Négy év kihagyás után ismét teljes pompájában rendezték meg Tajpejben, a chipgyártás hazájában a Computex kiállítást, ami a legfontosabb PC-központú rendezvény a nyár elején. Ugyan a 2019-es méreteihez viszonyítva zsugorodott a kiállítás, jelentéktelennek nem nevezhető: több, fontos bejelentést és termékbemutatót sikerült első kézből olvasóink számára is megmutatni. Ezekről az elmúlt napokban, hetekben részletesen is beszámoltunk, azonban cikkünkben inkább a megfigyelhető trendeket igyekszünk kicsit boncolgatni, valamint megmutatjuk, mely termékek voltak a legérdekesebbek.
But can it run Crysis?
A kiállítás egyik legfontosabb előadását az Nvidia vezére, Jensen Huang tartotta, ahol azonban csak említés szintjén volt szó a PC gamingről és a GeForce-okról. A rivaldafényt egyértelműen a cég szuperszámítógépes világba szánt fejlesztései kapták, amelyeknek fő céljuk, hogy a mesterséges intelligencia-számításokat gyorsítsák fel jelentősen. Merthogy a jövő már nem az általános célú processzoroké, sőt, egy ponton túl a hagyományos grafikus chipeket sem érdemes bányászatra vagy MI-számításokra kényszeríteni: a jövő a dedikált chipeké, amelyek akár csökkenő fogyasztás mellett is olyan mértékű gyorsulást hoznak a számítási kapacitásban, amire még a Moore törvénye által diktált időszakban sem volt példa. Hogy erre mennyire vevő a piac, azt jól mutatja, hogy az Nvidia részvényárfolyama minden rekordot megdönt, és ezen még a félresikerült RTX 4070/4060 Ti termékek sem tudnak változtatni.
A GH200-as Grace Hopper jó példa arra, miért is érdemes dedikáltan MI-feladatra szánt hardvert bevetni az általános célú, x86-alapú szerverek helyett: 72 ARM CPU, H100 GPU, 96 GB HBM3 RAM és 576 GPU memória kerül egy modulra, amely az MI-számításokat akár 284× gyorsabban hajtja végre, mint egy x86-os CPU. Ebből a DGX GH200 256 darabot kapcsol össze, így a számítási kapacitás 1 exaFLOPS.
Újra divat PC-t építeni
A Computex kiállítónak jelentős része a PC-építéshez szükséges komponensek piacán ismert gyártó. Érdekes volt látni, hogy bár még mindig hódít az RGB-s őrület, azért a bazári kinézetű, csicsás házakra már sokkal kisebb a kereslet, így ezt az irányt már nem is erőltették a gyártók. Az edzett üveg azonban még mindig nagy divat, több cég is nekifutott a minimum három oldalon üvegborítású PC-ház koncepciójának. Ebből láttunk igényesebb és kevésbé jól sikerült megoldásokat, a szellőzés és az üveg-illesztések tekintetében ez mindenképpen rizikós feladat.
Emellett két, igen fontos trend figyelhető meg a DIY számítógépek piacán. A felhasználók már régóta kérik, és most már a gyártók is foglalkoznak azzal, hogy minél kevesebb kábel legyen a házban. Ez egyrészt jobb légáramlást tesz lehetővé, másrészt a látvány is sokkal szebb. E tekintetben a Corsair volt az egyik úttörő az iCue Link technológiájával, amely egyetlen, vékony kábelben egyesíti a táp-, adat-, visszacsatoló- és RGB-világításhoz szükséges kábeleket. A Corsair megoldása ráadásul sorba köthető, a ventilátorok pedig mágneses fizikai érintkezőkkel összepattinthatók, így rengeteg kábeltől szabadulhatsz meg a házon belül.
Szintén figyelemre méltó, hogy például az Asus és a Gigabyte is megmutatta a legújabb, hátulra helyezett csatlakozókkal szerelt komponenseit. Itt az alaplap első felén nincsenek csatlakozók, minden a hátlapon található, a VGA kártya kiegészítő tápcsatlakozója pedig a kártya jobb alsó felébe lett elrejtve, így akár csúcskategóriás PC-t is építhetsz látható kábelek nélkül.
