ak között viszont ki lehet fogni több ajánlott vételt, különböző méretekben, tudással és tuningfunkciókkal ellátva.

Egyébként, ha a két Z-s lapka közötti különbségre vagy kíváncsi, akkor sok eltérést nem fogsz találni. A PCIe 4.0 sávok számának növelése és az USB 3.2 20 Gb/s szabvány szerinti portok támogatásának erősítése mellett a maximális memóriaórajel térhet még el, ám itt elvileg a gyártóknak lehetősége lenne a Z690-es példányoknál is engedélyezni a DDR5-7000 MHz+ frekvenciákat; egyelőre mégsem teszik. A 600-as sorozatú alaplapok felé billen a mérleg a Raptor Lake teljes értékű BIOS-támogatása miatt, innentől pedig igazából felhasználói preferencia és árcédula dönt. Az biztos, hogy ránézésre nehezen fogsz dönteni, elég, ha megnézed a tesztünkben használt alaplapot és annak ROG STRIX Z690-E Gaming WiFi néven futó elődjét.

Olykor feleslegesen erős

Röviden és tömören talán így lehetne jellemezni a Core i9-13900K-t, de természetesen azért ennél jóval árnyaltabb a kép. Tesztünkben kifejezetten arra voltunk kíváncsiak, hogy mekkora az előrelépés és a generációs differencia a két inteles csúcsmodell között, és ebben a tekintetben kicsit felemás az ítélet. Az sem érhet meglepetésként, hogy a több E-mag és a magasabb órajelek miatt a kellően párhuzamosított feladatvégzésekben tündököl a Raptor Lake zászlóshajó, de játékok esetében sok függ attól, hogy milyen videokártya üzemel mellette. Tesztkonfigurációnk RTX 2080Ti grafikus vezérlője kezd kevés lenni, 1440p feletti felbontáson a CPU amperkoktélokat szürcsölgetve figyeli, miképp küzd a GPU a számításokkal. Fordul a kocka, ha pl. egy RTX4090 kerül a két i9-es mellé, az olykor 4K-felbontáson is CPU-limites környezetet teremtő GeForce szörnyeteg jobban érezheti magát a magasabb nyers processzorórajelen. Cserébe a két komponens összfogyasztása legalább 1 kW-os tápegységet igényel, ami azért még okozhat fejtörést a gépépítés során.

Viszont, ha elfelejtjük az Alder Lake és a Raptor Lake viszonyát, és kizárólag az utóbbira koncentrálunk, akkor egy esetleges gépfejlesztés alkalmával igen jó irányba léphetünk, ha az újabb modellt választjuk. Mondjuk ezt úgy, hogy az LGA1700-as foglalatba már "csak" egy félgenerációs frissítés érkezik 2023-ban, ezt követően ismét új socketet vezet be az Intel. A Skylake-architektúrán alapuló Core-generációkról ajánlott és logikus váltási lehetőség a 13-as CPU-család, és bár a csúcsmodell fogyasztási jellemzői horrorisztikus szintet érhetnek el, a Ryzen 7000 ellenében még így is megfontolandó. A nap végén a platformváltás teljes költsége fog dönteni, az pedig mindkét oldalon súlyos összegeket igényel jelenleg. Nem szerepelt a tesztünkben, de látatlanban kijelenthetjük, hogy

a Raptor Lake-generáció legtutibb vétele egyelőre a Core i5-13600K,

amihez még mindig ott vannak a remek DDR4-es Z690-es alaplapok, vagy a hamarosan piacra kerülő B760-as újdonságok. Az i9-13900K pedig megmarad a maximalistáknak, akiknek soha semmi sem elég erős. Erre az igényre pedig bőségesen rászolgál a csúcsprocesszor, aminek kihajtása nemcsak tápegységet és hűtést, hanem némi szaktudást és elhivatottságot is igényel. Ha ezek megvannak benned, ez lesz a te új Core-barátod!

