A kifejezetten játékra tervezett gamer laptopok piaca több évtizedes múlttal rendelkezik. Ezalatt az idő alatt számtalan elképesztő fejlesztést, extrém példányt és rosszul elsült próbálkozást láthattunk. Pedig elméletben nem egy rakétatudomány ezen termékek piacra dobása: meg kell találni a játékos élményekre hangolt hardverkomponensek megfelelő egyensúlyát, biztosítani kell a hűtésüket, és ha mindez elfér egy 15-25 mm vastag készülékházban, készen is van a gamerlaptop.
Aztán jönnek a nagy csalódások, kellemetlenségek: ami papíron jól nézett ki, az a valóságban felhasználói szemmel nézve kényelmetlen, zavaró, a legrosszabb esetben pedig használhatatlan. Viszonylag sok rossz emléket őrzünk ebből a kategóriából, az Asus ROG Strix 17 G733X3D típus azonban pont a másik serpenyőt nehezíti; avagy a maximalizált teljesítményt pazarul, a felhasználó elé szinte tökéletes formában tálalva adja le. Ráadásul a recept tartalmaz egy speciális fűszert is.
Extra CPU-teljesítménnyel turbózva
Önmagában a G733 nem újdonság, a gyártó kínálatában már létezik ez a modell. Ismerős a forma, a készülékváz, a 17 hüvelykes kijelző és az igen jó billentyűzet. Kis érdekesség, hogy ezt a típust kizárólag AMD központi egységgel kínálják, a 13. generációs, magasabb hőtermelésű Intel Core CPU-k a 18 és 16 colos szériákban kaptak helyet. A Dragon Range kódnév alatt megjelenő, Zen4-architektúrára épülő Ryzen processzoroknak dedikáltan létrehozott termékvonal eddig leginkább a grafikus teljesítménnyel játszott, vagyis az egyes konfigurációkba a különböző sebességi szintekre belőtt RTX 40-es sorozatú GPU-kban mutatkozott eltérés. Az RTX 4050-től egészen a csúcsig tart a portfólió, viszont az készpénznek vehető, hogy a 16 magos Ryzen 9 7945HX bármelyik szintet képes ellátni megfelelő számítási alappal.
A Zen4 ereje már ismert az asztali példányok frontjáról, illetve az ultramobil notebookok esetében is igen jók a tapasztalatok, a gamer kategóriába szánt, emelt TDP-jű variánsok erejét azonban kevesen ismerhetik. Nagy meglepetésekre nem kell számítani, az akár 5,4 GHz-ig boostoló CPU-k képesek elérni egy-egy komolyabban felszerelt asztali PC szintjét, a versenytárs megoldásaival szemben pedig mindenképp előnyös a kedvezőbb fogyasztás és hőtermelés.
Mi történik azonban akkor, ha a zászlóshajó kap még egy kis löketet? Nem állítanánk, hogy elképzelhetetlen volt ez a lépés, de talán arra más sem számított, hogy a gyártó a 3D V-Cache technológiával nem váratja sokáig a laptopos felhasználói tábort. Az eddigi csúcs CPU a nevében kapott egy szimpla "3D" utótagot, és máris 64 MB-tal nagyobb az L3-gyorsítótár mérete, ami 128 MB-nyi teljes kapacitást jelent a processzor alapkonfigurációját véve. Az asztali PC-kben már bizonyított ez a recept, a megnövelt cache CPU-típustól és alkalmazástól függően képes gyorsítani a feldolgozási sebességen, ráadásul bizonyos játékmotorok kifejezetten hálásak , ha a processzor többszintű átmeneti tárral dolgozik.
A Ryzen 9 7945HX3D tulajdonképpen egy gyári szinten tökéletesített Zen4, ami egyelőre egyedül tartja a frontot a többi processzorral szemben, az AMD ráadásul plusz exkluzivitást adott az Asusnak azzal, hogy a SCAR 17 X3D-n kívül más gyártó termékeiben nem jelenik meg egy ideig ez a fejlesztés. A tajvani mérnökök pedig kapva az alkalmon, ránk szabadították a lóerőket, és nemcsak az AMD-től, hanem az Nvidiától is a legerősebb portékát szerelték a gépbe.
Nem foglalkozol a részletekkel
Pár napnyi használat után igazából azt vettük észre, hogy az első pár órányi használatban felgyűlt tapasztalatokkal, kis kényelmetlenségekkel, esetleg javítható működésbeli jelenségekkel egyszerűen nem törődünk. Ott vannak, némely gond ráadásul teljesen szubjektív, de az a helyzet, hogy a 3D V-Cache-sel megtűzdelt processzor és a GeForce RTX 4090 párosa olyan játékélményt nyújt, ami teljesen eltereli a figyelmet; még magáról a gépről is.
