Akárcsak a többi márka esetében, úgy a Dellnél is léteznek kevésbé jól sikerült laptopok, ám ha a gép nevében ott az "XPS" jelölés, már kellemetlen meglepetés nem érhet. A 2020-as XPS 13 9300 több generációnyi finomhangolás eredménye, ezért nem is csoda, hogy nagyon jól sikerült. Be is mutatjuk ezt most részletesebben!
Élet az Inspironon túl
A Dell legnagyobb számban eladott notebook-típusa egyértelműen az Inspiron - olcsó, egyszerű, semmi meglepetést nem tartalmaz és azért a 3 év garanciát megkapod ezekre a gépekre is. Nem is csoda, hogy a buszok hátulján, a metrókban és kb. mindenhol ilyen gépeket reklámoznak.
Pedig ha valamire, akkor az XPS-ekre sokkal büszkébb lehet a Dell, mert míg az Inspironoknál dominál a műanyag és a költségcsökkentés, addig
az XPS-nél a főszerep a prémium anyaghasználaté és az ötletes innovációé.
Már 1993-ban, az XPS megszületésekor is a csúcsminőségű PC elkészítése volt a cél, és ez nagyon jól sikerült a Dellnek, mert az XPS PC-k sorra zsebelték be a díjakat. Aztán háttérbe szorult a Dellnél az XPS, a gaming vonalat sem nagyon erőltették, amikor pedig ismét a gamer PC-kre figyelt fel a közönség, már a Dell tulajdonában volt a szintén nagynevű Alienware cég és annak fejlesztései, gépei.
Szerencsénkre azonban az XPS márka nem halt ki, ám a kizárólagosan gaming fókusz helyett a kívül-belül prémium végfelhasználói PC-it sorolta ide a Dell. Az XPS notebookok 2010-ben kaptak egy óriási lökést, amikor több, vadonatúj, egyedi fejlesztésű laptop is megjelent ebben a kategóriában.
A jelenleg tesztelt modell, az XPS 13 első változata 2012-ben mutatkozott be és már akkor is a masszív, prémium külső volt az egyik olyan tulajdonsága a gépnek, ami miatt rengeteg szaklap díjakkal halmozta el. Az azóta eltelt 8 évben menetrendszerűen érkeztek a frissítések és a mostani XPS 13 9300-on jól látszik, milyen sokat jelent ez a fajta gondos finomhangolás.
Kicsi, prémium és erős
A vékony, mindössze 13,8 mm-es, 13 colos XPS 13 9300 a maga 1,2 kg tömegével kifejezetten könnyen hordozható, ám ettől a gép még masszív, akár egy 2,5 cm vastag gamerlaptop. Ezt a karbonszálas belső váznak és az unibody külső alumíniumborításnak köszönheti, amely ránézésre is prémium, tapintásra pedig még inkább.
Régebben komoly negatívuma volt az XPS-eknek, hogy helyhiány miatt a kijelző alá került a webkamera. Nos, emiatt már nem kell, hogy fájjon a fejed, ahogy már a tavalyi modelleknél, úgy itt is a felső, hajszálvékony kávában rejtették el az arcfelismerős kamerát.
Ennél is érdekesebb a kijelző. Ez 13,4"-os, 16:10-es képarányú és full HD+ felbontású. A kivételes minőségű IPS-panel akár 500 nites fényerőre is képes, színei szépek, vagyis kiváló képminőséget biztosít.
A készülékház oldala szinte teljesen üres, mindössze két Type-C portot használhatsz, amelyek egy Thunderbolt 3 vezérlőre kapcsolódnak. Ez multifunkcionálissá varázsolja az apró aljzatokat, ám a Type-A USB és a HDMI hiánya fájdalmasak lehetnek. Persze egy átalakítóval és/vagy elosztóval mindez pillanatok alatt megoldható (de semmiképp sem filléres).
Odabent 10. generációs Intel platform rejtőzik. A Core i7-es CPU elegendő teljesítményt nyújt munkához, tanuláshoz és akár némi videoszerkesztéshez is, miközben az energiatakarékosságra is ügyel. 8 GB RAM-mal és 512 GB-os NVMe SSD-vel egészen jó teljesítményre képes az XPS 13 9300, amelyek közül leginkább az SSD-ért tudunk őszintén lelkesedni.
A RAM ma még épp elegendő, de komoly munkánál már kevés, a 16 GB időtállóbb lenne, márpedig egy drága csúcsgép esetében ez jogos elvárás.
A vékony gép üzemideje a kis méret és tömeg ellenére egészen jó, egy teljes munkanapot könnyedén kibír, de azért már vannak jobban teljesítő ultrabookok is a piacon.
Az 52 Wh-s akkumulátort bármelyik Type-C porton tudod gyorstölteni, ami hasznos, ráadásul erre bármely, PD-kompatibilis Type-C töltővel képes.
A kis méret ellenére a billentyűzet elrendezése ideális és kényelmes, a gombok taktilis tulajdonsága jó és természetesen a háttérvilágítás sem hiányzik, viszont a jobb sarokba száműzött, ujjlenyomat-olvasós ki/bekapcsoló miatt fekete pontot érdemelnek a tervezők.
Mentségükre legyen mondva, ez a gomb lejjebb van a többinél, így kicsit nehezebb véletlenül megnyomni. LAN vezérlő nincsen a gépben, így a hálózatra Killer Wi-Fi 6 modullal kapcsolódik az XPS 13 9300, BT5 eszközöket is fogad, ám 4G/5G modemmel nem kérheted ezt a laptopot.
Csúcskategóriás minimalizmus
Az XPS 13 9300 egy gyönyörű gép, már messziről lerí róla, hogy prémium kategóriás modell. A kijelző csodás, a biometrikus azonosítás sem hiányzik, a sebesség és az üzemidő egyaránt topkategóriás. Az évek során finomított dizájn az egyik legjobb, így nagyon szerethető kis masina lett a 9300. De nézzük az árnyoldalt.
A Type-C portok hasznosak, ám sajnos emellett normál Type-A-t nem kapsz (csak átalakítóval) és sajnos a 8 GB RAM is kevés ma már. Minderre már van megoldása a Dellnek, mégpedig a nemrég bejelentett, de a teszt készítésekor itthon még nem kapható XPS 13 9310-es modell, amely eggyel fejlettebb, 11. generációs Intel Core CPU-ra és platformra épül, Type-C portok pedig már Thunderbolt 4 vezérlőre kapcsolódnak.
A gép 770 ezer forintos ára szédítően magas, de persze ezért cserébe a ma kapható egyik legjobb ultrabook lehet a tiéd, de még így is azt gondoljuk, hogy érdemes várni, ha ilyet szeretnél, és inkább válaszd a 9310-es, fejlettebb belsővel szerelt XPS 13-at.