Az év elejére időzített hardverdömping szép lassan elcsendesedik, így végre nyugodt, józan gondolkodás mellett léphetünk át a gépépítés izgalmas világába. Eddig csak olvashattunk az újdonságokról, melyek közül több fejlesztés lassan, ráadásul túlárazottan jutott csak el hazánkba. A tavasz beköszöntével azonban megérkeztek a bolti készletek, és talán az árak normalizálódása is kezdetét veszi.
Az AMD-nél a legutóbbi kereskedelmi megjelenés a Ryzen 9000-es processzorok extra gyorsítótárral szerelt variánsait fogta össze. A sokkoló meglepetés ezúttal elmaradt, inkább csak beváltott ígéretként futottak be a 12 és 16 magos X3D-s modellek. Drágák, de teljesítményben abszolút csúcsnak számítanak, és emiatt sokan úgy gondolják, alaplapfronton is többet kérnek az eddigi átlagfelszereltségnél. A jó hír az, hogy ez már egy ideje nagyon nincs így - és bár kedveljük a csúcslapokat, az AM5 platform pont az olyan példányoktól válik egyre népszerűbbé, mint jelen tesztünk főszereplője.
Fehér szín, ASUS-recept, kiegyensúlyozott funkcionalitás - valóban ennyire jó a ROG Strix B850 belépőmodellje?
Kiforrott alap meglepetések nélkül
Legutóbb hasonló stílusú Intel B860-as alaplap járt szerkesztőségünkben, amelynek megítélését némileg beárnyékolta a Core Ultra 200S processzorokkal kapcsolatos általános - nem éppen hurráoptimista - közvélekedés. Az új foglalat és platform önmagában stabil, a problémák inkább a teljesítménnyel adódtak - akár házon belül, akár a konkurenciához viszonyítva. Ezzel szemben az AMD B850-es testvérmodell esetében már fel sem merülnek hasonló aggályok: az AM5 platform időközben kiforrottá vált, a kezdeti anomáliák mára teljesen eltűntek.
Több processzorgeneráció közül választhatsz: a 7000-es Ryzenek mellett az integrált GPU-val szerelt, kedvezőbb árú 8000-es modellek is figyelmet érdemelnek. A legújabb, 9000-es generáció pedig most lett teljes az extra gyorsítótárral ellátott X3D-s verziók érkezésével.
A platform DNS-éhez hozzátartozik a DDR5-memóriák és a PCIe 5.0 szabvány támogatása, utóbbi már nemcsak a teljes x16-os videokártyakezelést teszi lehetővé, hanem a legújabb generációs SSD-k számára is biztosítja a megfelelő sávszélességet. Most már igazi élvezet AM5-konfigurációt építeni, külön öröm, hogy egy B850-es alaplapnál is megjelenhet a felsőkategóriás érzés, hiszen a tudás rendben van.
A fehér szín csak extra, illetve egy új stratégia az Asus részéről, hogy a ROG Strix belépőmodelleknél csak ez az árnyalat érhető el, a felszereltebb kiadások kapják a fekete nyomtatott áramkört. Ne ez legyen a végső döntés alapja, de ha a géped kinézete is számít, az "A" felszereltségi szint lehet a befutó a kiválasztási versenyben. A specifikációs lista kilométeres, emellett a túlhajtási képességekről sem kell lemondanod - itt nincs olyan megkötés, amit az Intel alkalmaz a Z és B lapkakészletek között. Ami a csövön kifér, akár a 16 magos 9950X3D-t is meghajthatod; valljuk be, az AMD-nél a tuningot jobban értik és akarják, mint a másik oldalon.
Túlzások nélkül a legjobb sebességért
Ha lenne időgépünk, a tesztre kapott alaplappal visszaugranánk pár évet, hogy aztán gyanútlan PC-s játékosoknak megmutatva felmérhessük, mennyire gondolják csúcsmodellnek ezt az újdonságot. A kinézet hozza a felsőbb szegmensekre jellemző stílusjegyeket, a CPU-foglalat köré épített VRM-áramköri rész és L-alakba rendezett hűtőborda korábbi zászlóshajókat idéz. A ROG Strix tipográfia itt szerintünk ízléses és kellően visszafogott, RGB-fényekből sem jut sok, ellenben óriási piros pontot érdemel itt is az egy mozdulattal leszedhető elsődleges SSD-foglalatot fedő hűtőmodul. Dicséret jár a tároló beépítését könnyítő csúszka és lefogatás használatáért, csavarhúzóra nem lesz szükséged. Picivel lejjebb már nem kényeztet ennyire az alaplap, a hűtőlapokat csavarok tartják, alattuk pedig három extra SSD-hely található.
