Szeretnénk azt hinni, hogy a 2020-as évek második feléhez közelítve a PC-s felhasználók többsége érti, miért van különösen nagy jelentősége a megfelelő tápegység kiválasztásának. Hirtelen rávághatod, hogy természetesen, hiszen nemrég RTX 4090-ek tucatjai égtek le a kezdetleges, ámde nagy teljesítményfelvétellel gyötört kábelek miatt. Akit a probléma érintett, egy életre megtanulta, hogy a tápellátást nem szabad félvállról venni, még ha csak egy furcsa kábelhibáról van is szó.
Lehetséges, hogy új PC építésénél, vagy egy korábbi alap továbbfejlesztésénél nem az Adata jut elsőként eszedbe, mint tápegység-gyártó, mégis érdemes áttekintened a cég kínálatát. A teljesítményalapú böngészés helyett inkább egyéb faktorokra figyelj, mint például az ATX 3.0 vagy 3.1 kompatibilitás, illetve a hatásfokot jelző hitelesítések megléte.
Tesztünk szereplője nem a csúcskategóriát képviseli, nem ezt a szerepet szánták neki, cserébe 80 Plus Gold minősítéssel, valamint ATX 3.0 szabvány szerinti energiamenedzsmenttel és kábelkiosztással rendelkezik. Utóbbinak köszönhető a 12VHPWR csatlakozó, ami 600 W-nyi teljesítményt képes átküldeni a videokártyának. Ugyan ez még nem a módosított csatlakozás, de a kábel robusztus kialakítását látva nem lesz itt probléma.
Megbízható belső, bőséges garancia
A 105 Celsius fokra hitelesített japán kondenzátorok és az 50%-os teljesítményfelvétel mellett elérhető közel 93%-os hatásfok egyáltalán nem meglepő ebben a kategóriában, az XPG is büszkén hirdeti mindezt a második generációs Core Reactor termékcsalád esetében. A 650 W-os belépési ponttól egy lépcsővel feljebb a tudás bőséges egy átlag otthoni konfigurációhoz, és akár erősebb gamer gépek alapjaként is számolhatsz vele. A kompakt méret és a modularitás széles körű beépítési lehetőséggel kecsegtet, a táp mellé járó kábelcsomag is rendben van. Egyedül azokban az esetekben merülhet fel kényelmetlen beszerelés, amikor régi típusú toronyházba kerülne a táp, netán optikai meghajtókat is el kell látnia árammal. Kábelekből nincs hiány, az eszközön azonban csak két SATA/MOLEX típusú csatolófelület található, ami okozhat nehézségeket több HDD/SSD és egyéb, kiegészítő tápellátásra szoruló vezérlők együttes használatánál.
Ezt leszámítva a beszerelés a megszokott módon zajlik, háztípustól függően dönthetsz a ventilátor és a házon belüli légáramlat összehangolásáról. A 140x150x85 mm méretű vázban 120 mm-es ventilátor dolgozik a melegedő komponensek hűsen tartásáért, a fordulatszám-szabályzás valahol 50% feletti terhelésnél kapcsol fel a minimum értékről, de még 80% felett sem hallani zavaró szélzajt. Mondhatni észrevétlen a Core Reactor II működése, a bőséges, 10 éves gyártói garancia láttán pedig a hardver mellé jó nagy adag mérnöki magabiztosság is társul.
Megoldja erőből
Szembe menve pár gyártói ajánlással, az Intel Core Ultra 9 285K processzorral és GeForce RTX 4090-nel szerelt tesztgépünkbe szereltük be a 750 W-os XPG reaktort. Tesztgépről beszélünk, de egyébként tipikus átlagfelhasználói szituációkban figyeltük a rendszer és a tápegység működését. Nem maradhattak ki napjaink népszerű videokártya-gyilkos játékai sem, de a nagy teljesítményfelvétel mellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy üresjáratban miképp viselkedik a Core Reactor II.
Nagy meglepetésekre nem számítottunk, és igazából a próbaidőszak kezdeti izgalma hamar átcsapott unalomba, annak minden pozitív érzetével. Egyrészt amikor az RTX 4090-nek kellett az energia, a táp stabilan tette a dolgát, más esetben pedig a processzornak adta meg a kellő teljesítménylöketeket. Nyilvánvaló, hogy szintetikus stressztesztek egyszeri futtatásával hamar elérhető a 750 W-os határ, és bár a konstrukció enged rövid idejű teljesítménytöbbletet, hosszú távon nem lesz 1 kW-os variáns belőle, és életbe lépnek bizonyos védelmi áramkörök.
Másrészt a komponensek szellőztetése remek, túlzott melegedést nem tapasztaltunk, egyszerűen csak teszi a dolgát a második generációs Core Reactor. A tesztkonfigurációnál szerényebb PC-kben találhat ideális otthonra, kifejezetten ajánlott táp lehet a márciusban érkező új Radeonok vagy a felsőkategóriás GeForce RTX 50-esekhez. Az RTX 5090 nem ez a pálya, oda már az 1 kW feletti példányokkal tervezz, amiknél az ATX 3.1 szabvány szerinti 12VHPWR csatlakozót kapod.
Árban sem rossz a hatásfok
A Core Reactor II termékcsalád 750 W-os variánsa bolttól függően 45-46 ezer forint környékén vásárolható meg, de mielőtt a kosárba helyezed a kiválasztott példányt, szánj pár percet a specifikációk átolvasására. Elérhető ugyanis a VE-kiadás, ami azonos teljesítményszinten ATX 3.1-nek megfelelő belsőt és videokártya-tápellátást nyújt, cserébe 10 helyett 7 év garanciával érkezik. Egy mérlegelést megér a dolog, hiszen körülbelül 5 ezer Ft a különbség a VE javára, a 40 ezres árszint vízválasztó lehet.
Tesztünk szereplője mindenesetre elismerést érdemel, az XPG mérnökei sikerrel navigálták az élvonalba a Core Reactor II tápokat.