Mindkét megoldás izgalmas és új távlatokat nyit, azonban sajnos egyelőre egyik sem iparági, mindenki által felhasználható szabvány, így a kompatibilitással lehetnek gondok.
Ismét lehet versenyezni
Az új Intel és AMD platformok egyik fő újdonsága a DDR5 memóriaszabvány. Indulásakor még jogosan kritizálták az új modulokat, ugyanis a 4800 MT/s teljesítmény nem igazán hozott előrelépést a DDR4-hez képest, miközben annál jelentősen drágább volt. Ez azonban ma már a múlté, a gyártók DDR5-7200-as szabványig gyorsan eljutottak és sikerült az időzítéseket is szorosabbra venni. A gyorsulás itt már érezhető, de az áttörő előrelépéshez még további órajelemelés szükséges. A kiállítók az egész Computex ideje alatt azt bizonygatták, hogy akár már idén ősszel eljöhet a 8266-os sebesség, a tuningosoknak pedig a 9000 MT/s sem lesz álom többé. Ugyanakkor a 10 000-es álomhatárt csak válogatott CPU-val, RAM modulokkal és alaplappal tudta elérni egy-két cég.
A DDR5 modulok világában egy másik, fontos trend is megfigyelhető. Már ősszel érkeznek a nem-bináris RAM-ok, amelyek épp ugyanolyan modulok, mint a korábbiak, ám kapacitásban nem a kettő hatványának felelnek meg. Ezt a legtöbb gyártó kínálatában 24 és 48 GB-os DDR5-modulok formájában fogod megtalálni, illetve ezekből gyárilag párosával csomagolt kiteket is vásárolhatsz majd.
Az SSD-k világában is generációváltás küszöbén vagyunk: feltartóztathatatlanul jönnek a PCIe 5.0-s NVMe SSD-k, amelyek ismét (közel) duplázást hoznak sebességben. A 10 GB/s adatátviteli plafon áttörése már nem újdonság, ezért a Computexen a gyártók már 12-14 GB/s-s teljesítményű SSD-ket mutogattak, sőt, ezeket RAID-be kapcsolva még tovább fokozható mindez. Nem titok, hogy az ilyen tárolók óriási mennyiségű hőt termelnek, ezért a cégek különféle SSD-hűtőborda-költeményekkel igyekeztek bizonyítani, hogy az ő megoldásuk a legjobb. Volt, aki az óriási méretű passzív hűtésre szavazott (MSI), és volt, aki egyenesen vízhűtést vetett be (Adata).
A számháború a monitorok világában is folytatódott. Az OLED-panelek elterjedése egyértelműen a következő lépcsőfok, addig is azonban a gyártók igyekeztek minden eddiginél szélesebb (49"), valamint gyorsabb (540 Hz) monitorokat bemutatni.
Wi-Fi 7, ATX 3.0 és MI
A rengeteg periféria, kiegészítő és egyéb technológiai újdonság közül kiemelkedett a Wi-Fi 7, mint a vezeték nélküli hálózatok következő mérföldköve. A végleges szabvány ugyan még messze van, a gyártók már készítettek routert, mesh-rendszert és alaplapi vezérlőt is hozzá. Az ATX 3.0 szabvány viszont már végleges és ha új alapokra építesz gamer PC-t, mindenképpen érdemes számításba venned tápválasztáskor. A show főszereplője természetesen itt is a mesterséges intelligencia volt, ami szinte mindenhol ott van és igyekszik mindent szebbé-jobbá tenni. Ez igaz a tervezésre, gyártásra, de az új rendszerek vezérlésénél is találkoztunk vele - reméljük, nem csupán mint üres marketingfogás, hanem mint előremutató, látványos előrelépés.
Helyszíni tudósításunk a Computex szervezője, a TAITRA támogatásával valósult meg. A Taiwan Trade Center budapesti kirendeltsége egyike a TAITRA 60 irodájának, amely segíti a magyar és tajvani vállalkozások közös munkáját.