Partner ebben természetesen a 2560×1440 pixel felbontású kijelző, ami 240 Hz-es maximális képfrissítés mellett 3 ms-os késleltetésre képes, nyilvánvalóan G-Sync támogatással és az Asus számára fontos színhűség (IPS-technológia, 100%-os DCI-P3 színtérlefedettség) biztosításával. A gyors adatmozgást egyik oldalról kétszer 16 GB-nyi DDR5-4800 MHz-es memóriamodul segíti, az operációs rendszer és a játékok számára azonban mindössze 1 TB-nyi SSD áll rendelkezésre, ami ugyan gyors, de picit méltatlan a többi komponenshez képest. Ez talán az első pont, ahol maga a tesztkonfiguráció "billegős", a kereskedelmi forgalomba szánt példányok viszont már 2 TB-tal érkeznek, ráadásul egy szabadon használható extra SSD-hely is található a gép alaplapján.
A külső csatlakozók típusai és elhelyezésük rendben van, külön öröm, hogy két USB 3.2 Gen2 Type-C port is képes kijelzőtámogatásra, mindkettő esetében él a külső monitoros G-Sync támogatás. A vezetékes hálózati vezérlő 2,5 gigabites, HDMI-ből 2.1-es szabványt kapunk, a hagyományosabb, leginkább gamer perifériákkal használt csatlakozók (2×USB-A + 1xaudio jack) kivezetése oldalt, míg minden egyéb hátul található. Nagyon másra nincs is szükség, de ha már perifériák, akkor nagyon jó lenne végre továbbfejlődni a 720p-felbontású integrált webkameráról. Nemcsak a gép árcédulája és prémium szintű tulajdonságai miatt, hanem mert ez egyszerűen már szégyellnivaló 2023-ban. És nem lehet az a magyarázat, hogy az a játékos, aki ezt megveszi, annak biztosan van már jobb minőségű kamerája, amit úgysem fog lecserélni.
Hűtés és sebesség
Aki az épített PC-k világából jön, most is kaphat egy kis tuningos játszóteret, bár nagyon nem abban a részletességben, amit egy klasszikus gamergép nyújt. Az Asus Armoury Crate kapja ezúttal is a főszerepet, nélküle viszonylag nehézkes lenne bizonyos dolgokat megfelelően működtetni és kezelni, és ha a maximális teljesítményre van szükség, akkor ebben kell kattingatnod.
Az előre beállított teljesítményprofilokkal egy kattintásra tolhatod feljebb vagy épp veheted lejjebb a rendszer erejét. A főablakban látható bal oldali órajelgrafika alatt az egyes módok befolyásolják a processzor működését (órajel- és fogyasztásbeli plafonok), míg jobb oldalt a "GPU Mode" szekcióban adagolhatod az RTX 4090 erejét. Az Ultimate adja meg a teljes, 175 W-os TGP-keretet, és nyugodt szívvel használhatod ezt a módot, a hűtés ugyanis stabilan kezeli a változó órajelszinteket és terhelést.
Persze, hangosak a ventilátorok, és dől ki a meleg a szellőzőrácsokon, de egy ekkora erővel szerelt notebooknál ez természetes. Viszont nincs túlmelegedés, sem visszafojtás, egyedül bizonyos szintetikus programokban lehetne rommá kínozni a gépet, de játékok futtatása esetén egyszer sem tapasztaltunk FPS-csökkenést. Ami viszont zavaró, hogy nyugalmi állapotban a hűtésnek van egy kellemetlen, tompán sípoló hangja. Elképzelhető, hogy ez csak a tesztpéldányra jellemző, mindenesetre érdemes figyelni a géphez érkező BIOS-frissítéseket, hátha készül a ventilátorprofilozással kapcsolatos javítás.
Megéri? Teljesen mindegy
Az AMD jól döntött, amikor elérhetővé tette a 3D V-Cache technológiát a notebookos szegmens számára, igaz, most még nagyon limitált az elérhetőség, a többi partnergyártó várhatóan csak jövő év elejétől vezeti be a Ryzen 9 7945HX3D-re épülő modelljeit. Az Asus is jól döntött, hogy a 17 hüvelykes kategóriában egy RTX 4090-nel párosította a CPU-t, a teljesítményt tekintve már-már legyőzhetetlen a SCAR 17 X3D. Lenne pár javítanivaló a konfigurációban, a gyenge webcam és a zavaró hangokat keltő ventilátor rontja az élményt, viszont a sebesség mellett dicséretet érdemel a kijelző és a billentyűzet.
Az árcédula sem kevésbé top-kategóriás, az 1 649 990 Ft-os ajánlott végfelhasználói ár mellbevágó. Mindig felmerül a kérdés ilyenkor, hogy ezt így ki fogja megvásárolni, hiszen ebből az összegből igen komoly asztali konfiguráció építhető, ami sebességben jókora pluszra képes. De itt sosem lényeges ez az összevetés, ez a gép nem létezne, ha a felhasználói igény nem lenne meg a másik oldalon. Többen keresnek hasonló, mobilizálható erőt, ami bár soha nem fog tömegesen elterjedni, arra pont jó, hogy megmutassa, mire képes jelenleg egy, játékosokra és hardcore tartalomgyártókra hangolt laptop. Ennek ékes példája lett a 3D V-Cache-sel felturbózott Scar 17 X3D.