Ritkán hallani, hogy egy laptop egyszerre strapabíró és pillekönnyű, de az Acer Travelmate P6 épp ilyen, sőt, az Intel Project Athena előírásainak is megfelel. Kiadós nyúzásnak vetettük alá a gépet, hogy kiderüljön, valóban jobb elkerülni ezt a szinte már unalmasnak tűnő gépet, vagy éppen egy szuper vételt sikerült vendégül látnunk tesztlaborunkban.
Külső
Kezdjük mindjárt az Acer Travelmate P6 legnagyobb hibájával: sokaknak nem lesz elég feltűnő, elég vagány külsejű. Szimpla fekete külső, semmi világító csodafelirat vagy logó, egyedül a sarokban látható a gyártó neve. Egyedi még az élről beljebb tolt zsanér, ám vagány légnyílások sincsenek. Aki azonban erőt vesz magán és mégis közelebb merészkedik a Travelmate P6-hoz, netán kézbe is fogja, azonnal érteni fogja, mi is volt a fő szempont a tervezésnél. Ez a masina ugyanis mindössze 1,1 kg-ot nyom, miközben magnézium-alumínium háza masszív, nem recseg-ropog, nem hajlik. A barátságos súlyhoz 16,6 mm-es vastagság tartozik, így az ultrabook minden követelményének megfelel, sőt, ez a gép már az Intel Project Athena előírásait is teljesíti. Ez több szempontot vizsgál, így például a Core i CPU meglétét, a gyors, azonnali ébredést, a digitális asszisztens-támogatást, Wi-Fi 6-ot és hosszú üzemidőt.
A speciális ház nem teljesen céltalan, sőt, még tanúsítványokat is sikerült bezsebelnie az Acernek, amik bizonyítják, hogy ez a laptop bizony strapabíró és nem fog pár éven belül csavarjaira hullani. Ez a két szabvány a MIL-STD 810G és MIL-STD 810F. A fedlapot felhajtva kicsit mégis furcsa érzésünk támadt, ugyanis egypontos fogásnál hajlik, nem teljesen merev. Szerencsére ettől még recsegést nem tapasztaltunk és a kijelző sem színeződött el, de azért érdemes középen, vagy két kézzel kinyitni a gépet.
A kijelző 14 colos és vékony kávák veszik körül. Felül nem teljesen hajszálvékony a keret, mivel itt egy takarólemezzel ellátott webkamera és egy infra szenzor is található, hogy a Windows Hello-val az arcfelismerés is gyors és biztonságos legyen akár sötétben is. Ezt aktiváltuk is a teszt során és mindig megbízhatóan, gyorsan működött.
A kijelző amúgy IPS-paneles és full HD felbontású, amihez jó fényerő, átlagos kontraszt és kiváló színhűség tartozik. Amire mi sem gondoltunk, hogy matt létére még érintésérzékeny is a panel, ami különleges extra, és mondjuk 180 fokos kihajtás mellett (igen, a zsanér végállása ezt is engedi) még akár hasznos is lehet például egy megbeszélés során. Az alsó fedlapot csavarok tartják a helyén, a bővítés pedig nem túlságosan támogatott: azért az SSD cserélhető, bár mindjárt megtudjátok, hogy ennek nem sok értelme van.
Nem ezzel a laptoppal fogsz villogni - már ami a külsejét illeti
Belső
Működik az Intel marketing-gépezete, mert a vásárlók elhiszik, hogy a 10. generációs Intel Core CPU óriási ugrás az előző generációhoz képest, hiszen ez most a legújabb. A valóság azonban borzalmasan kiábrándító, ugyanis némi Turbo órajel-tuningot leszámítva ugyanazt kapjuk, mint a korábbi Core i processzoroknál. Erről persze az Acer nem tehet, de tény, hogy hiába került ebbe a Travelmate P6-ba a felsőosztályból való Core i7-10510U processzor, bizony szélsebes számítási teljesítményben nem érdemes reménykedni. Még a gyártástechnológia sem fejlődött, ez a CPU továbbra is 14 nm-es, és ugyanaz a 2D-re kitalált UHD Graphics vezérlő van benne. Ezt némileg ellensúlyozandó az Acer mellé pakolt egy GeForce MX250-es GPU-t 2 GB VRAM-mal, de azért ettől még nem lesz übergamer ez a notebook.
Persze nem is erre tervezték, hanem munkára, abban pedig igazán nagyot alakít a Travelmate P6 nálunk járt konfigurációja. Merthogy 24 GB RAM és 1 TB-os, Samsung NVMe SSD lapul odabent, amit nem nagyon érdemes lecserélni, merthogy mindenre bőségesen elegendő.
