Weboldal nélkül szinte esélye sincs manapság egy vállalkozásnak vagy vállalkozónak, hogy megállja a helyét a piacon. Kezdő vállalkozásnál azonban komoly anyagi teher lehet egy profi webfejlesztőt felbérelni, hogy készítse el a bemutatkozó oldalt, sőt, akár a webshopot is. Az is gyakori probléma, hogy a webfejlesztő nem érti meg teljes mértékben, pontosan milyen oldalt is szeretnél, ami nézeteltérésekhez, komolyabb vitákhoz és elhúzódó átadáshoz is vezethet.
Ha nem sajnálsz némi időt és energiát tanulásra és kísérletezésre, de azért webfejlesztőnek sem szeretnéd továbbképezni magadat, az Incomedia szoftverével elkészítheted modern és látványos weboldaladat úgy, hogy közben nem kell profi programozóvá válnod.
A windowsos szoftver alapverzióját a PCW Max tagok már jól ismerhetik (májusban például ingyen kapták meg a Go 2024 kiadást), most viszont leteszteltük a legnagyobb, Pro változatot, amelyben számtalan extra modul is helyet kapott, valamint a mesterséges intelligenciát is csatasorba állíthatod, hogy még jobb weboldalt készíthess.
Sajátos felépítés
Idén lett 26 éves az Incomedia és fő szoftvere, a WebSite X5, így nem is meglepő, hogy felépítése, komplexitása teljes. Ugyanakkor egy egészen egyedi szerkesztési, alkotási folyamatra kell felkészülnöd, hiszen a vetélytársakkal ellentétben ez nem webes szolgáltatás, hanem Windowsra kell telepíteni, emellett pedig nem WYSIWYG-szerkesztő, vagyis nem a már kész oldalon navigálva kell szerkesztened, hanem menükben járkálni, honlaptérképet bújni és modulrendszerben, komponensek tologatásával felépíteni az egyes oldalakat.
Mindez így olvasva elég bonyolultan hangzik, ám az Incomedia igyekszik ezt a lehető legjobban megkönnyíteni. Ennek első lépése a sablonkönyvtár. Amikor a programot elsőként indítod, nem feltétlenül kell tiszta lappal indulnod, választhatsz egyet a milliónyi sablonból. Ezek jelentős része fizetős, ám a Pro verzióban azért szép számmal kapsz ingyen felhasználhatót is. Itt az előnézeti módban kipróbálhatod az oldal felépítését, a választott menürendszert, elrendezést, effekteket stb. Ha tetszik, elég rákattintanod, a program minden szükséges elemet beszerez és betölti a szerkesztőbe.
A weboldalad lelke
Innen kell továbblépned az általános beállításokra, és a sablon stílusának finomhangolására. Ez még nem feltétlenül kreatív, szerkesztői feladat, viszont annál fontosabb. Itt kell megadnod az alapvető információkat weboldaladról, beállítani az RSS-hírfolyamot, az adatvédelmet, a SEO-optimalizálást, és itt kötheted oldaladhoz például a Google Analyticset is. Fontos a sütifigyelmeztetést is aktiválnod és testreszabnod, valamint ha webshopot készítesz, az ehhez tartozó funkciókat (például fizetési, szállítási lehetőségek, regisztráció, felhasználókezelés, levelezés stb.) is itt kell konfigurálnod.
Ugyan még mindig az alapul választott sablonodban vagy, máris több órád elment készülő weboldalad konfigurálásával, ám ez a lépés nagyon fontos a későbbi sikeres működés szempontjából. Persze ide is bármikor visszatérhetsz, a WebSite X5-ben bármikor ugrálhatsz a beállítások és a kreatív oldaltervezés között.
A következő lépésben az oldaltérképet kell meghatároznod: hány oldalból áll majd a website, milyen neveken lesz elérhető a menüben stb. Ha már aktív weboldalról van szó, amihez újabb oldalt fejlesztesz, megjelölheted fejlesztés alatt állónak, de zárolni is tudod, ha jelszóhoz kötöd annak elérését.
