Néhány év alatt hatalmas népszerűségre tettek szert a világító PC-s komponensek és perifériák, ezért minden gyártó kiemelt helyen kezeli az RGB LED-ek kérdését. Ma már gaming termék meg sem jelenhet anélkül, hogy nincsen rajta valamiféle dizájnelem, ami lehetőleg világít is. A HyperX régi motoros ezen a területen, ezért csak idő kérdése volt, mikor mutatja be az RGB LED-ekkel telepakolt SSD-jét. Ennek 480 GB-os kapacitású változata érkezett meg tesztlaborunkba, ahol nem átallottunk rákötni a tesztgépre, sőt, még egy hődiódát is ráerősítettünk, mielőtt ráeresztettük a rengeteg nyúzótesztet.
Csillogó páncél
A HyperX Fury-család új tagja a Fury RGB, amelynél az első és legfontosabb, hogy leszögezzük: ezt az SSD-t nem notebookba tervezték. Ezt nem is nehéz belátni, laptopba zárva amúgy sem látszana semmi a világításból, ráadásul a manapság megszokott, 7 mm-es vastagság helyett itt 9,5 mm-rel kell számolnunk, ami ma már csak nagyon kevés laptophoz felel meg. A Fury RGB súlya is tekintélyes, 165 g, így egyértelmű, hogy ezt kifejezetten dizájn-PC-kbe szánja a gyártó.
SSD-k között igazi tank a Fury RGB - ez súlyán is érezhető, kézben tartva pedig rögtön érezni fogod, hogy a páncél vastag és masszív. A 2,5 colos, vagyis SATA6G-n kapcsolódó SSD fém borításán alul és felül két csík fut végig, amelyet fémháló borít, illetve középen egy HyperX logó látható - ez az a három rész, ahol a Fury RGB világít. A világításhoz összesen 75 darab RGB LED-et épített be a Kingston, azonban a három részt egyetlen szegmensként kezeli, vagyis a LED-ek nem címezhetők és külön-külön sem programozhatók.
Jó döntés a tervezők részéről, hogy saját világítási ökoszisztéma helyett egy univerzális kábelt mellékeltek a dobozban, így az SSD-t bármilyen rendszerhez hozzákapcsolhatjuk. Ennek köszönhetően bármelyik, modern alaplappal összehangolható az SSD világítása mind színben, mint effektben. A négyérintkezős kábel jól passzol mindenféle alaplaphoz, mi egy Gigabyte Aorus X470-es laphoz csatlakoztattuk, hogy kiderüljön, milyen érzés is az, amikor már az SSD is világít.
De nem csupán a világításról szól a Fury RGB, 480 GB-nyi SSD-tárhelyet is ad gépedhez. Itt már kevesebb érdekességet találtunk, tulajdonképpen egy Kingston UV500-as modellnek felel meg a teljes belső felépítés. Ez belépőszintű kiépítés, így a manapság uralkodó divatot követi. A kombináció már bizonyított, a TLC-s NAND flash memóriachipeket egy kissé elavult, de még mindig jól használható Marvell vezérlő hajtja. A sebesség ehhez mérten átlagos, a Samsung EVO 860-nál határozottan gyengébb, különösen tartós írás során, azonban olvasásban egészen jól teljesít és valós használat mellett sem okoz nagy csalódást.
A látvány ára
Nem is kérdéses, hogy a látványt, a világítást, az extrém külsőt meg kell fizetni. A Fury RGB SSD ára ehhez mérten magasabb, mint egy átlagos SATA SSD ára, de ez még nem minden. A teszt során ugyanis gyanúsan magas hőmérséklet-értékeket mértünk, az SSD terhelés alatt tartósan 65-68 Celsius fokra hevült, ami az átlagos 30-35 Celsius fokhoz képest nagyon magas. Ez nem jó hír, de szerencsére hamar sikerült ezt jelentősen mérsékelnünk, csupán az Aorus lap RGB Fusion kezelőszoftverében kellett az SSD LED-jeinek maximális fényerejét csökkenteni valamelyest. A magas ár amiatt is fájdalmas, hogy SATA-mivoltából eredően sebességben nem hozza azt, amire ma egy csúcskonfigurációnál szükség van rendszermeghajtóként - erre a célra már csak NVMe SSD-t tudunk ajánlani, ráadásul ezek a tárolók napról napra olcsóbbak.
Másodlagos tárolóként drága mulatság a Fury RGB SSD, az UV500-hoz (480 GB: 26 790 Ft) képest 12 ezer forintos felárral kell számolnunk, a három zóna világítása nem bontható külön, három kábel kell a bekötéséhez és a melegedés miatt a hűtésre is kiemelt figyelmet kell fordítani. Persze mindezek a negatívumok azonnal elolvadnak, ha a cél az, hogy a tökéletes világítási effektet akarod üveg oldalfalú gamer PC-dnél élvezni.