A praktikum rendben van, de fontosabb, hogy a sebességet tekintve sincs érdemi korlátozás. A processzorhoz közeli hely 5.0-s adatátvitelen zakatol, az alsó három pedig 4.0 x4-es maximumra képes, ami bőséges az otthoni igényekhez mérten. Csupán egy dologra kell odafigyelned: a második PCIe x16-os port nem működik, ha az M.2_3-as bővítőhelyet használod. Ezzel azért együtt lehet élni.
Visszatérve a CPU körüli területre, a 14+2+2 fázisú tápellátás elegendő kakaót biztosít otthoni körülmények közötti túlhajtáshoz, a max. 256 GB kapacitású DDR5 memória pedig 8000 MT/s adatátvitel fölött is üzemelhet. Mindenképp ellenőrizd a RAM-támogatási listát, a legmagasabb frekvenciaértékeket csak bizonyos kapacitás és modulpár esetén érheted el, illetve processzortól is függ, hogy hol a határ.
Ha már adatátvitelről esik szó: vezeték nélküli fronton egy Wi-Fi 7 modul segíti az adatkommunikációt, vezetékes kapcsolathoz pedig egy 2,5 Gb/s-os Intel vezérlőt használhatsz. USB-kezelésben egészen sokrétű a választható sebesség: a leggyorsabb, 20 Gb/s-os fájlcseréhez egy darab port jár, a 10 és 5 Gbit/s-os szabványoknál viszont hét darab hátlapi kivezetéssel gazdálkodhatsz. Apropó: ha egy Ryzen 8000-essel szeretnéd használni a lapot, akkor az integrált Radeon képét DisplayPort 1.4 vagy HDMI 2.1 porton keresztül küldheted ki a monitorra vagy tévére.
Építési élmények és furcsaságok
Utaltunk már rá, hogy problémamentes a szerelhetőség, a platform nem okoz már kellemetlen meglepetéseket. Rutinos gépépítők gyorsan végezhetnek a B850-A Gaming szerelésével és beüzemelésével, fájó pont azonban most is akad. Az inteles variánsnál az alaplap alsó területéről nagyon hiányoltuk az általában párban járó USB 2.0-s kivezetést, a SATA-csatlakozók elhelyezése pedig két csoportra szakadt a hűtőlap formája miatt. Utóbbi egyébként nem gond, a kábeles csatlakozású HDD-k és SSD-k működtetésére nincs negatív hatással.
Az már viszont kellemetlen meglepetés, hogy a négyből csak két SATA maradt. Nincs lehetőség több eszköz csatlakoztatására - ha kettőnél több merevlemezt használsz, netán régi motoros felhasználóként optikai meghajtó is van a gépedben, akkor ez bizony erős ellenérv. Cserébe itt megkapod az inteles lapról hiányolt második USB 2.0-s belső tüskesort - valamit valamiért, ahogy a mondás tartja. A másik alaplap tesztjénél is elmondtuk, hogy hiába néz ki jól első és második ránézésre a felszereltségi lista, egy-egy ilyen apróság nagyon megnehezítheti a gépfejlesztést a korábbról meglévő eszközök, perifériák miatt.
Ezt leszámítva az első bekapcsolás zökkenőmentes kell, hogy legyen - ha mégsem az, akkor ellenőrizd az összeszerelést. Nem árt, ha BIOS-frissítésre is felkészülsz, az újonnan érkező processzorok támogatása, illetve például a memóriakezelés finomhangolása miatt elkerülhetetlen ez a művelet. Csak egy példa: február végi BIOS teszi lehetővé négy darab 64 GB-os DDR5-modul használatát 5200 MT/s sebességen, illetve a nagykapacitású RAM-párok esetében 6800 MT/s a maximum az Asus saját memóriaoptimalizációs technológiájának köszönhetően. Szóval egy dolog a specifikációs leírás, a BIOS-frissítések építik fel az alaplap tényleges tudáskészletét, és bizonyos felhasználási környezeteknél - például 256 GB DDR5 beépítésekor - folyamatában érkeznek a stabilitást biztosító korrekciók.
Nem a legolcsóbb, de nem is fogsz csalódni benne
A 120 ezer Ft körüli ár nagyon hasonló ahhoz, mint amennyit elkérnek az inteles verzióért. A tudás nagyrészt megegyezik, platformként azonban ez az AMD-s kiadás szerintünk többet ad, és a processzorok teljesítményét ismerve még inkább ajánlható a ROG Strix B850-A Gaming WiFi. Ennél többre legfeljebb akkor lehet szükséged, ha a tuningnál tényleg minden egyes paramétert szeretnél kontrollálni, netán nem elég valamelyik adatátviteli szabvány sebessége. A döntés rajtad áll - az X870 szuper, de a játékélmény ezen a szinten sem lesz kevesebb.