Lehet, hogy a Travelmate P6 teljesítményétől nem estünk hanyatt, de a szolgáltatáslistája olyan, hogy komolyan gondolkoznunk kellett, mi fért volna még ide. A Wi-Fi 6 vezérlő a legújabb Intel chipre épül és 2x2 kapcsolatot támogat (2402 Mb/s), ráadásul az Acer mérnökei fityiszt mutattak azon vetélytársaiknak is, akik azt hangoztatják, hogy vékony gépen nem lehet RJ45, vagy hogy erre már nincs is szükség. A Travelmate P6-on bizony ott a gigabites LAN csatlakozó, méghozzá az ötletes lenyíló, rugós megoldással, nem kiegészítő adapterrel. A két darab USB 3.1 Gen1 Type-A portot egy Type-C egészíti ki, amit egy Thunderbolt 3 vezérlő hajt meg, így minden létező extra szolgáltatást élvezhetsz, amit ez a szabvány nyújt. Nem mellesleg a gép töltésére is alkalmas a port, mi is használtuk ezt kényelmi szempontok miatt. A microSD kártyaolvasó kedves figyelmesség, a SmartCard hely pedig sok munkahelyen fontos kiegészítés. Az arcfelismerő infrakamerát egy ujjlenyomatolvasó is kiegészíti, amit ráadásul a ki/bekapcsoló gomb felületébe integráltak.
A HDMI és a jack természetesen nem maradhattak le, viszont nagy meglepetésünkre NFC és egy LTE modem is került a P6-ba. Ezt tökéletesen kezeli a Windows 10, intelligensen váltogat a GbE, Wi-Fi 6 és LTE között, ráadásul az Acer megoldása már az eSIM-technológiát is támogatja. Ha normál SIM-mel használnád, a nano foglalatot a gép oldalán találod meg. Kicsit nehéz a kártya ki/behelyezése, de ezt ideális esetben 1-2x kell csak megtenned.
A sok-sok szolgáltatás és vezérlő mellett egy 60 Wh-s akkumulátort is sikerült elrejteni a vékony gépházban. Az U-s processzorral, fejlett energiagazdálkodással és jó kijelzővel a gyártó szerint sikerült 23 órás üzemidőt elérni, amit mi nem is tagadunk, mert saját méréseink szerint is nagyon jó a Travelmate P6 üzemideje, folyamatosan terhelve is 5 és fél órán keresztül bírta, amíg 20 százalékig nem merült az akkumulátora (PCMark8). A hűtésről is emlékezzünk meg, bár túl sok mindent nem érdemes róla mondani - jó értelemben véve. Ugyanis a gép még teljes, tartós terhelés alatt is mindvégig csendes maradt.
Ennyi szolgáltatás nem jellemző ebben az árkategóriában, ráadásul mind egy szálig hasznos extrák.
Verdikt
A Travelmate P6-nál az Acer az üzemidő mellett a biztonságot és az extra funkciókat is kiemelten kezelte és ez a helyes irány egy munkára, tanulásra tervezett, üzleti notebook esetében. Az ujjlenyomat-olvasót kiegészíti az arcfelismerő kamera, a webkamera elé húzható takarólemez, de van itt SmartCard olvasó, TB3 port, NFC, mSD foglalat és a GbE, valamint Wi-Fi 6 vezérlők mellett még egy integrált LTE modem is.
De hogy rosszat is mondjuk a gépről, beszéljünk egy kicsit a billentyűzetéről. A ki/bekapcsoló szerencsésen külön van, azonban a komplett billentyűzet lapos, a műanyag sapkák csúszósak és egysíkúak, a gombok útja pedig nagyon-nagyon rövid. Bár az elrendezés nem rossz, ez a kialakítás lerontja a taktilis tulajdonságokat.
A másik gondunk az indulás sebességével volt. Ez mérve 33 másodperc, ami ilyen konfigurációval szokatlanul lassú, már-már idegesítő. A 16-19 másodperc lenne az elvárható, főleg úgy, hogy egy Project Athena laptopról van szó. Remélhetőleg ez csupán valami szoftveres gubanc eredménye és egy BIOS frissítéssel orvosolni fogja az Acer.
A Travelmate P6 nagyon jó és abszolút modern notebook rengeteg hasznos funkcióval, de sokak számára nem lesz elég "trendi" még az üzleti szférában sem, viszont reális árazású (ebben már a Windows 10 is benne van!), főleg ennyi extra szolgáltatással felszerelve.