Oldalak: 1 2

Intel Core i9-13900K

Ár: 276 500 Ft
A 13900K kihajtása nemcsak tápegységet és hűtést, hanem némi szaktudást és elhivatottságot is igényel. Ha ezek megvannak benned, ez lesz a Te új Core-barátod!
  • LGA-1700 foglalat
  • 10 nm gyártástechnológia
  • 24 mag (16 E-Core, 8 P-Core)
  • 32 programszál egyidejű feldolgozása
  • 2,2/3 GHz alapórajel
  • 5,8 GHz maximális Turbo Boost órajel
  • 32 MB L2 cache
  • 125 W TDP alap
  • 253 W TDP Turbo
  • DDR4 és DDR5 vezérlő
  • Intel UHD Graphics 770 iGPU
  • PCIe 5.0 és 4.0 vezérlők
  • 20 PCIe-vonal
  • Intel 600 és Intel 700-as chipkészlet-kompatibilitás
PRO
  • 24 mag, 32 programszál
  • magas üzemi órajelek
  • hatékony energiagazdálkodás
  • gyors DDR5-vezérlő
  • előző generációs lapokkal is kompatibilis
  • óriási számítási teljesítmény
Kontra
  • brutális hőtermelés
  • nagy fogyasztás
  • magas platformköltség
  • az előző generációhoz képest nincs nagy előrelépés
  • harmatgyenge iGPU
  • drága
                        Array
(
    [gameinfo_id] => 8182
    [topic] => 1
    [group] => 25
    [gameinfo_name] => Intel Core i9-13900K
    [gameinfo_name_alias] => 
    [gameinfo_platform] => 
    [gameinfo_gamestyle] => 
    [publisher_id] => 0
    [developer_id] => 0
    [manufacturer_id] => 1
    [gameinfo_game_released] => 0
    [gallery_id] => 0
    [gameinfo_description] => 
    [gameinfo_date] => 2023-01-13 11:10:09
    [gameinfo_webpage] => https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/230496/intel-core-i913900k-processor-36m-cache-
    [gameinfo_tags] => intel, cpu, processzor, 13900k, core
    [gameinfo_url] => intel-core-i9-13900k
    [gameinfo_pro] => 24 mag, 32 programszál
magas üzemi órajelek
hatékony energiagazdálkodás
gyors DDR5-vezérlő
előző generációs lapokkal is kompatibilis
óriási számítási teljesítmény
    [gameinfo_kontra] => brutális hőtermelés
nagy fogyasztás
magas platformköltség
az előző generációhoz képest nincs nagy előrelépés
harmatgyenge iGPU
drága
    [gameinfo_data] => LGA-1700 foglalat
10 nm gyártástechnológia
24 mag (16 E-Core, 8 P-Core)
32 programszál egyidejű feldolgozása
2,2/3 GHz alapórajel
5,8 GHz maximális Turbo Boost órajel
32 MB L2 cache
125 W TDP alap
253 W TDP Turbo
DDR4 és DDR5 vezérlő
Intel UHD Graphics 770 iGPU
PCIe 5.0 és 4.0 vezérlők
20 PCIe-vonal
Intel 600 és Intel 700-as chipkészlet-kompatibilitás
    [gameinfo_gs_rating] => 0
    [gameinfo_pcw_rating_performance] => 10
    [gameinfo_pcw_rating_service] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_pricevalue] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_display] => 0
    [gameinfo_pcw_rating_materialquality] => 0
    [gameinfo_pcw_rating_extrafunctions] => 8
    [gameinfo_pcw_rating_software] => 0
    [gameinfo_pcw_rating_battery] => 0
    [gameinfo_pcw_rating_look] => 0
    [gameinfo_pcw_awards] => Array
        (
            [0] => 4
        )

    [gameinfo_price] => 276 500
    [gameinfo_forum_url] => 
    [gameinfo_embed] => 
    [gameinfo_quote] => A 13900K kihajtása nemcsak tápegységet és hűtést, hanem némi szaktudást és elhivatottságot is igényel. Ha ezek megvannak benned, ez lesz a Te új Core-barátod!
    [gameinfo_format] => 
    [gameinfo_pegi] => 
    [gameinfo_pegi_descriptor] => 
    [gameinfo_multiplayer_online] => 
    [gameinfo_multiplayer_offline] => 
    [gameinfo_numofplayers] => 
    [gameinfo_pack] => 
    [gameinfo_language] => 
    [gameinfo_subscription] => 0
    [gameinfo_important] => 0
    [gameinfo_release_date] => 0000-00-00
    [gameinfo_collectors_edition] => 0
    [gameinfo_need_internet] => 0
    [gameinfo_cover] => 
    [gameinfo_screenshot1] => 
    [gameinfo_screenshot2] => 
    [gameinfo_screenshot3] => 
    [gameinfo_screenshot4] => 
    [manufacturer] => Array
        (
            [manufacturer_id] => 1
            [manufacturer_name] => Intel
            [manufacturer_url] => intel
            [manufacturer_link] => http://www.intel.com
            [link] => /gyarto/intel
        )

    [link] => /termekinfo/intel-core-i9-13900k-8182.html
    [gameinfo_pro_list] => Array
        (
            [0] => 24 mag, 32 programszál
            [1] => magas üzemi órajelek
            [2] => hatékony energiagazdálkodás
            [3] => gyors DDR5-vezérlő
            [4] => előző generációs lapokkal is kompatibilis
            [5] => óriási számítási teljesítmény
        )

    [gameinfo_kontra_list] => Array
        (
            [0] => brutális hőtermelés
            [1] => nagy fogyasztás
            [2] => magas platformköltség
            [3] => az előző generációhoz képest nincs nagy előrelépés
            [4] => harmatgyenge iGPU
            [5] => drága
        )

    [gameinfo_pcw_rating] => 8.5
)
1
                        
  • Teljesítmény:

    10

  • Ár/Érték:

    8

  • Extra funkciók:

    8

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.