Nyár közepén mutatta be az Elgato a saját, egyszerűen csak Facecam névre keresztelt webkameráját, amivel egyértelműen a streamereknek kínáltak "olcsó" alternatívát a dslr kamerákkal szemben. A maga 200 dolláros, vagyis durván 70 ezer forintos árával persze a Facecam sem volt kifejezetten pénztárcabarát, minőségben azonban messze felülmúlta nemcsak a mainstream kamerákat, mint a Logitech C920, hanem a prémium modelleket is.
A koronáért azonban az Elgato mellett a Dell is bejelentkezett, méghozzá az Ultrasharp családhoz tartozó kamerával. Ugyanazon az áron, de egészen más célközönséggel került piacra ez webkamera, és az a helyzet, hogy a mérnökök kitettek magukért.
A kifejezetten letisztult, indusztriális dizájnnal érkező Ultrasharp Webcam hengeres fém házat kapott, aminek köszönhetően már a doboz kinyitása után egyértelművé válik, hogy ez bizony egy prémium hardver. A kamera elejére mágnessel kapaszkodik a sapka, és a kétféle talpat is így tudjuk rögzíteni az aljára. Az egyikkel különböző állványokra tudjuk rácsavarozni a webkamerát, míg a másik a hagyományos, monitorok tetejére kapaszkodó fajta. Annak kifejezetten örültem, hogy elől csak egy kis karommal kapaszkodik a kamera, így még a vékony kávájú monitorba se nagyon lóg bele, az viszont némi szomorkodásra adott okot, hogy a kamera csak fel-le irányba dönthető, oldalra nem forgatható ezzel a konfigurációval.
A közel két méteres USB-C kábelt csatlakoztatva azonnal megnyílik a Dell Peripheral Manager, amivel konfigurálhatjuk a kamerát. Ha nem akarunk vacakolni, akkor választhatunk a négy fő mód közül (default, smooth, vivid, warm), de ha teljesen a saját ízlésünkre akarjuk szabni a képi világot, több ponton is felülbírálhatjuk az algoritmus. Állíthatjuk a fehéregyensúlyt, a fényerőt, az élességet, a szaturációt és a kontrasztot is, válthatunk 50 és 60 Hz között, hogy kiszűrjük a villogó lámpát a háttérben, a rosszul megvilágított szobákban pedig a HDR bekapcsolásával nyerhetünk sokat. Ha valakinek az állandó fényerő a fontos, az priorizálhatja az expozíciós értéket, de választhatjuk azt a módot is, ahol a stabil frame-rate-nek rendel alá minden mást a rendszer.
A Dell webkamerája elképesztően teljesít egyébként azokban a teljesen hétköznapi, de kamerák számára nagyon nehéz szituációkban, mikor egy nagyon világos felület, például egy ablak van a hátunk mögött. Remekül húzza az arcunkra az expozíciót és emeli ki a lényeget, míg a legtöbb webkamerán ilyen helyzetben teljesen sötétek lennénk egy kiégett háttér előtt. Egy koromsötét szobában, ahol csak a monitor fénye világítja meg nagyon erősen az arcunkat, azért nem hibátlan, ilyenkor az expozíciós értéket nem tudja pontosan belőni a kamera, ami miatt picit vibrál a fényerő.
Ezek nagy részét a legtöbb hagyományos webkamera is tudja, a Dell modelljének előnye az extrákban rejlik. Egyrészt a Sony Starvis szenzorát használó kamerából akár 4K/30-as képet is kinyerhetünk, de ha beérjük 1080p-vel, akkor akár 60 fps-t is választhatunk. A kamera szenzora mellé kapunk egy infrás és egy közelségérzékelőt is. Előbbi használható Windows Hello azonosításhoz, így a jelszavunk vagy PIN-kódunk begépelése nélkül, villámgyorsan beléptet minket a rendszer, míg a közelségérzékelőnek köszönhetően a rendszer képes automatikusan lezárni a gépet, ha felállunk előle (így a gyerek, az asztalra felugró macska, vagy a vicces kollégák nem tudnak belekontárkodni a munkánkba).
Emellett van egy mesterséges intelligencia által vezérelt automatikus arckövetés is, ami nem engedi, hogy kihajoljunk a keretből. Ilyenkor a kamera kivág egy kisebb részt a teljes képből, és ha esetleg megpróbálunk kimozogni belőle, automatikusan utánunk húzza, mint például az Nvidia Broadcast szoftvere. Beépített mikrofont viszont nem kapunk, de mivel ezek hagyományosan tragikusak a webkamerákban, ez talán nem is olyan nagy baj.
Ahogy az a funkciókból is látszik, a Dell nem feltétlen a tartalomgyártókat akarja elhappolni az Elgato kamerája elől. Nekik a Stream Deck integráció, az ISO-állítás és a jobb mobilitás a fontos, a legtöbben egyébként is jól meg lesznek világítva. Ha viszont valaki tényleg jól akar kinézni a céges meetingeken (akár 4K-ban), nem akar sokat babrálni a beállításokkal, gyenge fényviszonyok mellett is minőségi képet szeretne, és megkönnyíti a dolgát a Windows Hello azonosítás, annak izgalmas választás lehet a Dell Ultrasharp Webcam. Hogy mindez egy kifejezetten prémium dizájnnal érkezik, és az egyébként letisztult irodánkban nem egy gagyi műanyag vackot kell nézegetnünk, az már csak hab a tortán.