Minden évben kicsi, ám annál több érdekességet rejtő standdal képviselteti magát a Computex kiállításokon az osztrák illetőségű Noctua. A processzorhűtőiről, valamint ventilátorairól elhíresült európai gyártó idén is kitett magáért, és amellett, hogy egy sokak által régóta várt modellfrissítést is bejelentett, valami egészen egyedivel is meglepett minket - és itt most nem a borhűtőre, vagy a SeaSonic-kal közösen készített, 1,6 kW-os tápegységre gondolunk.
A cég palettáján régóta már az NH-D15 volt a csúcsragadozó, ami a jelenleg kapható léghűtések közül az egyik legnagyobb, ám a méret nem céltalan, egyben az egyik leghatékonyabb CPU-hűtő is mind a mai napig. Ennek érkezik nyáron a következő generációs változata, az NH-D15 G2, ami minden tekintetben felülmúlja elődjét.
A D15 G2 6 helyett 8 hőcsövet kapott, szintén duplatornyos kialakítású és 20%-kal nagyobb hűtőfelületen disszipálhatja a hőt. Az eltolt felépítésnek hála a PCIe és DIMM foglalatok teljesen szabadon maradnak, miközben akár 2 ventilátort is felszerelhetsz rá. Ezek a ventilátorok is megújulnak, már az új, csendesebb és még nagyobb légszállítású 14 cm-es A14x25 G2 példányok kerülnek rá, valamint Torx csavaros SecuFirm2+ gondoskodik a multiplatformos kompatibilitásról. Apróság, de kellemes extra, hogy új csavarhúzót is kapsz a hűtőhöz, valamint NT-H2-es hőpasztát, ami a cég legjobb pasztája. A D15 G2 ára kb. 30 euróval lesz magasabb elődjénél, 150 euróért (kb. 59 ezer forint) szerezheted majd be.
A HOME-széria is érdekes újdonság a cég kínálatában, ami a Noctua ventilátorokat helyezi új helyzetekbe - például asztali ventilátorként is használhatod a megfelelő kiegészítővel. Ennél azonban izgalmasabb a Noctua Thermosiphon projektje, amelyet egyelőre csupán prototípusként állítottak ki, és mint azt már régről tudjuk, ez akár 1, akár 3-4 év további fejlesztést is jelenthet a Noctuánál. Az új rendszer alapelemeit, vagyis a radiátort és a CPU-blokkot egy belga céggel,
A Calyosszal közösen fejleszti a Noctua, a cél pedig nem más, mint olyan AIO folyadékhűtést készíteni, amiből teljesen elhagyható a szivattyú. A 240 és 360 mm-es radiátorral tervezett rendszerben a hőelvezetés a PC felső részébe kerül, a hűtőfolyadék áramlása pedig termodinamikai elven valósul meg: ami felmelegszik, az a radiátorba folyik, ott lehűl, majd visszaáramlik a CPU-blokkba. A rendszerben így nincsen mozgó alkatrész (csupán a ventilátorok), nincsen, ami elromoljon (szivattyú), és ezáltal a zajszint is minimális. Egyelőre korai tesztpéldányok állnak csak rendelkezésre, de sikerült megtudnunk, hogy a 240 mm-es modell túlteljesíti az eredeti D15-öt hatékonyságban, a 360 mm-es változat pedig akár az új D15 G2-nél is jobb lehet - majd ha egyszer elkészül. Hogy mikor, illetve hogy mennyibe fog kerülni, az egyelőre nem ismert, viszont ha beválik, sok PC-gyártó fog sorban állni érte, mert a folyadékhűtések minden előnyével rendelkezik, miközben hátrányaikkal nem kell bajlódni. Csupán egyetlen dolog hiányzik erről, a D15 G2-ről és minden új Noctua termékről: az RGB-világítás, ami továbbra sem lesz elérhető a cég egyetlen termékénél sem.
Ezúton is köszönjük nekik.
Helyszíni tudósításunk a Computex szervezője, a TAITRA támogatásával valósult meg. A Taiwan Trade Center budapesti kirendeltsége egyike a TAITRA 60 irodájának, amely segíti a magyar és tajvani vállalkozások közös munkáját.