A kreatív rész az egyes oldalak összeállításánál vár. Itt alakíthatod ki weboldalad kinézetét. Ehhez a jobb oldali menüből kell az objektumokat az oldalszerkesztőbe helyezned, ahol margókhoz igazítva méretezheted is azokat. Amelyik elhelyezett objektumra rákattintasz, annak tartalmát szerkesztheted is, ha pedig extra animációt, külsőt szeretnél, akkor elég kijelölni az adott elemet, majd a felső menüből kiválasztani a kívánt opciót. A Pro verzióban sok-sok modul elérhető, ám ha speciális objektumot is szeretnél, a kezelő gombjára kattints: a külön ablakban megnyíló Incomedia webshopban számtalan további elemet találsz, amelyek vagy ingyenesek, vagy előre megvásárolt kreditekért tudod beszerezni. Kreditet is az Incomedia oldalán vehetsz, méghozzá kisebb-nagyobb csomagokban. Érdemes feliratkozni a cég hírlevelére, gyakran akciózzák a kreditpakkokat, így akár 30-40%-kal olcsóbban is beszerezhetsz nagy mennyiségű kreditet, amit később modulok, sablonok, effektek stb. vásárlására használhatsz fel.
A kreatív szerkesztő viszonylag egyszerűen használható, ám érdemes figyelni rá, hogy a Nyers formátumok gombra kattintva az adott oldal szekcióit is tudod szerkeszteni (például a háttérben scrollozható háttérkép, szín-alányomás az egyes moduloknál stb.).
A kedvenc gombod a jobb felső sarokban található Előnézet lesz, ami azonnal megnyitja a készülő weboldalt. Bár az objektumok előnézetét a főablak jobb alsó sarkában is láthatod, a teljes előnézet adja a tökéletes betekintést. Az Előnézet ablak egy normál böngésző, ám fent nagyon fontos gombokat használhatsz. Tesztelheted például a reszponzív megjelenést mobilon, tableten, álló vagy fekvő helyzetben is. Az Objektumszerkesztő mód is hasznos: ezt aktiválva végighaladhatsz az adott oldalon, majd a kívánt objektumra kattintva azonnal annak szerkesztő menüjébe juthatsz.
A 2024-es verzióban a szöveges részeknél egy csillagokkal tarkított MagicText gomb is megjelent, amely nem más, mint egy integrált generatív mesterséges intelligenciás modul. Itt megadhatod a programnak, hogy milyen nyelven, miről és milyen stílusban írjon szöveget. A modul tud magyar nyelven is, ami kellemes meglepetés, de azért tökéletes eredményt még nem mindig sikerült vele elérnünk.
Segítség és élesítés
A WebSite X5-ben készített weboldalnál az utolsó lépés a netre való feltöltés, ám ezelőtt mindenképpen érdemes az optimalizálást is elvégezni. Ez a funkció tüzetesen átnézi az elkészült oldalt, majd javaslatokat tesz arra nézve, hogy hol lehet hiba, vagy mit lehetne esetleg optimalizálni, hogy gyorsabb, biztonságosabb legyen az oldalad. Ha ezzel is megvagy, exportálhatod az oldalt SSD-dre, vagy egyenesen a beállított online tárhelyedre is feltöltheted FTP-n keresztül. Érdemes utóbbit használni, így a szerkesztés és módosítás is sokkal egyszerűbbé és gyorsabbá válik.
Az Incomedia WebSite X5 teljes kezelőfelülete felhasználóbarát, mindenhol találsz segítséget, ha elakadnál. Emellett a cég számtalan oktatóvideót is kínál weboldalán, és gyakran tart online kurzusokat is. A közösség is népes, itt is tudsz kérdezni, ha valami nem akar összejönni szerkesztésnél. A menüpontok és jó néhány tipp is magyar nyelven jelenik meg a programban, ám gyakran futottunk abba a hibába, hogy a szövegeknek csak egy részük volt lefordítva, a többi angol maradt.
A WebSite X5 Pro a legnagyobb verzió (a belépő a Go, a köztes pedig az EVO), amely képes komplex weboldalak tervezésére és létrehozására akár úgy is, hogy nem kell extra krediteket vásárolnod. A program jelenlegi éves licencdíja 77 201 forint, amihez 150-nél is több sablon jár, tartalmazza a SEO, blog és e-kommersz modulokat, továbbá analitikát, a MagicText generatív AI-t és kiemelt segítséget is. A WebSite X5 semmiképp sem nevezhető olcsó szerkesztőprogramnak, de ha rászánod az időt és kitapasztalod kezelését, te tervezheted meg saját, egyedi és profi weboldaladat.