Nemcsak a konzolok és a rájuk kiadott játékok ára kúszott feljebb a 2020 novemberében elrajtolt jelenlegi generációnál, hanem a különféle tartozékoké is. De ha nem ragaszkodunk mindenáron ahhoz, hogy kizárólag a Microsoft, a Sony vagy a Nintendo által gyártott és forgalomba hozott kiegészítőket csatlakoztassunk dedikált játékgépünkre, hanem megpróbálkozunk harmadik fél termékével is, akkor már egy kontrolleren is több ezer forintot foghatunk.
Kiváló példa erre a kimondottan Xboxhoz tervezett, ám PC-vel is kompatibilis HyperX Clutch Gladiate vezetékes kontroller, mely licencelt termékként a gyári vezérlő teljes funkcionalitásával bír, sőt mi több, olyan trükkökre is képes, amire az nem.
Óvatos reformer
Ugyan több gyártó is készít olyan modelleket, amelyek a PlayStation DualShock 4 (PlayStation 4) vagy a PlayStation DualSense (PlayStation 5) kontrollerek formavilágát és/vagy elrendezését utánozva kínálnak alternatívát az Xbox közönségének, a Kingstontól két éve a HP-hez vándorolt HyperX e tekintetben konzervatív maradt, magyarán a Clutch Gladiate dizájnja a Microsoft-féle Xbox kontrollerét veszi alapul. Ez azt jelenti, hogy az analóg karok aszimmetrikusan helyezkednek el, miközben az akciógombok betűjelzései a megszokott kék-sárga-piros-zöld színkombinációban pompáznak. És persze az előlap legfeltűnőbb része továbbra is a be- és kikapcsolásra, valamint a Home menü azonnali előhívására szolgáló Xbox gomb, mely ezúttal nem világít, mintegy jelezve, hogy használatra készen áll a kontroller, mivel ezt a funkciót egy apró LED vette át közvetlenül alatta.
Az utóbbit a Megtekintés és Menü gombok fogják közre a beszédes nevű Megosztás gombbal egyetemben (ezzel készíthetünk a legegyszerűbben játék közben képeket, videókat, amiket akár meg is oszthatunk). Az analóg karok sapkái homorúak és gumírozottak, így nem csúszik le róluk egykönnyen a hüvelykujjunk, ellenben a D-pad csak négyirányú, ami verekedős játékokban (Mortal Kombat, Street Fighter stb.) hátrányos lehet. A HyperX Clutch Gladiate néhány milliméterrel hosszabb, szélesebb és vaskosabb a Microsoft kontrollerénél, ugyanakkor érezhetően könnyebb annál, és nem csak azért, mert nincs benne akkumulátor. Emiatt hosszabb távon kevésbé terheli meg a csuklót, viszont a keskenyebb és enyhén szögletesebb, barázdázott textúrájú markolat fogása hangyányit bizonytalanabb, mivel a sztenderd Xbox Series X|S vezérlő barázdái mélyebbek. És ha már szóba kerültek a csúszásgátló barázdák, akkor feltétlenül meg kell említenünk, hogy a Clutch Gladiate ravaszairól nemes egyszerűséggel lehagyták őket.
Váratlan extrák
Iménti hiányosságát a Clutch Gladiate azzal kompenzálja, hogy a hátoldalon található kapcsolókkal lerövidíthetjük a ravaszok útját, ami főként kompetitív lövöldékben jöhet jól, hiszen így hamarabb regisztrálja a játék az inputot, és a másodperc törtrészével ugyan, de mi lövünk hamarabb,
valahogy úgy, ahogy Han Solo megelőzte Greedót.
Szintén a hátoldalon kapott helyet két további, programozható gomb (P2 és P3), amelyek egy pofonegyszerűen végrehajtható, mindössze néhány másodpercig tartó társítási műveletet (ehhez pusztán a P1 gombot használjuk, nincs szükség segédszoftverre vagy mobilalkalmazásra) követően átvehetik az akciógombok, a D-pad iránygombjai, a ravaszok, a vállgombok, sőt akár az analógok gombfunkciójának szerepét is. Profilok eltárolására nincs lehetőség, miként arra sem, hogy konkrét, játékspecifikus funkciókat rendeljünk hozzájuk, mint például a térkép vagy a tárgylista megnyitása. Ugyanakkor a Clutch Gladiate mindkét gomb esetében megjegyzi a legutolsó társítást, akkor sem kell újra végigmennünk a folyamaton, ha kikapcsoltuk a konzolt, vagy átdugtuk a kontrollert másik konzolba vagy PC-be.
Vezetékes kontroller lévén plug & play alapon működik a Clutch Gladiate, azonnal felismerte az Xbox Series X, amint csatlakoztattuk. A körülbelül 3 méteres USB-C kábel játékhoz még elegendő, de rövid lehet, ha médiaboxként használnánk a konzolt, és távolabbról kapcsolnánk filmet vagy zenét. Szerencsére lecsatolható, és ezáltal szükség esetén hosszabbra cserélhető, vagyis a gyártó elkerülte azt a csapdát, amibe nem egy budget-kategóriás kontroller belesétált már a múltban. Jóllehet, a vezetékes megoldás kisebb mozgásteret enged a játékosnak, ám cserébe a bemeneti késleltetés is alacsonyabb.
Összegzés
Barátságos árazása, a sztenderd Xbox Series X|S kontrollerhez való hasonlatossága, valamint a kategóriájára nem igazán jellemző extrái miatt észszerű választás a HyperX Clutch Gladiate, amelyről a jackcsatlakozót sem spórolta le a gyártó. Mindazonáltal akadnak olyan hiányosságai is, amelyek mellett nem mehetünk el szó nélkül. A négyirányú D-pad, a harisnyázatlan kábel, a nem létező színválaszték (csakis feketében érhető el) a gombprogramozás limitációi kompromisszumkészséget várnak el tőlünk. Igaz, a legtöbben kötöttünk már ennél sokkal súlyosabb kompromisszumot is.